لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۱

متیس: آمریکا مصمم است تلفات غیرنظامیان در جنگ یمن کاهش یابد


جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید که هر کاری که بتوانیم انجام می‌دهیم تا تلفات غیرنظامیان در جنگ یمن محدود شود.

وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه هشتم دی اعلام کرد که کشورش مصمم است دست به اقداماتی بزند تا شمار تلفات غیرنظامیان در جنگ عربستان و متحدانش، با شورشیان حوثی در یمن کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیمز متیس در توضیح این اقدامات از آموزش خلبانان عربستان سعودی سخن گفت تا در جنگ یمن بتوانند اهداف نظامی را از غیرنظامی تشخیص بدهند.

این اظهارات تنها یک روز پس از انتشار گزارش سازمان ملل متحد بیان می‌شود که عنوان می‌کرد تنها ظرف ظرف ۱۰ روز بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در یمن با حملات هوایی کشته شده‌اند.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «می‌خواهیم به آنها آموزش بدهیم که چگونه هدف‌ها را شناسایی کنند و توانایی‌شان را در این زمینه بالا ببریم. ما همچنان به همکاری با خلبانان آنها ادامه خواهیم داد و توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانند هدف‌ها را بزنند و از این قبیل».

وی افزود: «هر کاری که بتوانیم انجام می‌دهیم تا تلفات غیرنظامیان محدود شود... سعی می‌کنیم کاری کنیم که نظامیان سعودی توانایی‌های خود را برای انجام مأموریت‌هایشان بالاتر ببرند بدون این که این میان بی‌گناهان کشته شوند».

آقای متیس همزمان شورشیان حوثی مورد حمایت ایران را نیز هدف اعتراض خود قرار داد و آنها را متهم کرد که سلاح‌های خود را در مناطق غیرنظامی انبار می‌کنند. به گفته وی، این مسئله نشان می‌دهد که شورشیان در یمن اهمیتی به امنیت غیرنظامیان نمی‌دهند.

روز پنج‌شنبه نماینده سازمان ملل در امور بشردوستانه در یمن اعلام کرد که حملات هوایی عربستان سعودی و متحدان آن به یمن ظرف ۱۰ روز گذشته به کشته شدن ۱۰۹ شهروند غیرنظامی انجامیده و از جمله ۱۴ نفر از اعضای یک خانواده در حمله هوایی به یک مزرعه جان باخته‌اند.

این گزارش اما اعتراض عربستان سعودی را به دنبال داشت که آن را «جانبداری» از شورشیان خوثی خواند و از سازمان ملل خواست که در ساز و کار فعالیت‌های بشردوستانه خود و نیروهایی که در این راستا به کار می‌گیرد تجدید نظر کند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از دولت عبد ربه منصور هادی حمایت می‌کند که در سطح بین‌المللی به عنوان دولت قانونی یمن شناخته می‌شود. این ائتلاف از حدود سه سال قبل کارزاری را علیه شورشیان حوثی به راه انداخته که پایتخت یمن را در اختیار دارند. شمار قربانیان این جنگ بیش از ۱۰ هزار نفر برآورد شده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز؛ ا.ع./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG