لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۵۴

انتخابات آمریکا؛ ۸۶ میلیون رای پیش از موعد٬ رکورد انتخاباتی تگزاس


گزارش‌ها حاکی است که بیش از ۸۶ میلیون آمریکایی تا روز جمعه ۹ آبان زودتر از موعد رای خود را به صندوق‌ها انداخته یا پست کرده‌اند. در ایالت تگزاس نیز بیش از ۹ میلیون نفر رای داده‌اند که بیش از کل آرا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این ایالت است.

در حالی که سه روز به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روز سه شنبه سوم نوامبر (۱۳ آبان) باقی مانده است میزان آرا پیش از موعد در این انتخابات از ۶۰ درصد آرا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ گذشت.

میزان آرا پیش از موعد ایالت‌های هاوایی و تگزاس تا روز جمعه از میزان کل آرا انتخابات در سال ۲۰۱۶ در این دو ایالت گذشت.

با این حال گزارش‌ها حاکی است که رقابت دونالد ترامپ و جو بایدن در ایالت تگزاس بسیار نزدیک است. دموکرات‌ها از سال ۱۹۷۶ تاکنون نتوانسته‌اند در انتخابات ریاست جمهوری در ایالت تگزاس به پیروزی برسند. تگزاس دومین ایالت پرجمعیت آمریکا محسوب می‌شود.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالت تگزاس هشت میلیون و ۹۶۹ هزار نفر رای داده بودند. این در حالی است که تا روز جمعه ۹ میلیون و پنج هزار نفر در این ایالت زودتر از موعد رای خود را به صندوق‌ها انداخته یا پست کرده‌اند.

به گزارش رویترز، بیش از ۲۰ میلیون نفر از کسانی که تا روز جمعه رای خود را به صندوق‌ها انداخته یا پست کرده‌اند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ رای نداده بودند.

دونالد ترامپ روز جمعه در دو منطقه ایالت مینه سوتا در تجمع های انتخاباتی شرکت کرد. اما مقام‌های ایالتی برای حضور هواداران دونالد ترامپ در تجمع انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا محدودیت تعیین کرده بودند. دونالد ترامپ در توییتی به شدت از تدابیر مقام‌های ایالت مینه سوتا انتقاد کرد و گفت، این اقدامات علیه حق آزادی تجمع است.

در همین حال، طرفداران دونالد ترامپ کوشیدند در جریان تجمع انتخاباتی جو بایدن در سنت پل در ایالت مینه سوتا با بوق ممتد خودروهای خود سخنرانی نامزد دموکرات را مختل کنند.

براساس نظرسنجی سراسری فاکس نیوز جو بایدن همچنان از دونالد ترامپ پیش است. اما این فاصله، با اندکی کاهش به هشت درصد رسیده است. طبق این گزارش اختلاف دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اوایل ماه اکتبر ۱۰ درصد بود.

طبق این نظر سنجی بایدن با اختلاف ۵۲ درصد به ۴۴ درصد در سطح ملی جلوتر از دونالد ترامپ است. این در حالی است که سه هفته پیش این اختلاف ۵۳ درصد به ۴۳ درصد بود.

رسانه‌های آمریکا از رقابت نزدیک دونالد ترامپ و جو بایدن در ایالت‌های سرنوشت‌ساز و حساس خبر داده‌اند.

خبرگزاری بلومبرگ هم خبر داده است که علیرغم رکورد بی سابقه آرا پیش از موعد در سراسر آمریکا، مشاوران ارشد ستاد انتخاباتی جو بایدن نسبت به میزان مشارکت آفریقایی- آمریکایی‌ها و لاتین تبارها در رای گیری پیش از موعد ابراز نگرانی کرده‌اند.

طبق این گزارش، دو سوم لاتین تبارها در ایالت آریزونا که برای رای دادن ثبت نام کرده‌اند، هنوز رای نداده‌اند. در ایالت فلوریدا نیز نیمی از لاتین تبارها و سیاه پوستان هنوز هنوز رای نداده‌اند، اما بیش از نیمی از رای دهندگان سفید پوست رای خود را به صندوق‌ها انداخته یا پست کرده‌اند.

منابع: رویترز، فاکس نیوز و بلومبرگ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG