لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۸

اعتراض آمریکا به اقدام «غیر ایمن» یک جنگنده روسیه


این تصویر از اکتبر ۲۰۱۶ یک فروند سوخوی-۲۷ ارتش روسیه را نشان می‌دهد

ایالات متحده می‌گوید یک جنگنده ارتش روسیه، بر فراز دریای سیاه، به‌طور «غیر ایمن» به یک هواپیمای شنود الکترونیک نیروی دریایی آمریکا، نزدیک شده‌است.

به گفته واشینگتن جنگنده روسیه، در تاریخ نهم بهمن ماه، به ۱.۵ متری هواپیمای ارتش آمریکا نزدیک شده و سپس مستقیما از جلوی آن عبور کرده‌است.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده، از روسیه خواسته شده «اقدامات غیر امن خود، که می‌تواند خطر اشتباه محاسباتی را در پی داشته باشد، خدمه پروازی هر دو کشور را به مخاطره بیاندازد و به سانحه هوایی بیانجامد، را کاهش دهد».

ساعاتی پیش از بیانیه وزارت خارجه آمریکا، نیروی دریایی آن کشور اعلام کرده بود که یک فروند «ئی‌پی-۳ آریس ۲» که در حال پرواز در پهنه بین‌المللی بر فراز دریای سیاه بود، پس از این رخداد، به ماموریت خود، پیش از موعد، پایان داد.

«لاکهید ئی‌پی-۳»، یک هواگرد شنود الکترونیک و جمع‌آوری اطلاعات است و در خدمت نیروی دریایی ارتش ایالات متحده و نیروی دریایی ارتش ژاپن قرار دارد.

وزارت دفاع روسیه نیز روز دوشنبه بیانیه‌ای در مورد واقعه بر فراز دریای سیاه منتشر کرد و گفت یک فروند سوخو-۲۷ آن کشور «یک هواپیما ئی‌پی-۳ ارتش آمریکا را ره‌گیری کرده‌است».

به گفته مسکو «تمامی اقدامات احتیاطی» پروازی در جریان این واقعه لحاظ شده‌است.

با این همه در بیانیه نیروی دریایی آمریکا گفته شده «روسیه باید مطابق با استانداردهای بین‌المللی رفتار کند تا جلوی وقوع سانحه گرفته شده و امنیت حفظ شود».

طی سال‌های گذشته موارد مختلفی از رویارویی هواپیماهای ارتش روسیه و نیروی پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، بر فراز آسمان سوریه، دریای سیاه، دریای بالتیک و دیگر مناطق گزارش شده‌است.

روسیه از زمانی که شبه‌جزیره اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرده‌است، بر حضور خود در منطقه دریای سیاه نیز افزوده‌است.

برپایه گزارش‌های رویترز، اسوشیتدپرس، سی‌ان‌ان، یو‌اس‌ان‌آی نیوز، تاس/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG