لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۳۱

درخواست آمریکا از اعضای پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای برای خروج از آن


معاهده منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای در ژوئن سال ۱۹۱۷ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۲۲ رای موافق به تصویب رسید

آمریکا از کشورهایی که «معاهده منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای» را امضا کرده‌اند خواست از این پیمان خارج شوند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه نوشت، در نامه ایالات متحده به امضا کنندگان این پیمان آمده است، پنج قدرت هسته‌ای، یعنی ایالات متحده، روسیه، فرانسه، بریتانیا و چین موضع واحدی در خصوص مخالفت با پیامدهای این پیمان دارند.

آمریکا در این نامه تاکید کرده است که رویکرد این معاهده در خصوص خلع سلاح و راستی نوعی بازگشت به گذشته است و «خطری» برای معاهده عدم اشاعه هسته‌ای، ان پی تی، محسوب می‌شود.

در این نامه آمده است، به رغم این که ما حق حاکمیت شما را در تصویب یا پیوستن به معاهده منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای به رسمیت می‌شناسیم ، اما معتقدیم که شما یک خطای استراتژیک مرتکب شده‌اید و می‌بایست سند تصویب یا الحاق خود را پس بگیرید.

به گزارش آسوشیتدپرس معاهده منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای تمامی کشورهای عضو می‌خواهد که هرگز و تحت هیچ شرایطی سلاح‌های هسته‌ای یا دیگر وسایل انفجاری هسته‌ای را توسعه ندهند و از آزمایش و تولید، و ذخیره آنها خودداری کنند.

این معاهده همچنین هرگونه انتقال و یا استفاده از تسلیحات هسته‌ای و دیگر وسایل انفجاری هسته‌ای را برای اعضا ممنوع کرده است.

منابع مطلع به آسوشیتدپرس گفته‌اند که آمریکا این نامه را برای شماری از کشورهای عضو معاهده منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای فرستاده است.

بیاتریس فین، مدیر کمپین برای از محو تسلیحات هسته‌ای، به آسوشیتدپرس گفته است که معاهده منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای هیچ تضادی با ان پی تی ندارد.

او اضافه کرده است: رویکرد دولت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن كشورها برای خروج از معاهده منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای که مورد حمایت سازمان ملل است، اقدامی بی سابقه در روابط بین الملل است.

معاهده منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای در ژوئن سال ۱۹۱۷ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۲۲ رای موافق به تصویب رسید. هلند به آن رای منفی و سنگاپور نیز رای ممتنع داد.

ایران از جمله کشورهایی بود که به این پیمان رای مثبت داد.

آسوشیتدپرس می‌گوبد٬ پنج قدرت هسته‌ای جهان و چهار کشوری که گفته می‌شود دارای سلاح هسته‌ای هستند٬ یعنی ؛ هند ، پاکستان ، کره شمالی و اسرائیل، مذاکرات و رای گیری در مورد این معاهده را به همراه بسیاری از متحدان خود تحریم کردند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG