لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۴

نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ پیشتازی جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان


انتخابات میان‌دوره‌ای در ایالت‌های شرقی آمریکا به پایان رسید.

با پایان یافتن رای‌گیری در شماری از ایالت‌های شرقی و مرکزی آمریکا در شامگاه سه‌شنبه، شمارش آرا آغاز شده است و نتایج اولیه حاکی از پیشتازی جمهوری‌خواهان در انتخابات مجلس نمایندگان است.

رویترز می‌گوید، در شمارش آرا تا ساعت ۲۳ سه‌شنبه به وقت واشینگتن دی سی، جمهوریخواهان ۱۶۴ کرسی از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را به دست آوردند و دموکرات‌ها ۱۰۳ کرسی را کسب کرده‌اند . طبق این گزارش، تا این ساعت، پنج نماینده دموکرات شکست خورده‌اند و تاکنون هیچ یک از نمایندگان جمهوری‌خواه شکست نخورده‌اند.

شبکه «ام ان بی سی» می‌گوید جمهوری‌خواهان اگر بتوانند فقط پنج کرسی را به دست بیاورند و هیچ کرسی را از دست ندهند، اکثریت را در مجلس نمایندگان به دست خواهند آورد.

رویترز هم می‌گوید، این روند می‌تواند تغییر کند، زیرا نتیجه بیش از ۱۵۰ کرسی دیگر مجلس نمایندگان به ویژه در برخی از حوزه‌های انتخابیه که نامزدهای جمهوری‌خواه آسیب‌پذیرند، هنوز نهایی نشده است.

این گزارش می‌افزاید، پیش از این دموکرات‌ها نگران بودند که با توجه به کاهش محبوبیت جو بایدن و ناامیدی رای‌دهندگان از وضعیت تورم، در این انتخابات با شکست سنگین روبه رو شوند. اما نتایج اولیه، حاکی از چنین شکستی برای دموکرات‌ها نیست.

صاحب نظران مسائل انتخابات آمریکا معتقدند که حزب رئیس جمهوری در انتخابات در اولین میان‌دوره‌ای به طور معمول شکست می‌خورند. اما ابعاد چنین شکستی می‌تواند تعیین کننده باشد.

انتخابات مجلس نمایندگان برای ۴۳۵ کرسی آن هر دو سال یکبار برگزار می‌شود.

انتخابات میان‌دوره‌ای سنا

رویترز می‌گوید، در انتخابات سنا تا ساعت ۱۱ شامگاه سه‌شنبه تاکنون تغییری روی نداده است. هنوز هیچ یک از آن دسته از نمایندگان سنا از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات که در حوزه انتخابیه آنها انتخابات میان‌دوره‌ای برگزار شده است، شکست نخورده‌اند.

در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۲۲ سنای آمریکا در ۳۵ حوزه انتخاباتی این مجلس، انتخابات برگزار شد.

رقابت در انتخابات سنا در ایالت جورجیا بسیار نزدیک است. سناتور دموکرات رالف وارنوک از رقیب جمهوریخواه خود هرسچل واکر عقب افتاده است. در انتخابات سنای این ایالت فرد پیروز می بایست ۵۰ درصد آرا را به دست بیاورد. در صورتی که هیچ کدام از نامزدهای سنا در این ایالت نیمی از آرای را کسب نکنند، انتخابات در این ایالت به دور دوم کشیده خواهد شد.

در همین زمینه، سناتور جمهوری‌خواه مهمت آز در انتخابات سنای ایالت پنسیلوانیا از رقیب دموکرات خود جان فترمن عقب افتاده است.

این خبر به مرور تکمیل می‌شود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG