لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۱۱

مذاکره مکرون و بلینکن در مورد همکاری امنیتی کشورهای اروپایی


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده از گسترش همکاری‌های نظامی و امنیتی بین کشورهای اروپایی حمایت کرده است

یک مقام آمریکایی روز سه‌شنبه ۱۳ مهر گفت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور و امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه در دیدار خود پیرامون تلاش پاریس برای گسترش همکاری‌های امنیتی و نظامی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از اهداف مهم سفر وزیر خارجه آمریکا به پاریس ترمیم مناسبات دو کشور پس از بروز اختلاف بین واشینگتن و پاریس در مورد لغو قرارداد خرید زیردریایی‌های فرانسوی از سوی دولت استرالیاست.

هفته گذشته استرالیا پس از توافق برای خريد زیردریایی‌های اتمی از آمریکا و بریتانیا، قرارداد مربوط به خرید زیردریایی‌های گازوئیلی محصول فرانسه را لغو کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا عنوان کرد آقای بلینکن در این مذاکرات به رییس جمهوری فرانسه گفته است که واشنگتن بدون تردید از گسترش همکاری‌های نظامی و امنیتی بین کشورهای اروپایی حمایت خواهد کرد به شرطی که همکاری در چارچوب ناتو را تضعیف نکند.

مقامات ارشد فرانسه طی روزهای اخیر گفته‌اند که پیمان امنیتی موسوم به «آکوس» بین استرالیا، آمریکا و بریتانیا که اواخر شهریور اعلام شد زنگ خطر دیگری است که نشان می‌دهد کشورهای اروپایی برای امنیت خود نمی‌توانند صرفا به آمریکا تکیه کنند.

مقام وزارت خارجه آمریکا پس از پایان مذاکرات آنتونی بلینکن با امانوئل مکرون و ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه گفت آقای مکرون در این گفت‌وگوها به وزیر خارجه آمریکا تضمین داده که طرح او برای افزایش همکاری‌های نظامی بین کشورهای اروپایی در رقابت با ناتو نخواهد بود.

قبل از دیدار با امانوئل مکرون وزرای خارجه فرانسه و آمریکا حدود یک ساعت در ساختمان وزارت خارجه فرانسه گفت‌وگو کردند. دیدار امانوئل مکرون و آنتونی بلینکن در کاخ الیزه حدود ۴۰ دقیقه طول کشید.

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه پیمان امنیتی بین استرالیا، آمریکا و بریتانیا و در نتیجه لغو قرارداد خرید زیردریایی‌های فرانسوی از سوی استرالیا را «خنجری از پشت» توصیف کرده است. فرانسه در واکنش به این اقدام سفرای خود را از آمریکا و استرالیا فراخواند. یک هفته بعد و پس از تماس تلفنی روسای جمهور آمریکا و فرانسه و توافق آنها برای گفت‌وگوهای دقیق تر در این زمینه، سفیر فرانسه به واشنگتن بازگشت.

به گفته مقامات آمریکایی، در دیدار روز سه‌شنبه گسترش همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و فرانسه در زمینه مبارزه با گروه‌های جهادی در منطقه ساحل آفریقا مورد بحث قرار گرفت و واشینگتن قرار است قبل از دیدار روسای جمهور دو کشور که حدود دو هفته دیگر برگزار می‌شود، پیشنهادات فرانسه را بررسی کند.

ابتدا قرار نبود که آقای بلینکن در سفر به پاریس با رییس جمهور فرانسه نیز دیدار کند. به گفته مقامات آمریکایی گفت‌وگوها بسیار دوستانه و سازنده بود و آقای مکرون پیشنهاد داده که دو طرف از این فرصت برای گسترش همکاری‌های امنیتی نه فقط بین اروپا و آمریکا بلکه در آفریقا و منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام استفاده کنند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG