لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۳

در تلاش برای جلوگیری از تعطیلی دولت، لایحه بودجه موقت به سنای آمریکا رسید


مسئله اختلاف بر سر طرح بازگرداندن مهاجران آمریکای مرکزی و جنوبی باعث ایجاد معضل تأیید بودجه است

در پی تصویب لایحه بودجه موقت در مجلس نمایندگان آمریکا در روز پنج‌شنبه، این لایحه به سنای این کشور ارسال شد تا سناتورها از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه درباره آن تصمیم گرفته و از تعطیلی دولت جلوگیری کنند.

در صورت عدم تصویب این لایحه و نرسیدن بودجه به دولت دونالد ترامپ، چندین اداره و سازمان فدرال در سراسر آمریکا مجبور خواهند بود از نیمه‌شب جمعه، ۲۹ دی‌ماه،‌ دست از کار بکشند.

در همین حال خبرگزاری رویترز پنج‌شنبه شب گزارش داد که در پی تصویب لایحه موقت در مجلس نمایندگان، بحث سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه در این باره به جدل کشیده و به جمعه افتاده است.

نمایندگان در مجلس ایالات متحده روز پنج‌شنبه با اکثریت آرا به تامین بودجه دولت آقای ترامپ به طور موقت تا روز ۱۶ فوریه، کمتر از یک ماه دیگر، رای دادند.

بنا بر گزارش رویترز، در پی جدل و بحث شدید میان سناتورها این گمانه در واشینگتن تقویت شده است که در پایان روز جمعه یا دولت به تعطیلی کشیده می‌شود یا سنا در نهایت تنها بودجه چند روز دولت را تامین خواهد کرد تا نمایندگان کنگره وقت بیشتری برای رایزنی در این باره داشته باشند.

یکی از مواردی که تاکنون باعث عدم تصویب بودجه سالانه آمریکا شده اختلاف نظر جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در کنگره بر سر برنامه موسوم به داکا، مربوط به وضعیت کودکانی است که عمدتاً از مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی غیرقانونی وارد آمریکا شده یا از پدر و مادری غیرآمریکایی در خاک این کشور به دنیا آمده‌اند.

رئیس جمهور آمریکا چند ماه پیش این طرح مصوب دوران باراک اوباما را ملغی اعلام کرده و گفت که تحت هیچ شرایطی حاضر به ادامه برنامه داکا نخواهد بود.

در مقابل، دموکرات‌ها شرط تصویب بودجه سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را تعیین تکلیف این موضوع اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که جمهوری‌خواهان و دونالد ترامپ چنین استدلال می‌کنند که مسئله مهاجرت را نباید با مسئله بودجه خلط کرد و می‌توان در این باره «در آینده» تصمیم گرفت.

در همین زمینه میچ مک‌کانل، رهبر جناح اکثریت در سنا، تا آنجا پیش رفت که دموکرات‌ها را متهم کرد که با اصرار بر حل مسئله مهاجرت «کل کشور را گروگان گرفته‌اند».

در صورتی که کنگره بر سر بودجه لازم برای دولت به توافق نرسد، اکثر بخش‌های دولتی در ایالات متحده وارد حالت تعطیلی شده و از کار بازمی‌ایستند، مگر اداراتی که کارشان «ضروری» تشخیص داده می‌شود، مانند وزارت امنیت داخلی و اف‌بی‌آی (پلیس فدرال).

در حالت تعطیلی دولت آمریکا، حدود ۴۰ درصد از نیروی کار دولتی خودبه‌خود وارد مرحله مرخصی بدون حقوق می‌شوند، جز پرسنل ارتش و نیروهای نظامی.

با استفاده از رویترز و گاردین. ف. دو

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG