لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۱۱

۲۵ سال حبس برای یک ایرانی‌ـ‌آمریکایی به جرم تلاش برای ارسال موشک به ایران


رضا اولنگیان در سال ۲۰۱۲ در کشور استونی دستگیر و به آمریکا مسترد شد.

یک دادگاه فدرال در منهتن نیویورک یک مرد ایرانی‌ـ‌آمریکایی را به جرم تلاش برای خرید موشک‌های زمین به هوا و قطعات هواپیما با هدف ارسال به ایران به ۲۵ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش رویترز، لورتا پریسکا،قاضی فدرال بخش منهتن نیویورک، رضا اولنگیان، ۵۷ ساله، را در ارتباط با اتهامات وارده، مجرم شناخت.

این گزارش می افزاید، رضا اولنگیان به حداقل مجازات ممکن براساس قوانین فدرال محکوم شده است.

دادستان ها خواستار مجازاتی بیش از حداقل ممکن برای رضا اولنگیان بودند، اما قاضی پریسکا گفته است که به نظرش مجازات طولانی تر ضرورتی ندارد.

با این حال، وکلای مدافع رضا اولنگیان گفته اند که به حکم دادگاه فدرال اعتراض خواهند کرد.

به گزارش رویترز، رضا اولنگیان در سال ۱۹۷۹ به آمریکا رفت و در ۱۹۹۹ شهروندی این کشور را به دست آورد، اما در سال ۲۰۱۲ در کشور استونی دستگیر و به آمریکا مسترد شد.

طبق این گزارش، این شهروند ایرانی‌ـ‌آمریکایی در تور سازمان مبارزه با قاچاق آمریکا گرفتار شد.

رویترز می گوید، آقای اولنگیان در آن هنگام در اوکراین با یک خبرچین سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا که خود را دلال روسی تسلیحات جا زده بود، دیدار کرد تا از او موشک‌های زمین به هوا و قطعات مختلف هواپیماهای نظامی خریداری کند.

در گفت‌وگوهای شنودشده و ای‌میل‌های میان این دو، آقای اولنگیان قصد خود برای صدور این تسلیحات به ایران را با خبرچین مطرح کرده است.

دادستان‌ها در نیویورک گفته‌ بودند که این شهروند ایرانی‌ـ‌آمریکایی ابتدا خواستار خرید ده موشک زمین به هوا و ده‌ها قطعه هواپیماهای نظامی شده بود و سپس گفته بود که حداقل ۲۰۰ موشک خواهد خرید.

به گفته دادستان‌ها در نیویورک، رضا اولنگیان در سال ۲۰۰۷ هم برای خرید ۱۰۰ موشک با هدف ارسال آنها به ایران اقدام کرده بود تا سود مالی کلانی را نصیب خود کند.

این در حالی است که وکیل این شهروند ایرانی‌ـ‌آمریکایی گفته است که او قصد داشت «با یک قرارداد روی کاغذ دولت ایران را گیر بیندازد و نشان دهد آنها واقعا چکاره هستند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG