لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۳

دادگاه تجدید نظر در آمریکا محکومیت بانکدار ترکیه‌ای در رابطه ایران را تایید کرد


محمد هاکان آتیلا، بانکدار ترک

یک دادگاه استیناف در ایالات متحده روز دوشنبه ۳۰ تیر رای محکومیت بانکدار ترکیه‌ای را که به نقض تحریم‌های واشینگتن علیه ایران متهم شده بود، تایید کرد.

قاضی شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر منهتن در حکم خود نتیجه گرفته که مهمت هاکان آتیلا پس از بازداشت در سال ۲۰۱۷ از محاکمه عادلانه برخوردار شده است.

بیانیه دادگاه می‌گوید که مدارک کافی برای تایید حکم دادگاه بدوی وجود دارد از جمله نوار مکالمات و صدها سند دیگری که ثابت می‌کند آقای آتیلا آگاهانه در نقشه دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران مشارکت کرده است.

بازداشت مهمت هاکان آتیلا و محاکمه او واکنش عالی‌ترین مقامات ترکیه را به دنبال داشته و از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، آن را یک «رسوایی قضایی» توصیف کرده است.

این محاکمه به تازگی در پی انتشار کتاب جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، توجه دوباره‌ای را به خود جلب کرده است.

آقای بولتون در این کتاب ادعا کرده که ترامپ در سال ۲۰۱۸ به رجب طیب اردوغان اطمینان داده بود که در رابطه با پرونده هالک بانک «مراقب مسائل هست» و با تغییر دادستانی‌ها مشکل حل خواهد شد. کاخ سفید اما مطالب این کتاب را تحریف شده و دروغ توصیف کرده است.

آتیلا وقتی که در دادگاه به دو سال و نیم زندان محکوم شد، از مقامات هالک‌بانک ترکیه بود. این حکم به مراتب کمتر از بیست سال زندانی است که دادستانی درخواست کرده بود. او اکنون به کشور خود بازگشته است.

تیم وکلای مدافع آقای هاکان آتیلا می‌گویند او «قربانی رضا ضراب، معمار این دسیسه شده‌است». آقای ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای، که در سال ۲۰۱۶ به اتهامات مشابهی بازداشت شده، گناه خود را پذیرفت و به امید تخفیف مجازات با دادستانی آمریکا همکاری کرد و علیه آقای آتیلا در دادگاه منهتن نیویورک شهادت داد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG