لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۴۰

آمریکا نفت روسیه را تحریم کرد؛ بریتانیا تا پایان امسال واردات را «متوقف می‌کند»


تاسیسات نفتی تحت کنترل «روس‌نفت» در غرب سیبری

رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند واردات نفت، گاز و زغال‌سنگ از روسیه را ممنوع کرد.

جو بایدن گفت تنش‌ها با روسیه حتی قبل از تهاجم نظامی‌ آن به اوکراین باعث افزایش قیمت سوخت در آمریکا شده بود و بعد از حمله نیز رشد قیمت انرژی بر زندگی مردم ایالات متحده تاثیر گذاشته است.

او اظهار داشت: «ما در یارانه دادن به جنگ پوتین سهیم نخواهیم بود».

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در عین حال هشدار داد که با این تصمیم، آمریکایی‌ها شاهد افزایش قیمت نفت و بنزین خواهند بود اما گفت: «دفاع از آزادی هزینه دارد».

آقای بایدن افزود: ایالات متحده با متحدان اروپایی خود که وابستگی بیشتری به منابع انرژی روسیه دارند، از نزدیک رایزنی می‌کند.

او همچنین از کنگره آمریکا خواست تا بسته کمکی به اوکراین را تصویب کند.

قیمت نفت در بازارهای جهانی به‌دنبال حمله روسیه به اوکراین، به شدت افزایش یافته و به بالای ۱۳۲ دلار به ازای هر بشکه رسیده است.

بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور پارسال به‌طور متوسط روزانه ۲۱۰ هزار بشکه نفت خام و ۵۰۰ هزار بشکه محصولات نفتی از روسیه خریداری می‌کرد که معادل ۹ درصد از کل صادرات نفت و محصولات نفتی روسیه است.

آمریکا اگرچه واردات نفت دارد اما صادرات نفت و محصولات نفتی‌اش بسیار بیشتر از واردات آن است و انتظار می‌رود تولید روزانه نفت این کشور در سال جاری دوباره ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.

بخش بزرگی از این افزایش تا ماه مارس محقق خواهد شد.

بریتانیا نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که در راستای تحریم‌های جدید اعلام شده توسط ایالات متحده، واردات نفت از روسیه را تا پایان سال جاری متوقف می‌کند. واردات نفت بریتانیا از روسیه نیز هشت درصد از تقاضای نفتی این کشور را تشکیل می‌دهد.

اتحادیه اروپا نیز در نظر دارد روز پنج‌شنبه نشستی اضطراری درباره افزایش تحریم‌های روسیه برگزار کند که موضوع کاهش ۶۶ درصدی واردات گاز از روسیه در سال جاری بخشی از این مذاکرات خواهد بود، اما هنوز گزارشی درباره تصمیم آن برای تحریم نفت روسیه منتشر نشده است.

مقصد ۶۵ درصد از صادرات نفت و محصولات نفتی روسیه، کشورهای اروپایی و آمریکا است.

با استفاده از گزارش‌های سی‌ان‌ان، اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG