لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۲

آمریکا حکومت‌های ایران و سوریه را به دروغ‌گویی درباره ویروس کرونا متهم کرد


عکس از آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار گزارشی در روز دوشنبه ۳۰ تیر واکنش ایران و سوریه به ویروس کرونا را نکوهش کرده و حکومت‌های آنها را به انتشار اطلاعات دروغ متهم ساخته است.

گزارش این وزارتخانه به کشورهایی می‌پردازد که از نگاه آن حکومت‌هایشان غیردموکراتیک و ناقض حقوق بشر هستند و می‌گوید که برعکس آنها، جوامعی که به آزادی‌های بنیادین و حاکمیت قانون احترام می‌گذارند در مواجهه با بحران کرونا شفاف عمل کرده‌اند.

این گزارش از ایران و سوریه به عنوان دو کشوری نام می‌برد که حکومت آنها همچنان به سرکوب مخالفان خود ادامه می‌دهد و به جای آن که خود را متعهد به مقابله با خطرات ویروس کرونا بدانند، «اطلاعات دروغینی درباره تاثیر تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا» بر اقدامات خود منتشر می‌کنند.

وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و رهبران برخی کشورها خواستار رفع تمامی تحریم‌های ایالات متحده علیه این کشور برای مقابله با ویروس کرونا شده است.

ایران می‌گوید که تحریم‌ها منابع اقتصادی این کشور را تحلیل برده و توان آن برای مبارزه با ویروس کرونا را کاهش داده است.

از سویی آمریکا ضمن تأکید بر اینکه اقلام بشردوستانه تحریم نیستند، پیشنهاد کمک به ایران برای مقابله با شیوع بیماری را مطرح کرده است، اما مقام‌های جمهوری اسلامی آن را رد کردند و «فریبکاری» خواندند.

گزارش وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید که واشینگتن با همکاری شرکای خود «بارها دروغ‌های حکومت‌های ایران و سوریه را برملا کرده و خوستار پاسخ‌گویی آنها درباره اقداماتشان در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است».

بنا بر آمار رسمی جمهوری اسلامی تاکنون ۱۴ هزار و ۴۰۵ نفر در ایران بر اثر ابتلای به ویروس کرونا جان بخته‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG