لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۰۸

لغو ممنوعیت فروش قطعات به شرکت «زی‌تی‌ای» چین از سوی آمریکا


«زی‌تی‌ای» در پکن (عکس از آرشیو)

وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه ۲۲ تیرماه اعلام کرد، ممنوعیت همکاری تجاری شرکت‌های آمریکایی با شرکت چینی «زی‌تی‌ای» را لغو کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت بازرگانی آمریکا می گوید، «زی‌تی‌ای» در چارچوب توافق ماه گذشته و برای تضمین خودداری از هرگونه تخلف، ۴۰۰ میلیون دلار نزد یک بانک آمریکایی وثیقه گذاشته است. «زی‌تی‌ای» در ماه گذشته یک میلیارد دلار جریمه پرداخت کرد.

این شرکت چینی متهم بود که فناوری‌های حساسی در اختیار تهران و پیونگ‌یانگ گذاشته‌است.

شرکت « زی‌تی‌ای» از دو گروه «شرکت لوازم ارتباطات ژونگ‌ژینگ» و «شرکت ارتباطات زی‌تی‌ای کانگ‌ژون» تشکیل می‌شود. این شرکت دومین شرکت بزرگ ارتباطی چین است .

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: وزارت (بازرگانی) ضمن هشیاری، شرکت «زی‌تی‌ای» را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت تا مطمئن شود این شرکت قوانین و مقررات آمریکا را رعایت می‌کند.

شرکت «زی‌تی‌ای» که برای تولید تلفن‌های هوشمند خود به تولیدکنندگان آمریکایی وابسته است، به دنبال تحریم‌های آمریکا در فروردین ماه سال جاری بخش‌هایی از تولید خود را تعطیل کرد.

وزارت بازرگانی ایالات متحده در فروردین ماه، زی‌تی‌ای را به دلیل نقض تحریم‌های ایران و کره شمالی، جریمه کرد و گفت شرکت‌های آمریکایی اجازه همکاری با آن را ندارند.

پس از آن‌که «زی‌تی‌ای» به محدودیت‌های اعمال‌شده اعتراض کرد، دولت دونالد ترامپ رویکرد ملایم‌تری در پیش گرفت.

بر پایه توافق‌های صورت‌گرفته، زی‌تی‌ای، یک میلیارد دلار جریمه پرداخت کرد و مدیریت خود را تغییر داد تا اجازه خرید تجهیزات از شرکت‌های آمریکایی را دریافت کند.

با این حال شماری از جمهوریخواهان در کنگره از رویکرد در قبال «زی‌تی‌ای» انتقاد کرده‌اند.

با استفاده از رویترز و گزارش های رادیو فردا؛ خ.ک
XS
SM
MD
LG