لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۳

تصادف ناو آمریکایی و نفت‌کش در نزدیکی سنگاپور؛ ۱۰ ملوان ناپدید شدند


این تصویر از ژانویه گذشته ناو جان اس. مک‌کین را در دریای جنوب چین نشان می‌دهد

ناوشکن جان اس. مک‌کین ارتش ایالات متحده بامداد ۳۰ مرداد ماه در آب‌های شرق سنگاپور با یک نفت‌کش تصادف کرده‌است؛ در حالی‌که عملیات جست‌وجو و امداد در جریان است، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده ۱۰ تن از ملوانان آن ناپدید شده‌اند.

تصادف ناو جنگی و کشتی تجاری به زخمی شدن پنج نفر نیز انجامیده‌است. آسیب‌هایی به ناو وارد شده، هرچند نیروی دریایی ایالات متحده تاکید کرده که برای بازگشت آن به بندر به کمک کشتی دیگری نیاز نبود.

بنا بر اطلاعات «تامسون رویترز ایکون» نفت‌کشی که با ناوشکن برخورد کرده یک کشتی ۱۸۳ متری حامل پرچم لیبریا است که علاوه بر نفت قادر به حمل مواد شیمیایی‌ست.

بنا بر بیانیه‌ ارتش آمریکا یک کشتی جنگی سنگاپور و شماری از هلی‌کوپترها و نیروهای گارد ساحلی برای ارائه کمک در محل حضور دارند.

ناو جان اس. مک‌کین که حامل موشک‌های هدایت‌شونده‌ است، به ناوگان هفتم نیروی دریایی ارتش آمریکا تعلق دارد. این دومین بار طی دو ماه گذشته است که یک کشتی جنگی از این ناوگان با یک کشتی تجاری، در اقیانوس آرام تصادف می‌کند.

در ۲۷ خرداد ماه نیز ناوشکن یواس‌اس فیتزجرالد با یک کشتی تجاری در نزدیکی ساحل ژاپن برخورد کرده بود که در جریان آن هفت تن ناپدید و سه نفر زخمی شدند.

در پی سانحه خرداد ماه، کاپیتان یواس‌اس فیتزجرالد از فرماندهی برکنار شد و همچنین احکامی تنبیهی برای شماری دیگر از ملوانان صادر شد.

در اواخر ماه اردیبهشت ماه نیز یک کشتی جنگی ارتش آمریکا با یک کشتی ماهی‌گیری کره‌ای برخورد کرده بود اما هر دو کشتی توانسته بودند به مسیر خود ادامه دهند.

مقر ناوگان هفتم نیروی دریایی ارتش ایالات متحده، ژاپن است. ناوشکن جان اس. مک‌کین در راه سنگاپور، برای عملیات معمول پهلوگرفتن در بنادر دیگر بود. بنا بر اطلاعات منشرشده در وب‌سایت نیروی دریایی، بندر خانگی جان اس. مک‌کین، یوکوسوکا در ژاپن است، ۲۳ افسر ارشد، ۲۴ افسر جزء و ۲۹۱ ملوان دارد.

XS
SM
MD
LG