لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۴۹

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید نحوه استفاده از تحریم‌های اقتصادی روزآمد می‌شود


وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه شنبه ۲۷ مهر توصیه‌هایی برای استفاده موثرتر از تحریم اقتصادی به عنوان ابزار سیاست خارجی این کشور را اعلام کرد و همزمان هشدار داد که برای جلوگیری از تاثیر مخرب رمزارزها بر تحریم‌ها باید اقدامات بیشتری انجام شود.

به گزارش رویترز وزارت خزانه‌داری آمریکا در بخشی از نتیجه‌گیری از بازبینی تحریم‌ها که با ورود جو بایدن به کاخ سفید در ماه ژانویه آغاز شد، اعلام کرد که برخلاف دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ اعمال تحریم‌ها باید هوشمندانه و بسیار هدفمند باشد.

اين نهاد افزود که کاهش استفاده کشورهای جهان از دلار آمریکا و نظام مالی این کشور می‌تواند تاثیر گذاری تحریم‌ها را کاهش دهد و گسترش استفاده از رمزارزها و سایر فناوری‌های جدید در عرصه معاملات مالی نیز یک خطر جدی برای موفقیت تحریم هاست.

رویترز می‌گوید، با وجود آنکه هدف این بازبینی پایان‌دادن به روش دولت دونالد ترامپ در استفاده از ابزار تحریم است ولی در مورد چگونگی ادامه اين سیاست به خصوص در مورد ایران، ونزوئلا و چین که اهداف اصلی تحریم‌های واشنگتن هستند نکته جدیدی را اعلام نمی‌کند.

مقامات خزانه‌داری آمریکا وعده می‌دهند که از این پس دقت تحریم‌ها افزایش و ابزارهای اجرا و نظارت بر آن روزآمد خواهد شد. هدف این اقدامات گره‌زدن تحریم به اهداف استراتژیک سیاست خارجی آمریکا، توجه به عنصر هماهنگی با متحدان آمریکا و کاهش پیامدهای بشری تحریم هاست.

یکی دیگر از توصیه‌های این بازبینی سرمایه گذاری بیشتر وزارت خزانه داری در عرصه فناوری و نیروی انسانی برای مقابله با تهدید ناشی از رمزارزها برای موفقیت سیاست تحریم است.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا به رویترز گفت:«نکته کلیدی این است که تحریم‌ها بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشند. حقیقت این است که با اتکا به فناوری‌های جدید کشورهای دیگر به نظامی مالی آمریکا نیاز کمتری دارند.»

مقام‌های وزارت خزانه داری تاکید کردند که اعمال تحریم کماکان یکی از ابزارهای مهم سیاست خارجی دولت آمریکا خواهد بود. دولت جو بایدن ضمن حفظ تمامی تحریم ها علیه ایران، ونزوئلا، چین و کشورهای دیگر تلاش می کند سیاست تحریم را هدفمند تر کند.

والی آدیمو، معاون وزارت‌خزانه داری در بیانیه‌ای گفت:«تحریم ها یک ابزار بسیار مهم برای پیشبرد منافع امنیت ملی آمریکاست. بازبینی ما نشان می‌دهد که این سیاست دستاوردهای مهمی داشته ولی با چالش های جدیدی روبرو است. ما در همکاری با متحدان آمریکا این ابزار مهم را روزآمد و تقویت خواهیم کرد.»

خبرگزاری رویترز می‌افزاید٬ دولت جو بایدن با وجود ادامه تحریم‌هایی که در دوران دونالد ترامپ وضع شده بود تاکنون در زمینه وادار کردن رقبا و کشورهای متخاصم به پذیرش شروط و اراده آمریکا موفقیت چندانی نداشته است.

دولت دونالد ترامپ درجنگ تجاری با چین، مقابله با فعالیت‌های هسته ای ایران و کره شمالی و برای تضعیف حکومت ونزوئلا از تحریم استفاده کرد.

دولت جو بایدن این تحریم‌ها را حفظ ولی برخی دیگر از جمله تحریم دیوان دادگستری بین المللی و یا تحریم شرکت های اروپایی فعال در خط لوله «نرود استریم ۲» را با وجود مخالفت جمهوری‌خواهان لغو کرد.

جو بایدن اعلام کرده که در صورت بازگشت ایران به تمامی تعهداتش در قبال برجام تحریم‌های وضع شده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ را لغو خواهد کرد. ولی مذاکرات احیای برجام از چند ماه پیش متوقف شده و هنوز تاریخ دقیقی برای از سرگیری آن اعلام نشده است.

با استفاده از رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG