لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۳

استقبال آمریکا از کاهش ۲۸۵ میلیون دلاری بودجه سالانه سازمان ملل


نیکلی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

ایالات متحده آمریکا از اعلام ۲۸۵ میلیون دلار کاهش در بودجه سالانه سازمان ملل متحد برای سال‌ مالی ۱۹-۲۰۱۸ استقبال کرد و آن را «گام مهمی در جهتی درست» خواند.

مجمع عمومی سازمان ملل روز یکشنبه بودجه ۵.۳۹۶ میلیارد دلاری را برای سال آینده تصویب کرد. این بودجه به نسبت آخرین بودجه، ۲۸۵ میلیون دلار کاهش نشان می‌دهد.

بودجه تصویب شده، کمتر از ۵.۴ میلیارد دلاری است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درخواست کرده بود.

ایالات متحده آمریکا با پرداخت ۲۲ درصد از بودجه اصلی سازمان ملل، بزرگترین تأمین‌کننده بودجه سازمان ملل متحد است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: «علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، ما مدیریت و ساختارهای حمایتی متورم را اصلاح کرده، حمایت از اولویت‌های کلیدی آمریکا در جهان را بالا برده و ضوابط و پاسخ گویی بهتری را در تمامی تشکیلات سازمان ملل، اجرا کردیم».

خانم هیلی افزود که از «پایین بودن کارآمدی و خرج بیش از حد» این نهاد جهانی، همه با خبر بودند. نیکی هیلی گفت: «ما دیگر اجازه نمی‌دهیم از سخاوتمندی مردم آمریکا سوءاستفاده شود یا حساب و کتابی در کار نباشد.»

هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و در آستانه رأی‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل در مخالفت با به رسمیت شناختن اورشلیم، بیت‌المقدس، به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا، تهدید کرده بود کمک مالی کشورهایی را که به این بیانیه رأی مثبت می‌دهند، قطع کند. این قطعنامه با ۱۲۸ رأی موافق در برابر ۹ رأی مخالف تصویب شد.

آمریکا خود پس از اعلام به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، اعلام کرد که سفارت این کشور از تل آویو به اورشلیم منتقل خواهد شد.

به رغم واکنش‌های جهانی به تصمیم آمریکا، روز دوشنبه رئیس‌جمهور گواتمالا گفت سفارت‌خانه کشورش در اسرائیل، به شهر اورشلیم، بیت‌المقدس، منتقل می‌شود.

گواتمالا یکی از هفت کشوری بود، که در کنار آمریکا و اسرائیل، با قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل، علیه تصمیم دونالد ترامپ در به‌رسمیت شناختن اورشلیم، به‌عنوان پایتخت اسرائیل، مخالفت کرد.

با استفاده از گزارش‌هایی از خبرگزاری فرانسه، شبکه تلویزیونی سی بی اس و رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی؛ ک.ت./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG