لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۰

آمریکا سرکوب معترضان در روسیه را محکوم کرد


تظاهرات اعتراضی روز شنبه در مسکو

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه چهارم بهمن اقدام روسیه در بازداشت هزاران نفر از معترضان حامی آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت پوتین، را به شدت محکوم کرد.

روز شنبه ده‌ها شهر روسیه شاهد تظاهرات اعتراضی هواداران الکسی ناوالنی بود و نیروهای امنیتی بیش از سه هزار نفر را بازداشت کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تظاهرات روز شنبه در شهرهای مختلف روسیه برای آزادی الکسی ناوالنی برگزار شد و بیش از ۱۵ هزار نفر در تجمع اعتراضی در مسکو حضور داشتند.

طبق این گزارش معترضان در میدان پوشکین مسکو تجمع کرده بودند و نیروهای پلیس ضد شورش کوشیدند تا معترضان را از این میدان بیرون کنند. در همین حال نیروهای ضد شورش پلیس شماری از معترضان را بازداشت و به داخل اتوبو‌س‌هایی که در همان نزدیکی بودند، منتقل کردند.

در نهایت پلیس توانست معترضان را از این میدان بیرون براند. شماری از تظاهرکنندگان در فاصله کمی از این میدان دوباره تجمع کردند.

گزارش‌ها حاکی است شماری از این معترضان به سمت زندانی که الکسی ناوالنی در آن است، حرکت کردند.

در برخی از شهرهای شمالی روسیه هواداران الکسی ناوالنی در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد زیر صفر در خیابان‌ها دست به تظاهرات زدند.

ند پرایس ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته است، ایالات متحده استفاده از تاکتیک‌های خشن علیه معترضان و روزنامه نگاران در روز شنبه در شهرهای مختلف روسیه را به شدت محکوم می‌کند.

این سخنگو اضافه کرده است، قبل از وقایع امروز، دولت روسیه با آزار و اذیت سازمان دهندگان این اعتراضات، تهدید علیه شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی و دستگیری پیشگیرانه شرکت کنندگان بالقوه، دست به سرکوب حق تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان زده بود.

ند پرایس تصریح کرده است، این اقدامات به دنبال سال‌ها اعمال محدودیت و اقدامات سرکوبگرانه علیه جامعه مدنی، رسانه‌های مستقل و مخالفان سیاسی انجام شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از مقامات دولت روسیه خواسته است تمام کسانی که به دلیل استفاده از حق خود برای اعتراض مسالمت آمیز بازداشت کرده، از جمله الکسی ناوالنی را آزاد کند.

آمریکا همچنین خواستار همکاری روسیه با تحقیقات بین المللی در خصوص مسمومیت الکسی ناوالنی شده است.

سفارت آمریکا در مسکو نیز در بیانیه‌ای گفته است، ایالات متحده از حق همه افراد برای تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی بیان حمایت می‌کند. اقدامات انجام شده توسط مقام‌های روسیه برای سرکوب این حقوق است .

آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت حکومت روسیه، به محض بازگشت از آلمان در فرودگاه بازداشت شد. او اواخر تابستان گذشته در پی مسمومیت با گاز اعصاب نووی‌چوک به آلمان منتقل شده بود. روسیه دست داشتن در مسمومیت این منتقد را تکذیب کرده است.

دولت روسیه طی روزهای گذشته اعلام کرده بود که تجمع اعتراضی سراسری روز شنبه فاقد مجوز قانونی است و با تظاهرکنندگان برخورد خواهد شد.

اما با این حال برگزار کنندگان این تظاهرات از هواداران خود خواسته بودند با نادیده گرفتن هشدارهای مقامات در این اعتراضات مشارکت کنند.

با استفاده از آسوشیتدپرس، وب سایت وزارت خارجه آمریکا و رادیو فردا؛خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG