لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۷

خبرخوان

وزارت خارجه آمریکا صدور حکم ۲۴ سال زندان برای صبا کرد افشاری را محکوم کرد

صبا کرد افشاری روز ۱۱ خردادماه ۹۸ بازداشت شد.

مورگن اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه صدور حکم ۲۴ سال زندان برای صبا کرد افشاری از معترضان به حجاب اجباری، را محکوم کرد.

خانم اورتگاس گفته است:«دادگاه انقلاب ایران صبا کرد افشاری، زن ۲۰ ساله، را به دلیل اعتراض به حجاب اجباری در ایران به ۲۴ سال زندان محکوم کرده است. ما این حکم‌ ناعادلانه را محکوم می کنیم و از حکومت ایران می خواهیم که به حقوق جهانی مردم خود برای داشتن آزادی بیان‌ احترام بگذارد.

حسین تاج، وکیل صبا کرد افشاری پیشتر گفته بود که دادگاه انقلاب تهران صبا کرد افشاری را به اتهام «تشویق به فساد و فحشا» به ۱۵ سال، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به هفت سال و نیم و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال و نیم زندان محکوم کرده است.

طبق این گزارش، در صورت تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر، ۱۵ سال از این ۲۴ سال حکم اجرا خواهد شد.

صبا کرد افشاری روز ۱۱ خردادماه ۹۸ بازداشت شد. «اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب» از اتهامات او اعلام شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

فرماندار تهران: برخی رانندگان سرویس مدارس دکترا دارند

به گفته فرماندار تهران، ۸۴۴ راننده سرویس مدارس در پایتخت مدرک کارشناسی دارند

عیسی فرهادی، فرماندار تهران، می‌گوید ۸۴۴ راننده سرویس مدارس تهران لیسانس دارند و بین رانندگان افرادی نیز با مدرک دکتری و فوق لیسانس نیز دیده می‌شود.

عیسی فرهادی بدون اشاره به جزئیاتی بیشتر در این باره گفت که ۱۷۰ هزار دانش‌آموز در سال گذشته از سرویس‌های مدارس ویژه سازمان تاکسی‌رانی استفاده کردند.

سعید نمکی، معاون توسعه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران، پیش از این خبر داده بود که ۴۲ درصد از بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند.

خبرگزاری مهر نیز قبلا گزارش داده بود در بین گروه‌های عمده رشته تحصیلی، بیشترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به گروه‌های علوم کامپیوتر با ۴۱.۱۴ درصد، حفاظت محیط زیست با ۳۷.۶ درصد، هنر با ۲۸ درصد و علوم فیزیکی (طبیعی) با ۲۷.۸ درصد و کمترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نیز مربوط به گروه دامپزشکی است.

نرگس محمدی: تعداد زندانیان سیاسی زن به سرعت در حال افزایش است

نرگس محمدی، نایب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر

نرگس محمدی، نایب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر، می‌گوید که از زمان بر سر کار آمدن ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه جمهوری اسلامی، تعداد زندانیان سیاسی زن در زندان اوین «به سرعت در حال افزایش است».

خانم محمدی در یادداشتی که روز دوشنبه، ۲۵ شهریور، در وب‌سایت «کلمه» منتشر شد تأکید کرده است: «تا چند وقت پیش، در این بند ۱۵ تا ۲۰ زندانی زن بودیم، اما اکنون ۵۶ زندانی زن (فقط) در بند اوین هستیم».

این فعال حقوق بشر همچنین نوشته است که درباره زندانیان سیاسی زن پی در پی«مقررات سخت‌گیرانه تحمیل می‌شود».

همچنین به نوشته خانم محمدی، «بازداشتگاه‌های غیرقانونی و خارج از نظارت سازمان زندان‌ها در اطراف شهر تهران دایر و فعال شده و متهمان در سلول های انفرادی امنیتی نگهداری شده و مورد بازجویی قرار می‌گیرند‌».

در هفته‌های گذشته نیز تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در بیانیه‌های متعددی تأکید کرده‌اند که در دوره مدیریت ابراهیم رئیسی، فعالان سیاسی و مدنی حکم‌های زندان طولانی‌مدت دریافت کرده و «فشارهای سازمان‌یافته» بر فعالان اجتماعی افزایش یافته است.

نرگس محمدی در یادداشت خود نوشته است: «سحر در مقابل دادگاه انقلاب در خیابان معلم خود را به آتش کشید. درست جایی که قدرت حاکمه عدالت را به زنجیر کشیده است. درد جان سوز را با شیوه ای دردناک باید عیان کرد . سحر درد حبسِ عدالت را با به آتش کشیدن جانش عیان کرد».

سحر خدایاری، معروف به «دختر آبی»، ۱۱ شهریور امسال، در واکنش به تشکیل پرونده قضایی به‌ خاطر ورود به ورزشگاه آزادی، مقابل یکی از دادسراهای تهران خودش را به آتش کشید و بعد از چند روز درگذشت.

ترامپ: به نفت و گاز خاورمیانه نیازی نداریم اما به متحدان کمک می‌کنیم

با تشدید تهدیدها علیه تولیدات نفت و گاز در منطقه خاورمیانه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در یک پیام توئیتی نوشت که کشورش به نفت و گاز خاورمیانه نیازی ندارد.

او در این پیام نوشت: «از آنجا که در سال‌های اخیر در حوزه انرژی بسیار خوب عمل کرده‌ایم (با تشکر از آقای رئیس جمهور!) تبدیل به صادرکننده خالص انرژی شده‌ایم و اکنون تولیدکننده اول انرژی در جهان هستیم. به نفت و گاز خاورمیانه احتیاجی نداریم و در اصل نفتکش‌های بسیار کمی در آن منطقه داریم، اما به هم‌پیمان‌های خود کمک خواهیم کرد!»

تاسیسات نفتی در بقیق و میدان نفتی خریص، روز شنبه هدف حملات گسترده پهپادی قرار گرفت که باعث شد ظرفیت تولید نفت عربستان از آن روز حدوداً‌ نصف شود. حوثی‌های یمن مسئولیت این حملات را برعهده گرفته اند اما مقام‌های آمریکایی مسئول این اقدام را ایران می‌دانند. جمهوری اسلامی ایران دست داشتن در این حملات را رد می‌کند.

طی چند سال گذشته آمریکا بیشترین جهش در تولید نفت دنیا را داشته است. پارسال تولید این کشور به مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایشی ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد و به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شد.

امسال نیز انتظار می‌رود این رقم به ۱۲.۴ میلیون بشکه اوج بگیرد و سال آینده دوباره حدود یک میلیون بشکه افزایش یابد.

نامه کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ به خامنه‌ای

صحنه‌ای از اعتراضات کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ با نزدیک به یک میلیون عضو، در نامه‌ای به علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، به آنچه نقض حقوق تشکل‌های کارگری در ایران نامید، اعتراض کرد.

این کنفدراسیون کارگری نروژ با اشاره به «اذیت و آزار شمار قابل توجهی از اعضای جنبش مستقل کارگری در ایران» نوشت که «آنها در ارتباط با فعالیت‌های کاملاً برحق و قانونی اتحادیه‌ای بازداشت و شکنجه شده‌اند.»

اشاره این نامه به بازداشت فعالان کارگری در نیشکر هفت‌تپه و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران بوده‌است.

از جمله فعالانی که در نامه کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ از آنها نام برده شده‌ است، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، محمد خنیفر، ساناز الهیاری، عسل محمدی، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فرد، حسن سعیدی، رسول طالب مقدم، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری، ندا ناجی و نسرین جوادی هستند.

کنفدراسیون کارگری نروژ از علی خامنه‌ای خواست دستور آزادی همه فعالان کارگری و حامیان حقوق کارگران، پایان سرکوب کارگران و اعضای اتحادیه‌های کارگری و آزادی ایجاد تشکل‌های کارگری را صادر کند.

دادستان زاهدان از صدور حکم اعدام برای دو نفر خبر داد

علی موحدی‌راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از صدور حکم اعدام و حبس برای دو تن که آنها را اعضای «گروه تروریستی» نامید، خبر داد.

علی موحدی‌راد، این دو نفر را امین- ب و عبدالحکیم – ک معرفی کرد و گفت که اتهام آنها محاربه، عضویت و همکاری با گروه‌های ترویستی است. وی در مورد هویت این گروه و زمان و مکان بازداشت این افراد توضیحی نداد.

دادستان زاهدان، با رد شایعه «مولوی» بودن این دو متهم گفت سندی مبنی بر تحصیلات حوزوی این دو نفر در دست نیست و حکم صادر شده علیه آنها هم هنوز قطعی نشده‌است.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران تنها در ماه گذشته میلادی، ۳۸ تن در ایران اعدام شده‌اند و این آمار، نسبت به رقم مشابه در سال گذشته، تقریباً دو برابر شده‌است.

«بیشترین افت» معاملات مسکن در ایران در شش سال اخیر

Iran - MEHR Housing project.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، معاملات مسکن کل کشور در ۲۲ روز شهریورماه با منفی ۶۲ درصد به بیشترین افت خود در شش سال اخیر رسیده است.

آمارهای اتحادیه مشاوران املاک ایران حاکی است که در ۲۲ روز ابتدایی شهریور ۱۸ هزار و ۲۲۹ قرارداد خرید و فروش در کل کشور به امضا رسیده که پایین‌ترین میزان دست‌کم از سال ۱۳۹۲ تا کنون محسوب می‌شود. افزایش نسبی ارزش ریال در مقابل دلار، همچنین کاهش تقاضا در بازار مسکن باعث افت قیمت‌ها شده‌است.

با این حال، خبرگزاری ایسنا گزارش داده‌است تعداد معاملات مسکن در این بازه زمانی نسبت به دور مشابه پارسال ۶۲ درصد کاهش یافته‌است.
ایسنا می‌نویسد نرخ‌های پیشنهادی برای فروش مسکن اخیراً ۵ تا ۱۵ درصد کاهش یافته‌است.

البته قیمت مسکن نسبت به پارسال افزایش چشمگیر داشته‌است، اما نسبت به ماه گذشته کاهش نشان می‌دهد.

ظاهراً کاهش قیمت دلار از بالای ۱۳ هزار تومان به حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان طی دو ماه گذشته باعث کاهش نسبی قیمت مسکن در همین دوره زمانی شده‌است.

بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در مردادماه کمی بیش از ۱۳۰ میلیون ریال بود که نسبت به مرداد پارسال ۷۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وزیر انرژی آمریکا: «حمله ایران به عربستان سعودی» به شدت محکوم است

ریک پری، وزیر انرژی آمریکا

وزیر انرژی آمریکا آنچه را که «حمله ایران به مملکت عربستان سعودی» نامید به شدت محکوم کرد.

ریک پری دوشنبه در کنفرانس آژانس بین‌المللی انرژی در وین، گفت «این رفتار غیرقابل قبول است و ایران باید برای مسئولیت‌پذیری مؤاخذه شود».
وی گفت «اشتباه نکنید، این حمله‌ای آشکار به اقتصاد جهانی و بازارهای بین‌المللی نفت است».

آقای پری گفت رئیس‌جمهوری آمریکا دستور استفاده از ذخایر راهبردی نفت را داده‌است و وزارت انرژی آماده استفاده از آن در صورت لزوم است.
او گفت به‌رغم «تلاش‌های بدخواهانه» ایران، ما مطمئن هستیم که بازار برای مواجهه با آن انعطاف نشان خواهد داد.

حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن اعلام کرده‌اند که حمله به تأسیسات نفتی عربستان کار آنها بوده، اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند ایران مسئول این حملات است. ایران دست داشتن در این حملات را رد می‌کند.

بر اثر حمله روز شنبه به تأسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص، تولید عربستان ۵٫۷ میلیون بشکه در روز کاهش یافته‌است.

شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، روز دوشنبه به رادیو فردا گفت هم‌اکنون هفت کشتی نفتکش بزرگ در نزدیکی‌های تأسیسات نفتی عربستان هستند، اما از روز شنبه تاکنون هیچ نفتی بارگیری نکرده‌اند.

تهدید رئیسی به مقابله به مثل در موضوع مصادره اموال ایران توسط کانادا

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران

رئیس قوه قضائیه ایران روز دوشنبه در جلسه شورای عالی قوه قضائیه گفت: «اگر کانادا اقدام به مصادره اموال ایران کند حتماً برای توقیف و مصادره اموال شناسایی‌شده کانادا از طریق مجامع بین‌المللی اقدام خواهیم کرد.»

به گزارش خبرگزاری میزان، ابراهیم رئیسی افزود که «اقدام دولت کانادا کاملاً غیرقانونی و خلاف همه میثاق‌های بین‌المللی است.»

دادگاه عالی اونتاریو هفتم ماه اوت به مصادره دو ساختمان متعلق به جمهوری اسلامی ایران رای داده بود. روز ۲۱ شهریور رسانه‌های کانادا از فروش این ساختمان‌ها خبر دادند.

براساس حکم دادگاه عالی انتاریو بخشی از پول فروش ساختمان‌های متعلق به ایران در اتاوا و تورنتو به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی اختصاص خواهد یافت.

«گلوبال نیوز» هم گزارش داده است که براساس اسناد موجود دو ساختمان در تورنتو و اتاوا به ارزش ۲۸ میلیون دلار فروخته شده اند. و این مبلغ به قربانیان حملات دو گروه حماس و حزب الله اختصاص خواهد یافت.

پیش از این و با انتشار این خبر، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد کرد که در ازای مصادره دو ساختمان متعلق به ایران در کانادا، جمهوری اسلامی کشتی‌ها و کالاهایی را که به مقصد این کشور از منطقه خلیج فارس خارج می‌شوند توقیف کند.

اظهار بی‌اطلاعی عباس موسوی از بازداشت دو شهروند استرالیایی در ایران

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشیت خبری روز دوشنبه خود در پیوند با بازداشت سه شهروند استرالیایی از سوی ایران، گفت: «من در مورد سه مورد اطلاعی ندارم. یک مورد بود که در سال گذشته رخ داده بود به جرم جاسوسی برای یکی از کشورهای متخاصم ولی من در مورد دو مورد دیگر اطلاعی ندارم.»

وزارت خارجه استرالیا چند روز پیش تایید کرد که سه تن از شهروندانش بازداشت شده‌اند، اما تنها هویت زوجی به نام مارک فیرکین و جولی کینگ را افشا کرد.

بنا بر برخی گزارش‌ها، این زوج جهانگرد به همراه دوست‌شان به اتهام «فیلمبرداری غیرقانونی» با پهپاد در حوالی جاجرود در اطراف تهران از سوی سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

اما شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی استرالیا خبر داده است که سومین تبعه زندانی این کشور در ایران کایلی مور گیلبرت، متخصص خاورمیانه در دانشگاه ملبورن، نام دارد.

طبق گزارش‌ها، کایلی مور گیلبرت اواخر سال گذشته میلادی، پاییز ۹۷، در ایران بازداشت شده و در زندان اوین به سر می‌برد. محکومیت او ده سال عنوان شده است.

خانم کایلی مور گیلبرت تحقیقاتی درباره اپوزیسیون شیعه بحرین داشته است که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.

ماریز پین، وزیر خارجه استرالیا، روز جمعه، ۲۲ شهریور، با اشاره به گفت‌وگوهایی که اخیرا با همتای ایرانی‌اش داشته، گفته بود تلاش‌ها برای آزادی سه شهروند این کشور که در ایران بازداشت شده‌اند ادامه دارد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با دیدار وزیران خارجه ایران و استرالیا گفت:‌ «من اطلاعی در مورد این موضوع که این دیدار رسمی بوده است ندارم و اگر چنین چیزی بوده است احتمالا در حاشیه یک نشست، یک گفت‌وگوی دوستانه‌ بوده است.»

نخست‌وزیر عراق می‌گوید مایک پومپئو با او تماس تلفنی گرفته است

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق

نخست‌وزیر عراق می‌گوید مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از حمله روز شنبه به تأسیسات مهم نفتی در عربستان سعودی، امروز دوشنبه با او تماس تلفنی گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، گفت که او روز دوشنبه این تماس تلفنی را دریافت کرده اما توضیح بیشتری نداد. هنوز هیچ جزئیاتی دربارهٔ آنچه دو طرف بحث کرده‌اند در دست نیست.

مقام‌های آمریکایی از خسارت‌های واردشده به پالایشگاه‌های نفتی بقیق و خُریص عربستان سعودی تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرده و می‌گویند که الگوی تخریب نشان می‌دهد که حمله روز شنبه نه از یمن، بلکه از خاک عراق یا ایران انجام شده است.

عراق که محل استقرار شبه‌نظامیان قدرتمند تحت حمایت ایران است، با قاطعیت استفاده از حریم هوایی این کشور برای حمله به پادشاهی سعودی را انکار کرده‌است.

اولین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده برگزار شد

شبنم نعمت‌زاده، دختر وزیر سابق صنعت به فعالیت‌های مجرمانه در شرکت توسعه دارویی رسا متهم شده است

اولین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده، دختر وزیر سابق صنعت و معدن ایران، با اتهام «اخلال عمده در نظام دارویی کشور» آغاز شد.

نماینده دادستان تهران در این جلسه تخلفات این پرونده را بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان دانست و گفت اقدامات متهمان پرونده سبب عدم تولید داخلی دارو و کمبود آن شده است.

به گفته نماینده دادستان، بیش از ۱۲ شرکت دارویی از جمله شاکیان این پرونده هستند.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت و معدن و تجارت، اتهامات مطرح‌شده دربارهٔ دخترش را رد کرده و گفته‌است که مشکل شرکت دخترش فقط بدهی بوده و تخلفی نداشته‌است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران: ملاقات بین ترامپ و روحانی در دستور کار نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید دیدار بین دونالد ترامپ و حسن روحانی، روسای جمهوری آمریکا و ایران، در دستور کار نیست.

عباس موسوی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «من چنین اخباری را تایید نمی‌کنم و چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست».

پیشتر نیز آقای ترامپ در توئیتی به موضوع دیدار با همتای ایرانی‌اش اشاره کرده و تمایل به انجام «مذاکره بدون پیش‌شرط» با رهبران ایران را تکذیب کرده بود.

در روزهای گذشته گزارش‌های متعددی درباره احتمال دیدار بین این دو مقام بلندپایه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای مذاکره پیرامون تنش‌های جاری بین دو کشور منتشر شده بود.

در همین رابطه، کلیان کانوی، مشاور کاخ سفید، روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» احتمال ملاقات بین دونالد ترامپ و حسن روحانی، روسای جمهوری آمریکا و ایران، را رد نکرد.

ولی وی گفت حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به چشم‌انداز دیدار رهبران دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه جاری «کمک نخواهد کرد».

قیمت نفت در بازارهای آسیا تا ۱۰ درصد جهش کرد

در ابتدای معاملات نفتی در بازارهای آسیا، قیمت نفت خام آمریکا تا ۱۵ درصد و نفت خام برنت تا ۲۰ درصد بالا رفته بود ولی بعد قیمت‌ها متعادل شد.

قیمت نفت در بازارهای آسیا در بامداد روز دوشنبه ۲۵ شهریور تا ۱۰ درصد افزایش یافت.

این افزایش در پیامد خارج شدن پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تولید نفت روزانه عربستان پس از حملات به تاسیسات نفتی این کشور است که پنج درصد تولید جهانی را در بر می‌گیرد.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است که قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا، وست تگزاس اینترمدیت، چهار دلار و ۸۹ سنت بالا رفت و به ۵۹ دلار و ۷۳ سنت رسید که بیانگر افزایش ۸.۹ درصدی است.

نفت خام برنت دریای شمال نیز شش دلار و ۲۰ سنت بالا رفت و به ۶۶ دلار و ۲۵ سنت رسید که نشان دهنده ۱۰ درصد افزایش قیمت است.

این گزارش حاکی است که در ابتدای معاملات نفتی در بازارهای آسیا، قیمت نفت خام آمریکا تا ۱۵ درصد و نفت خام برنت تا ۲۰ درصد بالا رفته بود ولی بعد قیمت‌ها متعادل شد.

سناتور سندرز: کنگره اجازه نمی‌دهد آمریکا به‌خاطر عربستان وارد جنگ شود

سناتور برنی سندرز

سناتور دمکرات برنی سندرز در واکنش به توئیت دونالد ترامپ در مورد «آمادگی اقدام نظامی» پس از حملات پهپادی به عربستان، گفته کنگره چنین اجازه‌ای نمی‌دهد.

سناتور سندرز، از سناتورهای ارشد حزب دمکرات و از نامزدهای اصلی رقابت‌های درون‌حزبی این تشکل سیاسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ است.

آقای سندرز ساعاتی پس از توئیت آقای ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به رئیس‌جمهوری کشورش نوشت «قانون اساسی ایالات متحده کاملا واضح است. تنها کنگره [آمریکا] و نه رئیس‌جمهوری می‌تواند اعلام جنگ کند».

آقای سندرز ادامه داده «و کنگره چنین اجازه‌ای را به شما نمی‌دهد، که چون دیکتاتوری خشونت‌گرای سعودی از شما خواسته، وارد جنگ فاجعه‌بار دیگری در خاورمیانه بشوید».

پیش از این دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته بود «به تاسیسات عرضه نفت عربستان سعودی حمله شده‌است. دلایلی وجود دارد که باور کنیم مقصر را می‌شناسیم، بسته به تائید (این‌که عامل حملات کیست) آماده اقدام نظامی هستیم. اما منتظریم تا پادشاهی [سعودی] بگوید به باور آن‌‌ها چه کسی عامل حملات بوده، و این‌که تحت چه شرایطی دست به اقدام خواهیم زد».

تاسیسات نفتی در بقیق و میدان نفتی خریص، روز شنبه هدف حملات گسترده پهپادی قرار گرفتند.

حوثی‌های یمن می‌گویند حملات کار آن‌هاست. اما مقام‌های دولت ایالات متحده و نیز برخی دیگر از چهره‌های نزدیک به آن، جمهوری اسلامی را متهم به طرح‌ریزی و انجام حملات کرده‌اند.

تهران این اتهام را رد کرده‌است.

ترکیه میزبان دور تازه‌ای از مذاکرات اردوغان، پوتین و روحانی در مورد سوریه

عکسی از نشست پیشین (از راست) پوتین، اردوغان و روحانی در آنکارا؛ آوریل ۲۰۱۸

رئیسان‌جمهوری ترکیه، روسیه و ایران، روز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه مذاکرات تازه‌ای را در مورد جنگ داخلی سوریه انجام می‌دهند.

تازه‌ترین دور مذاکرات میان سه کشور به میزبانی ترکیه و در آنکارا صورت می‌گیرد.

آن‌طور که خبرگزاری فرانسه گزارش داده انتظار می‌رود محور مذاکرات را پیشروی نیروهای بشار اسد در واپسین پایگاه عمده شورشیان عرب در ادلب، تشکیل دهد.

شورشیان عمدتا عرب مخالف بشار اسد، پس از بازپس‌گیری مناطق وسیعی از کشور توسط نیروهای دولتی، رهسپار ادلب شدند.

روسیه و ایران مهم‌ترین حامیان دولت بشار اسد هستند در حالی‌که ترکیه از گروهی از شورشیان حمایت می‌کند.

با این وجود در ماه‌های گذشته آنکارا بیشتر متمرکز بر جلوگیری از موج تازه پناهجویان و آوارگان جنگ بوده‌است.

گروه‌های اسلام‌گرا و سلفی، همچنین شاخه تغییر نام داده القاعده در سوریه، در منطقه ادلب دست بالا را دارند.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته حسن روحانی پیش از نشست مشترک، دیدارهای دوجانبه‌ای با ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان خواهد داشت.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG