لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۴۸

پومپئو می‌گوید رهبران جمهوری اسلامی ایران از ترورها در اروپا خبر دارند


مایک پومپئو می‌گوید، آمریکا با تمامی متحدانش برای مقابله با تهدیدات ایران همکاری می‌کند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ فروردین گفته است، تمامی رهبران جمهوری اسلامی ایران از ترورهایی که در اروپا انجام می شود مطلع هستند.

مایک پومپئو این اظهارات را در کنفرانس خبری در حاشیه نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در واشینگتن و در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در خصوص تهدیدهای ایران علیه اروپا مطرح کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: «هم اکنون، کارزاری از سوی ایران برای سوء قصد و ترور در اروپا ادامه دارد. همه رهبران جمهوری اسلامی ایران از جمله حسن روحانی که رئیس جمهوری ایران است، اجازه می‌دهند که چنین اتفاقی بیفتد.»

اشاره مایک پومپئو به تنش‌های دیپلماتیک کشورهای مختلف اروپایی با جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر است. کشورهای اروپایی جمهوری اسلامی ایران را به بمبگذاری‌ و سوء‌قصد به مخالفان خود در اروپا متهم می‌کنند.

فرانسه و دانمارک می‌گویند که توطئه ماموران دیپلماتیک و امنیتی ایران برای حمله به مخالفان جمهوری اسلامی را خنثی کرده‌اند.

در همین زمینه، آلمان یک دیپلمات ایرانی مامور در اتریش به نام «اسدالله اسدی» را در ایالت باواریا دستگیر و او را متهم کرد که به یک زوج برای حمله به همایش روز نهم تیرماه مجاهدین خلق در حومه پاریس مواد منفجره داده است.

ایران به شدت این اتهامات را رد کرده است.

تلاش برای مقابله با تهدیدهای ایران

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین می‌گوید: «بارها گفته‌ام تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران چیست و تهدیدها خیلی زیاد هستند ولی ما از جمهوری اسلامی ایران فقط خواسته‌ایم رفتاری عادی مثل دیگر کشورها داشته باشند.»

مایک پومپئو در ادامه اظهار داشت: «ما با تمامی متحدان‌مان کار می‌کنیم که تهدیدات ایران را بی‌اثر کنیم و از سوی دیگر دست به اقدامات بازدارنده هم می‌زنیم. ما تحریم وارد می‌کنیم تا ایران برای چنین رفتارهایی، منابع در اختیار نداشته باشد.»

تهدیدهای تازه از طرف روسیه و چین

مایک پومپئو همچنین از اعضای ناتو خواست خود را با مجموعه‌ای از تهدیدهای جدید از جمله سیاست‌های تعرضی‌تر روسیه و چین و مهاجرت کنترل‌نشده انطباق دهند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما در ناتو به‌درستی از راه قدرت‌نمایی در پی صلح بوده‌ایم. باید به این کار ادامه دهیم، به‌ویژه در این عصر رقابت بر سر قدرت از طرف روسیه و چین و ایران.»

آقای پومپئو این نکات را در سخنرانی افتتاحیه جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو مطرح کرد که به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس این سازمان در واشینگتن برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: «ما باید اتحاد خود را در برابر تهدیدهای جدید از جمله تعرض‌های روسیه، مهاجرت کنترل نشده، حملات سایبری، تهدیدها علیه امنیت انرژی و رقابت استراتژیک با چین در زمینه فناوری ارتباطاتی جی ۵ و سایر موارد انطباق دهیم.»

در سند موسوم به استراتژی دفاع ملی که وزارت دفاع آمریکا سال ۲۰۱۸ منتشر کرد مقابله با تهدیدهای روسیه و چین مهم‌ترین موارد بودند.

موضوع اصلی اولین بخش از جلسه وزرای خارجه اعضای ناتو مقابله با روسیه از جمله در محدوده دریای سیاه بود که سال گذشته نیروی دریایی روسیه چند شناور اوکراینی را در آنجا ضبط و پرسنل آنها را اسیر کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، از روسیه خواست این شناورها و خدمه آنها را آزاد کند. او گفت نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد از سوی روسیه بخشی از «مجموعه اقدامات بی‌ثبات کننده است.»

واشینگتن تهدید کرده اگر روسیه به نقض این پیمان ادامه دهد تابستان امسال از آن خارج خواهد شد.

آقای استولتنبرگ افزود: «ما اقداماتی مشابه رفتار روسیه انجام نخواهیم داد. اقدامات ما متناسب، هماهنگ و سنجیده خواهد بود و قصد نداریم موشک‌های هسته‌ای قابل شلیک از زمین را در اروپا مستقر کنیم.»

مایک پومپئو در سخنرانی خود بر ضرورت مقابله ناتو با تشدید جنگ سایبری از جمله اقدامات چین در این زمینه نیز تاکید کرد.

واشینگتن در مورد استفاده از فناوری‌ها و خدمات ارتباطی شرکت چینی هوآوی به متحدان خود هشدار داده ولی اکثریت اعضای ناتو که کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند تاکنون این مسئله را نپذیرفته‌اند.

نهادهای امنیتی آمریکا و کشورهای غربی به دلیل ارتباط نزدیک شرکت هوآوی با دولت چین به آن سوءظن دارند ولی این شرکت همواره جاسوسی برای هر کشوری را تکذیب کرده است.

یکی دیگر از موضوعات اختلافات آمریکا با متحدان اروپایی خود سهم آنها در بودجه ناتوست که کمتر از حداقل تعیین شده از سوی ناتو یعنی ۲ درصد تولید ناخالص ملی کشورهای عضو است.

ینس استولتنبرگ به خبرنگاران گفت همه اعضای ناتو برای تقبل سهم بیشتری از هزینه‌های این سازمان باید بودجه دفاعی خود را افزایش دهند.

دونالد ترامپ از اعضای ناتو خواسته است سهم خود در بودجه این سازمان را به بالای دو درصد از تولید ناخالص ملی افزایش دهند. او سال گذشته در اجلاس سران کشورهای عضو ناتو گفت آنها بايد این بودجه را به مرز ۴ درصد تولید ناخالص ملی برسانند و افزود، آمریکا ۴.۳ درصد از تولید ناخالص ملی خود را برای ناتو هزینه می‌کند.

آقای ترامپ به طور مشخص از آلمان به دلیل نپذیرفتن سهم بیشتر در بودجه ناتو انتقاد کرده است.

دبیرکل ناتو روز پنجشنبه گفت آلمان مشارکت مالی خود را افزایش داده ولی تمامی اعضای ناتو باید بر سهم خود بیافزایند.

آقای استولتنبرگ گفت، اختلاف آمریکا و ترکیه در مورد خرید موشک‌های روسی اس ۴۰۰ از سوی آنکارا بخشی از دستور جلسات رسمی ناتو در واشینگتن نیست ولی در حاشیه این جلسات مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آمریکا به دلیل برنامه ترکیه برای خرید موشک‌های روسی، انتقال تجهیزات جنگنده‌های پیشرفته اف ۳۵ به آن کشور را متوقف کرده است. آمریکا می‌گوید خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از سوی ترکیه امنیت این جنگنده‌های پیشرفته را به خطر خواهد انداخت.

منبع: خبرگزاری رویترز، صدای آمریکا؛ ش. ر./ خ

دیدن نظرات (۳۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG