لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۵

آمریکا: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقابل عدم همکاری ایران اقدام کند


جکی ولکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آمریکا می‌گوید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید در مقابل عدم همکاری ایران برای بازرسی سایتهای مشکوک به فعالیت هسته‌ای این کشور دست به اقدام بزند.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه ۲۱ اسفند گزارش داد هفته جاری اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشستی درباره اجتناب ایران از همکاری درباره دو سایت مشکوک به فعالیت هسته‌ای که درخواست بازرسی از آنها از ماه ژانویه بی‌پاسخ گذاشته شده، برگزار خواهند کند.

همچنین ایران از پارسال پاسخ به سوالات آژانس درباره منشا اورانیومی که در سایتی نزدیک تهران، موسوم به تورقوزآباد، پیدا شده، توضیحی نداده است.

جکی ولکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه گفته است ایران باید بطور کامل نگرانی‌های آژانس را درباره احتمال وجود سایتها و مواد اعلام نشده هسته‌ای در کشور برطرف کند و این اقدام باید بدون تاخیر باشد.

خانم ولکات گفته است اگر ایران از این کار طفره برود، شورای حکام آژانس باید اقدام کند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۳۵ عضو دارد و می‌توانند علیه ایران قطعنامه منتشر کند یا پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال نماید.

هنوز معلوم نیست با توجه به تلاش روسیه، چین، آلمان، فرانسه و بریتانیا بعنوان اعضای باقی‌مانده برجام برای حفظ توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، شورای حکام چه تصمیمی درباره ایران بگیرد.

سه‌شنبه هفته گذشته آژانس با انتشار گزارشی گفت که ایران از ماه ژانویه تاکنون از پاسخ به درخواست این نهاد بین‌المللی برای بازرسی از سه سایت که ظن فعالیت هسته‌ای در آن می‌رود، سر باز می‌زند و حتی پاسخ نامه‌های آژانس را نمی‌دهد.

این گزارش همچنین از ایران خواسته است منشا اورانیومی که در سایتی نزدیک تهران پیدا شده را توضیح دهد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۴ اسفند در واکنش به گزارش آژانس گفت که « ایران دلایلی قوی برای پاسخ ندادن به سؤالات و درخواست‌‌های غیرمبنایی آژانس دارد».

وی مدعی شد این درخواستها بر اساس اطلاعات «تحریف شده‌ای» هست که توسط اسرائیل در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفته است.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل اردیبهشت پارسال با نشان دادن پوشه‌ها و دیسک‌هایی به خبرنگاران، اعلام کرد اسرائیل در یک عملیات اطلاعاتی توانسته که ده‌ها هزار سند و فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته‌ای نظامی ایران را از کشور خارج کند.

موضوع تورقوزآباد را هم برای اولین بار نتانیاهو اعلام کرد و در بازرسی‌ها، آژانس رد اورانیوم غنی شده در این محل پیدا کرد.

منابع: رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. ف.ق
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG