لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۴۵

مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام درباره کمک به اسرائیل و اوکراین رای‌گیری می‌کند


تغییر موضع ناگهانی مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، پس از حمله بی‌سابقه ایران به اسرائیل صورت گرفته است
تغییر موضع ناگهانی مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، پس از حمله بی‌سابقه ایران به اسرائیل صورت گرفته است

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز دوشنبه گفت که لایحه‌های جداگانه‌ای را برای کمک به اوکراین و اسرائیل طی هفته جاری به رای این مجلس خواهد گذاشت، رخدادی که پس از بن‌بستی چند ماهه به وقوع می‌پیوندد.

سنای ایالات متحده در ماه فوریه یک بسته کمکی به ارزش ۹۵ میلیارد دلار را که شامل وجوه مالی بزرگی برای کمک به اوکراین در مقابله با تهاجم نظامی روسیه و نیز پشتیبانی از اسرائیل و تایوان می‌شود، تصویب کرد.

جانسون که رهبری اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده را بر عهده دارد، علی‌رغم درخواست‌های مکرر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، و فشارهای دولت جو بایدن، مانع آن شده بود که این لایحه در مجلس نمایندگان نیز به رای گذاشته شود.

طی این مدت روسیه توانست با استفاده از فرصتی که این بن‌بست فراهم آورده بود نیروهای خود را سازماندهی مجدد بکند و اوکراین هم به دلیل کمبود مهمات متحمل اولین شکست خود پس از ماه‌ها بشود.

آقای جانسون به خبرنگاران گفت: «ما به لایحه تکمیلی سنا در شکل کنونی آن رای نخواهیم داد، بلکه به هر یک از این اقدامات به شکل جداگانه و در قالب چهار لایحه رای خواهیم داد.»

وی عنوان کرد که رای‌گیری درباره این لایحه‌های جداگانه احتمالا تا عصر جمعه انجام بگیرد، اما اعضای مجلس نمایندگان این اجازه را خواهند داشت که متمم‌هایی را پیشنهاد دهند که در این صورت کار طولانی‌تر می‌شود.

جانسون پیش از این با رای‌گیری مستقل درباره کمک به اوکراین مخالفت کرده و از جو بایدن خواسته بود که جلوی ورود غیرقانونی مهاجران در مرزهای جنوبی را بگیرد.

تغییر موضع ناگهانی او پس از حمله بی‌سابقه ایران به اسرائیل صورت گرفته است که او بلافاصله وعده حمایت ایالات متحده از اسرائیل را داد.

وی اظهار داشت: «رویدادهای پرشتابی در سراسر جهان به وقوع می‌پیوندد که ما به دقت آنها را زیر نظر داریم و می‌دانیم که دنیا هم چشم به ما دوخته که ببیند دست به چه اقداماتی می‌زنیم.»

ساعاتی پیش از این، کاخ سفید مخالفت خود را با هر لایحه‌ای که تنها حاوی کمک به اسرائیل باشد اعلام کرده بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن
XS
SM
MD
LG