لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۴

آمریکا «به دنبال کاهش ۶۰ درصدی» کارکنان سفارت کوبا در واشینگتن است


سفارت کوبا در واشینگتن

رسانه‌های ایالات متحده گزارش داده‌اند که دولت آن کشور به‌دنبال کاهش ۶۰ درصدی کارکنان سفارت کوبا در واشینگتن است. این گزارش‌ها پس از آن منتشر شده که آمریکا اعلام کرد حدود ۶۰ درصد از کارکنان از سفارت در هاوانا تخلیه می‌شوند.

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز به نقل از مقام‌هایی در کنگره ایالات متحده گزارش داده‌اند که اعلام رسمی این موضوع احتمالا در روز ۱۱ مهر ماه (به‌وقت آمریکا) انجام می‌شود.

گزارش شده که چند عضو کنگره آمریکا از دولت خواسته‌ بودند اساسا تمام دیپلمات‌های کوبایی را از کشور اخراج کند.

چهار روز پیش از این آمریکا اعلام کرده بود در واکنش به «حملات هدفمندی» که به گفته واشینگتن روی سلامتی دیپلمات‌های آمریکایی در هاوانا تاثیر گذاشته، دستور تخلیه بیش از نیمی از کارمندان سفارتش در کوبا را صادر کرده‌است.

یک سال از مشکلات جسمی مرموز اما همچنان نامشخص در میان دیلپمات‌های آمریکایی در کوبا می‌گذرد. برخی از کارکنان سفارت با مشکلاتی مانند جراحت‌های مغزی یا شنوایی روبه‌رو شده، دچار سرگیجه، مشکل بینایی، بی‌خوابی و خستگی شده‌اند.

در حال حاضر شماری از کارشناسان و نیروهای متخصص از جمله در اف‌بی‌آی، در تلاش برای پیدا کردن دلیل جراحت‌های پیش‌آمده برای کارکنان سفارت در هاوانا هستند.

کوبا در واکنش به اقدام تخلیه کارکنان، آن را «شتاب‌زده» توصیف کرده و می‌گوید بر روابط میان دو کشور تاثیر خواهد گذاشت. وزارت خارجه کوبا پیش از این اعلام کرده «خواهان همکاری فعال مقام‌های دو کشور» برای حل مسائل پیش‌ آمده است.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند سفارت آن کشور در هاوانا همچنان باز می‌ماند و به ارائه خدمات اضطراری اقدام خواهد کرد، اما صدور روادید معمولی فعلا متوقف می‌شود.

در مرداد ماه ۱۳۹۴، جان کری، وزیر خارجه در دولت باراک اوباما، در جریان سفری تاریخی به هاوانا، در مراسم بازگشایی سفارت ایالات متحده شرکت کرده‌ بود؛ در مراسمی که در آن، پس از ۵۴ سال، پرچم آمریکا بر فراز سفارت آن کشور برافراشته شد. چند هفته پیش از آن رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و رهبر کوبا اعلام کرده بودند روابط دیپلماتیک دو کشور از سر گرفته می‌شود.

XS
SM
MD
LG