لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۴

آمریکا: حملات شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران را تحمل نخواهيم کرد


دیوید شنکر معاون امور خاورمیانه وزارت خارجه آمریکا

همزمان با نگرانی‌های حکومت عراق در مورد احتمال تعطیل شدن سفارت آمریکا در بغداد و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، معاون امور خاورمیانه وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۰ مهر هشدار داد که این کشور حملات شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران را تحمل نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیوید شنکر در یک نشست خبری گفت: «ما نمی توانیم حملات به پرسنل نظامی آمریکا راکه در خارج مشغول خدمت هستند تحمل کنیم.»

آقای شنکر حاضر نشد گزارش‌های اخیر در مورد احتمال خروج نیروهای آمریکایی و تعطیل شدن سفارت این کشور درعراق در صورت تداوم حملات به این اهداف را تایید و یا تکذیب کند.

او یادآوری کرد که دولت آمریکا مشغول انجام اقدامات لازم برای حفاظت از پرسنل نظامی و مراکز دیپلماتیک آن کشور در عراق است و از همکاری با دولت عراق در این زمینه استقبال می‌کند.

دیوید شنکر، معاون امور خاورمیانه وزارت خارجه آمریکا افزود: «بزرگترین مشکل عراق شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران هستند که علاوه بر بی‌ثبات کردن عراق به اهداف آمریکایی نیز حمله می‌کنند. این گروه‌ها تحت کنترل حکومت مرکزی عراق نیستند و حملات آنها به سفارت و نیروهای آمریکایی ادامه دارد.»

منابع سیاسی و دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در تماس تلفنی با رییس جمهور و نخست وزیر عراق به آنها هشدار داده که در صورت عدم توقف این حملات آمریکا نیروهای خود را از عراق خارج خواهد کرد.

روز دوشنبه موشکی که به سوی اهداف آمریکایی شلیک شده بود به یک منطقه مسکونی در اطراف فرودگاه بغداد اصابت کرد و بر اثر آن هفت غیرنظامی کشته شدند. از آغاز ماه اوت تاکنون ۴۰ مورد حمله به اهداف آمریکایی در عراق صورت گرفته است.

دولت عراق روز دوشنبه نارضایتی خود از انتشار گزارش‌های مربوط به احتمال خروج نیروهای آمریکایی را اعلام کرد.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق گفت خروج نیروهای آمریکایی باعث خواهد شد که سایر کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش نيز نیروهای خود را از عراق خارج کنند و این اقدام خطرناکی است چون گروه موسوم به «خلافت اسلامی» نه تنها برای عراق بلکه برای تمام منطقه خطرناک است.

ثبات و امنیت عراق همواره تحت تاثیر تنش در مناسبات ایران و آمریکا بوده و از سال ۹۷ که آمریکا تحریم‌های یکجانبه و سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران را آغاز کرد عراق بی‌ثبات‌تر شده است.

در رویداد جداگانه‌ای یک فرمانده حزب کردستان ایران گفت غروب چهارشنبه چندین موشک به سوی یکی از قرارگاه‌های این گروه در اقلیم کردستان عراق شلیک شده است.

مقامات اقلیم کردستان عراق حشد الشعبی، تشکیلات شبه نظامی متشکل از گروه‌های هوادار ایران را مسئول این حمله معرفی کردند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG