لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۳۲

مخالفت ده‌ها عضو مجلس نمایندگان آمریکا با «معامله قرن»


دونالد ترامپ هشتم بهمن طی آیینی در کاخ سفید کنار بنیامین نتانیاهو از طرح معامله قرن رونمایی کرد

ده‌ها عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، طرح او برای حل نزاع اسرائیلی- فلسطینی، موسوم به معامله قرن را «غیرعادلانه» دانسته و با آن ابراز «مخالفت شدید» کردند.

به گزارش تایمز اسرائیل و شبکه ۱۳ تلویزیون این کشور، آلن لوونتال و اندی لوین دو قانونگذار دموکرات یهودی از کالیفرنیا و میشیگان مبتکر این نامه بودند که هفت نماینده دموکرات یهودی دیگر همراه با ۹۸ تن از سایر اعضای کنگره آن را روز پنج‌شنبه ۱۷ بهمن برای آقای ترامپ ارسال کردند.

دونالد ترامپ هشتم بهمن طی آیینی در کاخ سفید کنار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، طرح معامله قرن را پس از سه سال تلاش گروهی به ریاست جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید، برای تهیه راهکار حل نزاع ده‌ها ساله اسرائیلی- فلسطینی رونمایی کرد.

۱۰۷ عضو دمکرات کنگره در نامه خود ابراز «نگرانی» کرده‌اند که این طرح راهکار دو کشوری را غیرممکن می‌کند؛ کوششی از روی حسن نیت برای صلح نیست و هم به اسرائیلی‌ها و هم به فلسطینیان لطمه می‌زند و نزاع آنها را سخت‌تر می‌کند.

به نوشته آنها، این برنامه الحاق یک‌جانبه یهودی‌نشین‌ها و نیز دره اردن از سوی اسرائیل را تشویق می‌کند و موقعیتی بسیار کمتر از یک کشور، به فلسطینیان می‌دهد، زیرا مجموعه‌ای از مناطق جدا از هم تحت محاصره شهرک‌های اسرائیلی و زیربناهای یهودی‌نشین‌ها که به اسرائیل منضم شده‌اند یک کشور محسوب نمی‌شود.

این شمار از اعضای کنگره نوشته‌اند که ما عمیقا نگران هستیم که این طرح بدون شراکت فلسطینیان تهیه شده و هیچ رهبر فلسطینی نمی‌تواند آن را عادلانه بداند و بپذیرد؛ این برنامه می‌تواند به تجدید خشونت در اسرائیل و مناطق اشغالی منجر شود؛ ثبات اردن را که متحد مهم آمریکا است، متزلزل کند و توافق‌های صلح اسرائیل با مصر و اردن را با مخاطره روبه‌رو کند؛ این وضع خصومت علیه آمریکا در خاورمیانه را عمیق‌تر خواهد کرد.

آنها از دولت اسرائیل نیز خواستند که این طرح را به منزله مجوزی برای «نقض قوانین بین‌المللی» تلقی نکند و از الحاق کرانه باختری و یا بخش‌هایی از آن خودداری کند.

امضاکنندگان این نامه در اقلیت بوده و حدود یک چهارم از ۴۳۵ عضو کنگره هستند، در حالی که دموکرات‌ها اکثریت را در کنگره در دست دارند.

عدم حمایت سایر اعضای کنگره از نامه آنها، ممکن است نشان از وجود اختلاف در میان دمکرات‌ها در مورد طرح صلح اسرائیلی- فلسطینی باشد، در حالی که حمایت از اسرائیل در هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، معمولا امری فراجناحی است.

همزمان، چهار تن از نامزدهای اصلی دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در تازه‌ترین مناظره خود شامگاه جمعه از طرح معامله قرن انتقاد کردند.

سناتور الیزابت وارن یکی از نامزدها گفت که سفارت آمریکا باید زمانی که اورشلیم پایتخت هر دو کشور اسرائیل و فلسطین باشد، در این شهر مستقر شود.

خانم وارن همچنین گفته است که در کنفرانس سالیانه ایپک، کمیته عمومی آمریکا- اسرائیل در ماه آینده شرکت نمی‌کند.

دموکرات‌ها در حالی از معامله قرن به انتقاد برخاسته‌اند که که دولت پیشین واشینگتن از تلاش جدی برای حل نزاع اسرائیلی- فلسطینی دوری کرد؛ باراک اوباما گفته بود که این نزاع مقوله‌های بسیار پیچیده و سخت دارد که حل آن را در حال حاضر امکان‌پذیر نمی‌کند.

به نوشته تایمز اسرائیل، دمکرات‌ها در نخستین روزهای رونمایی از طرح معامله قرن در بیان انتقاد از آن محتاط بودند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG