لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۱۰

هشدار مقامات امنیتی آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۲۰


مقامات امنیتی آمریکا به قانونگذاران این کشور در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در حمایت از کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ هشدار دادند.

روزنامه‌های واشنیگتن‌پست و نیویورک تایمز و خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه دوم اسفند به طور جداگانه گزارش دادند که این هشدار روز ۲۴ بهمن در یک جلسه محرمانه مقامات امنیتی آمریکا به کنگره این کشور داده شده است.

این رسانه‌ها به نقل از دو مقام مطلع از این جلسه که نخواستند نامشان فاش شود این موضوع را گزارش دادند.

کاخ کرملین روز جمعه دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تکذیب کرد و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین به خبرنگاران گفت هشدار مقامات امنیتی آمریکا جعلی است.

او افزود: «این یک مورد دیگر از گزارش‌های مبتنی بر پارانوئید است و متاسفانه باید بگوئیم که با نزدیک شدن تاریخ انتخابات موارد بیشتری از این گزارش‌ها منتشر خواهد شد. مسلما این موارد به هیچ وجه حقیقت ندارند.»

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نهادهای امنیتی آمریکا به این نتیجه رسیدند که روسیه از طریق کارزارهای سازمان یافته در شبکه‌های اجتماعی و هک کردن‌ ایمیل‌های رهبران حزب دمکرات به نفع کارزار دونالد ترامپ و علیه هیلاری کلینتون، رقیب دمکرات او در اين انتخابات، دخالت کرده است.

دونالد ترامپ نتیجه‌گیری نهادهای امنیتی آمریکا را «فریب» توصیف کرده است. او در عین حال قاطعانه همکاری و تبانی مقامات کارزار انتخاباتی خود با عوامل روسیه در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ را رد کرده است. دولت روسیه نیز دخالت در آن انتخابات را تکذیب کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که در جلسه محرمانه مقامات امنیتی آمریکا با اعضای کنگره در واشینگتن، متحدان آقای ترامپ هشدارهای نهادهای امنیتی را به چالش کشیده و گفته‌اند که رییس جمهور آمریکا در برخورد با روسیه بسیار قاطع بوده است.

کریستوفری ری، رییس اف‌بی‌آی چندی پیش در گزارش به جلسه علنی کمیته امور قضایی مجلس نمایندگان گفت که روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر «جنگ تبلیغاتی» از طریق یک کارزار پنهانی در شبکه‌های اجتماعی با هدف تفرقه انداختن در افکار عمومی و تشدید اختلاف را آغاز کرده است.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG