لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۵۲

پل رایان:‌ روسیه در حال «اختلاف‌‌اندازی و گسترش هرج‌ومرج» در آمریکا و دیگر کشورهاست


پل رایان رییس مجلس نمایندگان آمریکا در استودیوی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در پراگ

پل رایان، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، تصمیم کاخ سفید برای اخراج ماموران اطلاعاتی روسیه در آمریکا را «تصمیمی درست» خواند و گفت این تصمیم در همسویی با بریتانیا که متحد ماست، گرفته شده است.

آقای رایان که در پراگ به سر می‌برد، ساعاتی پس از اعلام خبر اخراج ماموران اطلاعاتی روسیه در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت:‌ «خیلی خبر خوبی است که متحدان‌ ما از جمله همین جمهوری چک که در آن هستیم، همین تصمیم را گرفتند. به نظر من تصمیم مقتضی و مناسبی بود».

دولت دونالد ترامپ روز دوشنبه دستور اخراج ۶۰ مامور روس را صادر و کنسولگری این کشور در سیاتل را هم تعطیل کرد. همزمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در یک اقدام دسته‌جمعی شماری از دیپلمات‌های روس را اخراج کردند.

اقدام آمریکا و کشورهای اروپایی در واکنش به نقش احتمالی مسکو در مسموم کردن یک جاسوس سابق در بریتانیا است. پیشتر، بریتانیا ۲۳ دیپلمات روس را اخراج و مسکو را متهم کرده بود که در تدارکات حمله و مسموم‌سازی سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری با عامل اعصاب دست داشته است.

آقای رایان در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر و در زمانی که تحقیقات در مورد مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش هنوز در جریان است، زمان مناسبی برای اخراج دیپلمات‌های روسی بوده، گفت:‌ «به نظر من بریتانیا به طور کامل قضیه را مشخص کرده است. این کاری است که روسیه هم پیشتر انجام داده و ما هم از آن باخبر هستیم. این رفتار غیرقابل تحمل است. این کاری نیست که ملت‌های متمدن به آن دست بزنند».

پل رایان در مورد افزایش فشارها بر روسیه گفت که موافق این اقدام است، چرا که به گفته او، روسیه در حال «اختلاف‌‌اندازی و گسترش هرج و مرج» در آمریکا و دیگر کشورها است.

او افزود:‌ «این اقدامات نه از سوی دمکراسی‌های غربی تحمل می‌شود و در اصل نباید تحمل شود. از همین رو مهم است که فورا به اقدام روسیه واکنش نشان داد».

گفت‌وگو در مورد هکر روسی

آقای رایان در گفت‌وگوی خود با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی همچنین گفت بنا دارد با مقامات جمهوری چک، درباره «ایوژنی نیکولین»، متهم به هک گسترده شبکه‌های اینترنتی شرکت‌های آمریکایی در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ گفت‌وگو کند. این هکر روسی، از جمله سایت «لینکداین» را هم هدف گرفته بود.

رابرت پلیکان، وزیر دادگستری جمهوری چک، باید در مورد سرنوشت ایوژنی نیکولین تصمیم‌گیری کند. او گفته میلوش زمان، رئیس‌جمهوری چک – که گفته‌ می‌شود مواضعی نزدیک به کرملین دارد – درخواست کرده که این متهم به روسیه مسترد شود.

پل رایان گفت:‌ «من این موضوع را با مقامات دولت جمهوری چک مطرح خواهم کرد. این یک اولویت اصلی برای دولت آمریکاست چرا که ما به اجرای قانون احترام می‌گذاریم. ما هم اطمینان کامل داریم که دولت جمهوری چک، طبق قانون عمل خواهد کرد».

ایوژنی نیکولین که از اکتبر ۲۰۱۶ در جمهوری چک بازداشت است، اتهام‌های مطرح شده از سوی آمریکا در خصوص هک گسترده را رد کرده است. تیم وکیل مدافع این متهم گفته اگر او تحویل آمریکا داده شود، به «محاکمه منصفانه» دسترسی نخواهد داشت. وکلای مدافع درخواست کرده‌اند که این متهم به روسیه مسترد شود.

به استناد گزارش و مصاحبه رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی/ ک.ت /ک.ر

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG