لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۱

تراز تجاری منفی ایران با آمریکا افزایش یافت


صادرات سنتی ایران به آمریکا فرش همراه پسته و خشکبار است

اداره آمار آمریکا در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که جمعه ۱۴ اردیبهشت ماه منتشر کرده است، از افزایش صادرات ایالات متحده به ایران و کاهش واردات از جمهوری اسلامی خبر داده است.

جزئیات آمار سه ماهه سال جاری میلادی حاکی است که صادرات ایران به آمریکا با کاهشی ۴۵ درصدی به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار سقوط کرده است. واردات ایران از آمریکا نیز با افزایشی بالای ۵۷ درصدی به ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسیده است.

به عبارتی، تراز تجاری منفی ایران با آمریکا در سال جاری افزایش یافته است.

آمریکا بیشتر لوازم و تجهیزات پزشکی، دارویی و محصولات کشاورزی به ایران صادر می‌کند. صادرات سنتی ایران به آمریکا نیز پسته، فرش و خشکبار است.

افزایش شکاف تجاری ایران و آمریکا در حالی است که دولت آمریکا باید هر ۹۰ روز گزارشی به کنگره آن کشور فرستاده و پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید یا رد کند. قرار است ۲۲ اردیبهشت ماه دولت دونالد ترامپ درباره برجام تصمیم بگیرد، اما گزارش‌های فعلی از جمله در رسانه‌های آمریکا نشان می‌دهد که احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بالا است.

از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ همواره ارزش کالاهای صادراتی ایران به آمریکا بیشتر از واردات بوده است، اما بعد از این سال همواره تراز تجاری به نفع آمریکا بوده است.

افزایش صادرات و واردات غیرنفتی ایران

سازمان توسعه تجارت ایران نیز طی گزارشی که هفته جاری منتشر کرد، از افزایش واردات و صادرات غیرنفتی کشور خبر داده است. البته، ایران بسیاری از مواد خام نفتی و گازی مانند میعانات گازی، پروپان، بوتان، گازهای هیدروکربوری دیگر و برخی مواد نفتی مانند قیر را در لیست صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد. این اقلام سهمی بسیار چشمگیر در آمارهای صادرات غیرنفتی دارند.

به هر حال، بر اساس سبد صادرات غیرنفتی که ایران تعریف کرده است، این رقم طی سال گذشته خورشیدی ۴۶ میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال ۹۵ افزایشی ۶.۶ درصدی داشته است. به غیر از پسته و سنگ آهن، در لیست صادرات ۱۰ کالای عمده، تمام محصولات ذکر شده مواد نفتی خام و محصولات پتروشیمی نیمه خام بوده است.

صادرات ایران به اروپا در سال گذشته خورشیدی ۶ درصد کاهش یافته و به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسید.

واردات محصولات غیرنفتی کشور نیز با افزایشی ۲۴ درصدی به ۵۴ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار رسیده است. محصولات عمده وارداتی ایران قطعات و خود خودرو، محصولات کشاورزی و موبایل است. واردات ایران از اروپا طی این دوره حدود ۳۳ درصد افزایش یافته و به حدود ۱۱ میلیارد دلار رسید.

چین، بزرگترین شریک تجاری ایران است که طی سال گذشته بیش از ۱۳ میلیارد دلار صادرات به ایران داشته و ۹ میلیارد دلار نیز کالا از ایران وارد کرده است.

به عبارتی، بیش از یک پنجم کل تجارت غیرنفتی ایران با چین انجام شده است.

منابع: اداره آمار آمریکا، سازمان توسعه تجارت ایران؛ د.خ/س.ن
XS
SM
MD
LG