لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۲

بررسی طرح ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن برای مقابله با بحران کرونا در کنگره


نمایی از کنگره ایالات متحده

مجلس نمایندگان آمریکا بعدازظهر جمعه ۱۷ بهمن در مورد کليات بودجه دولت جو بایدن برای مقابله با بحران کرونا رای‌گیری خواهد کرد. در صورت تصویب کليات این بودجه ۱.۹ تریلیون دلاری دمکرات‌ها می‌توانند آن را بدون حمایت جمهوری خواهان به عنوان قانون در کنگره تصویب کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مجلس سنای آمریکا پس از مباحث طولانی و بررسی اصلاحیه‌های متعددی از سوی هر دو حزب، نسخه اصلاح شده‌ این طرح را تصویب کرد.

هیئت رئیسه مجلس نمایندگان روز جمعه اعلام کرد که در صورت رای مثبت اکثريت نمایندگان به نحوه بررسی جزییات بودجه، اين طرح تصویب خواهد شد. مجلس نمایندگان چند روز پیش کلیات طرح را تصویب کرد.

در پایان جلسه ۱۵ ساعته مجلس سنا ۵۰ سناتور دمکرات به این طرح رای مثبت و ۵۰ سناتور جمهوری خواه به آن رای منفی دادند. کامالا هریس، معاون رییس جمهور که در صورت تساوی آرا می‌تواند در مجلس سنا رای بدهد با رای مثبت خود این بن‌بست را شکست.

مجلس سنا چندین اصلاحیه به این طرح افزوده است و اکنون مجلس نمایندگان باید این اصلاحات را به رای بگذارد.

یکی از اصلاحیه‌های مجلس سنا افزایش بودجه برای بیمارستان‌های مناطق روستایی است که به دلیل شیوع ویروس به شدت تحت فشار قرار دارند.

محورهای اصلی اين بودجه ۱.۹ ميليارد دلاری تسریع واکسیناسیون در سراسر کشور، تمدید کمک هزینه‌های بیکاری بعد از ماه مه و مشوق‌های مالی برای احیا اقتصاد آمریکاست.

اصلاحیه‌های مصوب مجلس سنا طبق قانون در متن این بودجه گنجانده نمی‌شوند و اجرای آنها الزامی نیست ولی روی نحوه تنظیم قانون مقابله با بحران کرونا تاثیر خواهند داشت.

تصویب کلیات این طرح در هر دو مجلس قانونگذاری آمریکا به جو بایدن امکان می‌دهد که بدون کسب ۶۰ رای موافق در مجلس سنا، که مقررات معمول برای تصویب هر قانون جدیدی است، صرفا با اتکا به اکثریت آرا که ۵۰ به علاوه یک است این لایحه را به تصویب برساند.

کنگره آمریکا پارسال یک بودجه ۴ تریلیون دلاری برای مقابله با پیامدهای بحران کرونا تصویب کرد. جمهوری‌خواهان می‌گویند بخشی از این بودجه هنوز هزینه نشده و دولت بایدن در اختصاص بودجه بیشتر باید احتیاط کند.

یکی از اصلاحیه‌های مهم مجلس سنا که با ۹۹ رای تصویب شد تاکید بر این نکته است که کمک‌های مالی مستقیم دولت به خانواده‌ها فقط باید شامل اقشار کم درآمد شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG