لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۵۳

کمیسیون آمریکایی: ناقضان آزادی‌های مذهبی در ایران تحریم شوند


کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی گزارش سالانه خود را روز سه شنبه نهم اردیبهشت منتشر کرده است.

در این گزارش با اشاره به تداوم نقض آزادی‌های مذهبی و دینی در ایران به دولت آمریکا توصیه شده است مقامات و سازمان‌های دولتی مسئول نقض جدی آزادی مذهبی را مورد تحریم قرار دهد.

در این گزارش به تداوم تعقیب و آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی مانند بهایی، مسیحی و همچنین اهل تسنن، دراویش، زنان و دگراندیشان اشاره شده است.

در این گزارش آمده است: کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی اسناد آزار و اذیت بهاییان و پیروان این مذهب که در ادارات دولتی کار می‌کنند را در سال ۲۰۱۹ جمع آوری کرده است.

این کمیسیون در گزارش خود اضافه کرده است: حکومت ایران از طریق رسانه‌ها دولتی و شبکه‌های اجتماعی همچنان به نفرت پراکنی علیه بهاییان و دیگر اقلیت‌های مذهبی ادامه می‌دهد.

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی در ادامه به وضعیت معترضان به حجاب اجباری پرداخته است.

در این گزارش آمده است: در طول سال ۲۰۱۹، زنانی که به طور مسالمت آمیز به حجاب اجباری اعتراض کردند، احضار٬ مورد بازجویی قرار گرفته و بازداشت شدند.

این کمیسیون به دولت آمریکا توصیه کرده است، نهادهای دولتی و مقام‌های حکومتی که مسئول نقض آزادیهای مذهبی در ایران هستند مورد تحریم قرار گیرند، دارایی‌های آنها مسدود و ورود آنان به ایالات متحده ممنوع شود.

همچنین در این گزارش از دولت آمریکا خواسته شده است تا حکومت ایران را برای آزادی تمام زندانیان عقیدتی تحت فشار قرار دهد.

وضعیت آزادی مذهب در عرصه بین المللی

در گزارش سالانه کمیسیون آزادی مذهبی آمریکا همچنین مهمترین تحولات سال گذشته در این زمینه از جمله پیشرفت‌های چشمگیر در سودان و عقب گردهای مهم در هند بررسی شده و توصیه هایی برای تقویت و توسعه آزادی‌های مذهبی در سراسر جهان نیز قید شده است.

تونی پرکینز، رییس این کمیسیون گفت:«ما از اقدامات مثبت برخی از دولت‌ها در سال ۲۰۱۹ به طور مشخص دو کشوری که با این کمیسیون در تماس و هماهنگی بوده اند خشنود هستیم. سودان به طور مشخص نشان داد که رهبری جدید برای ایجاد تغییرات اراده لازم را دارد. ازبکستان نیز در سال ۲۰۱۹ به تعهدات خود برای دادن آزادی‌های بیشتر به گروههای مذهبی عمل کرده است. هر چند وضعیت برخی از کشورها و به طور مشخص هند بدتر شده ولی به نظر ما آزادی مذهبی در سطح جهان در مجموع در مسیر مثبتی حرکت کرده است.»

استقلال و فراحزبی بودن کمیسیون آزادی مذهبی آمریکا به این نهاد اجازه می دهد که بدون هیچ ملاحظه سیاسی تهدیدها برای آزادی مذهبی در سراسر جهان را بررسی و مشخص کند.

در گزارش امسال ۱۴ کشور به عنوان مواردی که «جای نگرانی دارند» به وزارت خارجه آمریکا معرفی شده اند چون حکومت این کشورها یا در سرکوب سیستماتیک اقلیت‌ها و آزادی مذهبی مستقیما دخالت دارند و یا برای جلوگیری از آن اقدامات لازم را انجام نمی دهند. ۹ مورد از این کشورها از جمله برمه، چین، اریتره، ایران، کره شمالی، پاکستان، عربستان سعودی، تاجیکستان و ترکمنستان در فهرست ناقضان آزادی مذهبی سال ۲۰۱۹وزارت خارجه آمریکا هستند و پنج کشور دیگر عبارتد از هند، نیجریه، روسیه، سوریه و ویتنام.

گزارش سال ۲۰۲۰ این کمیسیون به جای رده بندی دوم که در سالهای قبل منتشر می کرد امسال ۱۵ کشور را به دلیل نقض شدید آزادی مذهبی برای قرار گرفتن در «فهرست توجه ویژه وزارت خارجه آمریکا» معرفی کرده است. چهار مورد از این کشورها از جمله کوبا، نیکاراگوئه، سودان و ازبکستان در همین فهرست وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۹ قرار دارند و ۱۱ کشور دیگرعبارتند از افغانستان، الجزایر، آذربایجان، بحرین، جمهوری آفریقای مرکزی، مصر، اندونزی، عراق، قزاقستان، مالزی و ترکیه.

گزارش سال ۲۰۲۰ کمیسیون آزادی مذهبی آمریکا در عین حال ۶ گروه را نیز به دلیل خشونت مذهبی سیستماتیک برای قرار گرفتن در فهرست ناقضان آزادی مذهبی وزارت خارجه آمریکا معرفی کرده است. پنج مورد از این گروهها از جمله الشباب در سومالی، بوکوحرام در نیجریه، حوثی‌های یمن و شاخه «خلافت اسلامی» در افغانستان هم اکنون در فهرست سیاه وزارت خارجه آمریکا قرار دارند و مورد بعدی هیئت تحریر الشام در سوریه است.

گایل منچین، نایب رییس این کمیسیون گفت:«ما به دولت آمریکا توصیه می کنیم که به دفاع از آزادی‌های مذهبی به عنوان یکی از اولویت‌های خود و تخصص بودجه لازم برای دفاع و حفاظت از اماکن مذهبی در سطح جهان که از جمله توصیه‌های مهم ما در گزارش سال گذشته بود ادامه دهد. ما از تعیین یک مقام ارشد در کاخ سفید برای تمرکز روی آزادی مذهبی در سراسر جهان که از توصیه‌های قدیمی این کمیسیون بود بسیار خوشنودیم.»

او افزود:«ما درعین حال ازدولت آمریکا می خواهیم کاربرد روش قدیمی اعمال و يا لغو تحریم‌های یکسان در مورد کشورهای ناقض آزادی مذهبی را متوقف کرده و به جای آن در برخورد با هر کشور اقدامات مشخصی را در پیش بگیرد.»

این کمیسیون در گزارش سالانه خود علاوه بر معرفی کشورهایی که عملکرد آنها «جای نگرانی» دارد و یا در خور «توجه ویژه» هستند عملکرد دولت آمریکا در زمینه دفاع از آزادیهای مذهبی در سراسر جهان را نیز بررسی می کند. علاوه بر اینها در فصلی که اخیرا به این گزارش افزوده شده مهمترین تحولات و روند‌ها در سراسر جهان بررسی و تحلیل می شود. از جمله مواردی که امسال کمیسیون به آن پرداخته آزار مدافعان حقوق بشر توسط دولت چین در خارج از آن کشور، تصویب قانون جدید کفرگویی در برونی و سنگاپور، تشدید یهودی ستیزی در اروپا و افزایش تعداد حملات به اماکن مذهبی و عبادتگاه‌ها در سراسر جهان هستند.

XS
SM
MD
LG