لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۳۵

راس پرو، میلیاردر آمریکایی و نامزد ریاست‌جمهوری در دهه ۹۰، درگذشت


مجله فوربس در آوریل ۲۰۱۹ ثروت آقای پرو را حدود ۴.۱ میلیارد دلار تخمین زده بود.

راس پرو، میلیاردر آمریکایی که با شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۶ به عنوان نامزد مستقل توانست حمایت رای‌دهندگان ناراضی را جلب کند، روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

خانواده او در بیانیه‌ای گفت: «راس پرو، سرمایه‌دار نوآور اوایل وقت سه‌شنبه در خانه خود در شهر دالاس و در جمع خانواده درگذشت».

مجله فوربس در آوریل ۲۰۱۹ ثروت آقای پرو را حدود ۴.۱ میلیارد دلار تخمین زده بود.

خبرگزاری رویترز، راس پرو را یک سرمایه‌گذار موفق توصیف کرده که ثروت خود را از محل فروش خدمات کامپیوتری به دست آورد ولی در عین حال یک سیاستمدار نامتعارف هم بود. او خیلی صریح و گستاخ بود و به خاطر موفقیت‌های اقتصادی عادت کرده بود که حرف خود را پیش ببرد.

رویترز می‌نویسد، آقای پرو که شخصیتی قلدرمآب داشت پس از بازداشت دو کارمندش در ایران در سال ۱۹۷۸ از میان کارمندان خود یک گروه کماندویی تشکیل داد و با استخدام یک سرهنگ سابق واحدهای چترباز آمریکا تلاش کرد این دو نفر را آزاد کند.

او به عنوان نامزد مستقل در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۹۹۲ آمریکا شرکت کرد و توانست حمایت تعداد قابل توجهی از رای دهندگان سرخورده از حزب جمهوری‌خواه و حزب دمکرات را جلب کند. شعار و برنامه اصلی او کاستن از بدهی و کسر بودجه دولت فدرال بود. بخش اعظم هزینه کارزار انتخاباتی را هم خودش پرداخت کرد.

پنج ماه قبل از انتخابات سال ۱۹۹۲ نظرسنجی موسسه گالوپ نشان داد حدود ۳۹ درصد از رای دهندگان از او حمایت می‌کنند. در همان نظرسنجی میزان حمایت از جورج بوش (پدر) که رئیس‌جمهور وقت بود حدود ۳۱ درصد و میزان حمایت از بیل کلینتون نامزد حزب دمکرات ۲۵ درصد بود.

او یک ماه بعد در کمال تعجب از رقابت کنار کشید ولی چند هفته بعد دوباره نامزدی خود را اعلام کرد. در نهایت، ۱۹ درصد آرا را در انتخابات بدست آورد که رقم قابل ملاحظه‌ای بود.

او در سال‌های بعد در عرصه سیاست فعال باقی ماند و یکی از موضع‌گیری‌های مهم او مخالفت با معاهده تجارت آزاد آمریکای شمالی بود که به اعتقاد او باعث می‌شد فرصت‌های شغلی از آمریکا به سوی مکزیک سرازیر شوند.

او در انتخابات سال ۱۹۹۶ حزب جدیدی به نام «حزب اصلاحات» تاسیس کرد، ولی فقط ۸ درصد آرا را به دست آورد و حزب جدیدش دچار اختلاف شد.

بسیای از رای دهندگان می‌گفتند باوجودی که از برنامه‌های راس پرو حمایت می‌کنند ولی او شخصیت غیر قابل تحمل، متلاطم و خودخواهانه‌ای دارد.

آقای پرو تا قبل از سال ۲۰۰۰ به طور کلی از صحنه سیاست آمریکا حذف شد.

او ۲۷ ژوئن ۱۹۳۰ در تکسارکانا ایالت تگزاس متولد شد و کودکی‌اش با دوران رکود اقتصادی همزمان شد. در سال ۱۹۵۳ از آکادمی نیروی دریایی آمریکا فارغ‌التحصیل شد و در دوران تحصیلات با کامپیوتر آشنا شد.

از سال ۱۹۵۷ به عنوان فروشنده در شرکت آی‌بی‌ام استخدام شد و چند سال بعد شرکت خود به نام «الکترونیک داتا سیستم» را در شهر دالاس تاسیس کرد.

شرکت او از اواسط دهه شصت میلادی موفقیت فراوانی پیدا کرد و امور کامپیوتری موسسات دولتی مهمی مثل ناسا را انجام می‌داد. راس پرو در سن ۳۸ سالگی به جمع میلیاردرهای آمریکایی پیوست.

منبع: خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG