لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۲۵

خبرخوان

وزارت خارجه آمریکا فروش بیش از دو میلیارد دلار تسلیحات به تایوان را تایید کرد

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که فروش احتمالی تانک‌های آبرامز M12AT‌ و موشک‌های استینگر و تجهیزات مربوطه به ارزش تقریبی دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به تایوان را تایید کرد.

رویترز می‌گوید، ماه گذشته زمانی که خبر بررسیفروش این تسلیحات منتشر شد، وزارت امور خارجه چین به شدت نسبت به این اقدام ابراز نگرانی کرده بود.

پکن حاکمیت مستقل دولت «جمهوری چین»، یا تایوان، را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را استانی از جمهوری خلق چین می‌داند. با این حال تایوان که کشوری دمکراتیک به‌شمار می‌رود، عملا به‌طور مستقل توسط دولتی انتخابی و نهادهای مجزای قضائی و قانون‌گذاری اداره می‌شود.

دولت تایوان پس از شکست ملی‌گرایان چین، یا کومین‌تانگ‌ها‌، در جریان جنگ با مائوئیست‌ها، و راهی‌شدن آن‌ها به این جزیره در جنوب‌شرق سرزمین اصلی چین، شکل گرفت. تا سال‌ها بعد بسیاری کشورها، تایوان را نماینده قانونی ملت چین می‌دانستند، اما با عادی‌شدن روابط پکن و غرب در حال حاضر تقریبا همه آن‌ها، به جز چند کشور، جمهوری خلق چین را به رسمیت می‌شناسند.

بسیاری از کشورها از جمله آمریکا دفاتر فرهنگی، اقتصادی در تایپه دارند که کار همان سفارت‌خانه و کنسولگری را انجام می‌دهد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کتاب‌های تالیفی طرفداران دمکراسی از کتابخانه‌های هنگ‌کنگ جمع شد

داخل یکی از کتابخانه‌های هنگ‌کنگ، در جریان اعتراضات این منطقه

یک مقام هنگ‌کنگ از جمع‌آوری کتاب‌های تألیفی توسط چهره‌های برجسته طرفدار دمکراسی از کتابخانه‌های عمومی این منطقه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام وزارت خدمات فرهنگی هنگ‌کنگ می‌گوید این کتاب‌ها قرار است بازنگری شده و تطابق آنها با قانون جدید امنیت ملی که در هنگ‌کنگ اعمال شده است بررسی شود.

طبق قانون امنیتی جدید که ماه گذشته توسط پارلمان چین تصویب شد اقداماتی نظیر فعالیت‌های جدایی‌طلبی، براندازی و همکاری با قدرت‌های خارجی با حبس طولانی از جمله حبس ابد مجازات می‌شوند.

بر اساس این قانون، نهادهای امنیتی چین برای اولین بار در قلمرو هنگ‌کنگ در اجرای نظم و قانون دخالت خواهند کرد و مجرمان هنگ‌کنگی برای محاکمه به چین منتقل خواهند شد.

پلیس هنگ‌کنگ در اولین تظاهرات پس از تصویب قانون امنیتی جدید ۳۰۰ نفر را بازداشت کرد و یک روز پس از تصویب این قانون، مقام‌های دولتی یک نفر را به اتهام حمل پرچم هنگ‌کنگ مستقل دستگیر کرده و به او اتهام «تروریسم» زدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان همچنین می‌گویند قانون امنیت ملی جدید رژیم سانسوری مشابه با آنچه که در خاک اصلی چین برقرار است در هنگ‌کنگ نیز اعمال می‌‌کند که سانسور کتاب یکی از این موارد است.

مسئول وزارتخانه خدمات فرهنگی هنگ‌کنگ در مورد جمع‌آوری بخشی از کتاب‌ها از کتابخانه‌های عمومی به رسانه‌ها گفته است: «تا زمانی که بررسی‌ها انجام نشده است این کتاب‌ها در کتابخانه‌های عمومی شهر در دسترس افراد قرار نمی‌گیرد».

ناآرامی‌ها پس از قتل یک خواننده در اتیوپی دستکم ۱۶۶ کشته برجای گذاشت

هاچالو هوندِسا، خواننده محبوب اتیوپیایی که قتل او به ناآرامی قومی انجامیده است

در جریان اعتراضات خشونت‌بار در اتیوپی که پس از قتل هاچالو هوندِسا، از خوانندگان محبوب این کشور، رخ داده است، دستکم ۱۶۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

هاچالو، ستاره موسیقی پاپ اتیوپی و از افراد قوم اُرومو، بزرگترین قوم اتیوپی، دوشنبه هفته گذشته از سوی افرادی ناشناس در آدیس آبابا به ضرب گلوله کشته شد.

این ترور آتش تنش‌های قومی را شعله‌ور کرده و گذار دموکراتیک در اتیوپی را با تهدید روبرو کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در ناآرامی‌هایی که در این رابطه در مناطق ارومونشین رخ داده است ۱۴۵ غیرنظامی و ۱۱ تن از نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. ۱۰نفر نیز در ناآرامی‌های آدیس آبابا، پایتخت کشور، جان باخته‌اند.

مقامات اتوپیایی می‌گویند که کشته شدن این تعداد از افراد ناشی از سرکوب خشن نیروهای امنیتی و همچنین درگیری‌های بین قومی بوده است.

مقامات همچنین خبر می‌دهند که ۱۶۷ نفر به طور جدی مجروح شده و ۱۰۸۴ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

در خلال سال‌های اعتراضات ضد حکومتی که سرانجام در سال ۲۰۱۸ به تغییر نخست‌وزیر انجامید، موسیقی هاچالو برای مردم ارومو که از وضعیت اقتصادی و سیاسی خود شکایت داشتند به عنوان صدای این اعتراضات به‌شمار می‌آمد.

برادر قاضی منصوری: برادرم ترور شده است

تصویری از حمل جسد قاضی منصوری در مقابل هتل محل اقامت او در شهر بخارست

برادر قاضی منصوری گفته که این قاضی پیش از مرگ در تماس تلفنی با خانواده‌اش گفته بود که «امنیت جانی ندارد» و به باور او، برادرش ترور شده است.

اظهارات برادر قاضی منصوری روز یک‌شنبه ۱۵ تیرماه در خبرگزاری برنا منتشر شده ولی نام کوچک او اعلام نشده است.

او با اشاره به تماس‌های قاضی منصوری با خانواده‌اش گفته است برادرش در یک تماس تلفنی به او اعلام کرده بود که «امنیت جانی» ندارد و این موضوع به مقام‌های قضایی اطلاع داده شده بود.

بر اساس این اظهارات، غلامرضا منصوری روز ۲۳ خرداد با اینکه در اختیار سفارت بود، «با کارشکنی و تصمیم ناعادلانه تحویل پلیس رومانی شد».

برادر آقای منصوری توضیح نداده که چه کسی چنین اقدامی کرده است ولی گفته که اگر در پرونده فساد طبری به قاضی منصوری فرصت دفاع داده می‌شد، «قطعا نتیجه‌ای غیر از آنچه در رسانه‌ها منتشر شد، بدست می‌آمد».

جسد غلامرضا منصوری که به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه در یک پرونده فساد متهم بود، روز ۳۰ خرداد در هتلی در شهر بخارست پیدا شد.

پیش از این مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفته بود که یکی از گمانه‌های مطرح در پرونده قاضی منصوری «وجود باند مخوف فعال در قوه قضائیه برای حذف فردی» است که «ممکن است حاوی مطالبی باشد».

قالیباف شورای حکام و آژانس را به «جاسوسی» و «زیاده‌خواهی» متهم کرد

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی

محمدباقر قالیباف روز یکشنبه ۱۵ تیرماه شورای حکام و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متهم به «زیاده‌خواهی» کرد و گفت: «جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد که آژانس حلقه اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کند».

رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید نمایندگان مجلس «اجازه نخواهند داد که آژانس دستش باز باشد و هر کاری که می‌خواهد انجام دهد».

او شواهدی در مورد اتهامش مبنی بر احتمال «جاسوسی کردن» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه نکرد.

بازرسان آژانس می‌خواهند به دو مکانی که ایران ممکن است دو دهه پیش در آن‌ها فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده‌ای انجام داده باشد، دسترسی پیدا کنند و این امر باعث تنش تازه‌ای بین تهران و آژانس شده است.

پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه، سه کشور عضو توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام، از ایران خواسته‌ بودند مانع بازدید بازرسان آژانس از دو سایت هسته‌ای نشود و در این زمینه به طور کامل با آژانس همکاری کند.

شورای حکام آژانس روز ۳۰ خرداد این قطعنامه توبیخی را تصویب کرد.

محمدباقر قالیباف روز اول تیرماه به این امر نیز واکنش نشان داده و گفته بود که حکومت ایران «معطل قطعنامه‌های بی‌معنا» نمی‌شود.

طرح سوال از روحانی به هیئت‌رئيسه مجلس داده شد

یک نماینده مجلس در جلسه روز یکشنبه ۱۵ تیرماه پارلمان که به بررسی مسائل سیاست خارجی ایران اختصاص داشت، خواستار استیضاح رئیس‌جمهوری شد و دو نماینده دیگر از ارائه طرح سوال از حسن روحانی به هیئت‌رئيسه مجلس خبر دادند.

در این جلسه محمدعلی نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر در مجلس، گفت: «این روشی که مجلس در پیش گرفته است جواب نمی‌دهد» و مجلس باید «استیضاح رئیس‌جمهوری را کلید بزند».

اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس، هم به خبرگزاری تسنیم گفته است که طرح سوال از حسن روحانی با ۱۳۰ امضا به هیات رئيسه مجلس داده شده است.

در همین حال علی خضریان، نماینده تهران در مجلس، به خبرگزاری فارس گفته است که تعداد امضاهای طرح سوال از رئيس‌جمهوری به ۲۰۰ نفر رسیده است.

کاهش ارزش پول ملی، آشفتگی بازار مسکن و خودرو، تورم، سیاست‌های دولت در زمینه جبران خسارات کرونا و نحوه اجرای برجام از محورهایی است که در سوال این نمایندگان به آن اشاره شده است.

بر اساس آيين‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، طرح سؤال از رئيس‌جمهوری برای مطرح شدن در صحن علنی به ۷۵ امضا نياز دارد.

معاون وزیر بهداشت: ۲۸۲ هزار واحد به علت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا تعطیل شدند

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم به ۲۰ درصد کاهش یافته است، گفت: « در این مدت هم ۲۸۲ هزار امکنه و صنف به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها تعطیل شدند و این اقدام تشدید می‌شود.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علیرضا رئيسی که روز یک‌شنبه ۱۵ تیر در یک نشست خبری سخن می‌گفت، از مردم خواست که اگر «مشاهده کردند که در جایی پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند».

وی از «برگزاری مراسم‌هایی مانند عروسی و عزا» به عنوان نمونه‌های عدم رعایت پروتکل نام برد و گفت: «بعد از برگزاری این مراسم‌ها موارد مثبت بیماری افزایش یافته است».

دولت ایران برای مقابله موثر با شیوع مجدد کرونا از روز ۱۵ تیرماه ماسک را اجباری کرده و قصد اعمال مجدد برخی محدودیت‌ها در برخی مناطق کشور دارد.

بیش از ۲۰ نفر در سیل جنوب‌غرب ژاپن جان خود را از دست دادند

سیل در مناطق جنوب غربی ژاپن بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

بنا بر گزارش‌ها از استان کوماموتوی ژاپن پیکر بی‌جان هفت نفر تا کنون پیدا شده و دست‌کم ۱۵ نفر دیگر نیز احتمالا جان خود را از دست داده‌اند و پیکرشان دیده شده، اما امدادگران هنوز موفق به خارج‌کردن اجساد نشده‌اند.

کوماموتو در یکی از پنج جزیره اصلی ژاپن و در جنوب منطقه اصلی این کشور قرار دارد.

امدادگران و هزاران تن از سربازان ژاپنی، طی ساعت‌های گذشته در تلاش برای نجات کسانی بودند که در سیل گیر افتاده‌اند، اما نگرانی‌ها از جان‌باختن شمار بیشتری از شهروندان همچنان ادامه دارد.

از جمله گزارش شده شماری از شهروندان در یک آسایشگاه سالمندان گیر افتاده‌اند.

تلاش‌ها برای خارج کردن مردم از رودخانه کوما با مشکلاتی همراه شده است. رود طغیان کرده و همین خود باعث ایجاد سیل بزرگی در استان شده است.

بارندگی‌های شدید در منطقه از روز جمعه آغاز شد و تا روز شنبه ادامه داشت.

البته مقام‌های ژاپنی دستور خروج بیش از ۲۰۰ هزار تن از شهروندان استان کوماموتو و استان کاگوشیما در همسایگی آن را را صادر کرده بودند و سازه‌های اسکان اضطراری آن‌ها نیز در بخش امن استان برپا شده بود.

کامفیروزی: تبرئه شدم ولی دانشجویان به خاطر چند مطلب و تجمع محکوم می‌شوند

سخنان محمدعلی کامفیروزی خطاب به علی خامنه‌ای در تیر ۹۵ خبرساز شد

محمدعلی کامفیروزی، وکیلی که دادگاه انقلاب شیراز او را به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال حبس تعلیقی و ۶۰ بار مسافرت به شیراز محکوم کرده بود از تبرئه خود خبر داد.

این وکیل دادگستری روز شنبه در صفحه توئیتر خود ضمن تایید حکم تبرئه‌اش نوشت با اینکه باید خوشحال باشد اما «عذاب وجدان» دارد.

وی به دانشجویانی اشاره کرده که تنها به خاطر «چند تا مطلب یا تجمع و شعار» محکوم شده‌اند.

شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی تبرئه شدن محمدعلی کامفیروزی را به رسانه‌ای شدن حکم اولیه و واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی نسبت داده‌اند.

آمریکا دو ناو هواپیمابر به دریای جنوبی چین اعزام کرد

سرنشینان ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز در نوامبر ۲۰۱۸ در بندر هنگ‌کنگ مقابل پرچم آمریکا صف کشیده‌اند

همزمان با رزمایش دریایی پکن در دریای جنوبی چین، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا دو فروند ناو هواپیمابر به این منطقه اعزام کرد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۴ تیر نوشت که این رزمایش چین با انتقادهای پنتاگون و همسایگان این کشور مواجه شده بود.

چین و آمریکا یکدیگر را به دامن‌زدن به تنش‌ها در این آبراه استراتژیک متهم می‌کنند.

اعزام این دو فروند ناوهواپیمابر به این منطقه در حالی صورت گرفته که روابط میان دو کشور بر سر موضوعات مختلفی از جمله شیوه مدیریت کنترل ویروس کرونا و امنیت ملی هنگ‌کنگ، بیش از گذشته، دچار تنش است.

بر اساس این گزارش، نیروی دریایی آمریکا به‌دنبال از انتقاد شدید پنتاگون از رزمایش پکن در آب‌های دریای جنوبی چین اعلام کرد که دو ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان و یواس‌اس نیمیتز را به این منطقه اعزام می‌کند.

آمریکا سال گذشته میلادی هم در اقدامی کم سابقه همراه با ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا در یک رزمایش دریایی در منطقه شرکت کرده بود.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا به محل دقیق انجام تمرین‌های نظامی که قرار است این دو ناو هواپیمابر انجام دهند، اشاره‌ای نشده، اما وسعت منطقه رزمایش، ۱۵۰۰ کیلومتر اعلام شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از سخنگوی نیروی دریایی آمریکا، هدف از این رزمایش، اعلام حمایت از باز و آزاد بودن محدوده میان دو اقیانوس هند و آرام است که دریای جنوبی چین نیز را نیز دربرمی‌گیرد.

تلاش عفو بین‌الملل برای جلوگیری از بازگرداندن جاپلقی از ترکیه به ایران

سازمان عفو بین‌الملل گفته است با همکاری فعالان حقوق پناهجویان در ترکیه، تلاش می‌کند مانع از بازگرداندن علیرضا جاپلقی به ایران شود.

رها بحرینی، پژوهشگر این سازمان، به بی‌بی‌سی گفته است که آقای جاپلقی در ایران با تهدید روبه‌رو است و نباید بازگردانده شود.

علیرضا جاپلقی، پارکورکار ایرانی روز ۲۹ اردیبهشت امسال پس از انتشار ویدئو و عکس‌هایی با عنوان «طلوع تهران» بازداشت شد.

در عکس‌هایی که منتشر شد، او بر لبه یک ساختمان مرتفع در تهران در حال بوسیدن یک دختر است. دو روز پس از بازداشت آقای جاپلقی، پلیس تهران از بازداشت دختر همراه او نیز خبر داد و اتهام آنها را «اشاعه منکر» اعلام کرد.

آقای جاپلقی پس از مدتی با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد و ۱۰ تیرماه امسال هنگام خروج از ایران توسط نیروهای مرزی ترکیه بازداشت شد.

به گفته منابع حقوق بشری، او در حال حاضر در کمپ «کوروباش» شهر «وان» ترکیه به سر می‌برد.

محکومیت چهار فعال عفو بین‌الملل در ترکیه؛ متهم ایرانی تبرئه شد

علی غروی، شهروند ایرانی-سوئدی

با رای یک دادگاه در شهر استانبول ترکیه، چهار نفر که با سازمان عفو بین‌الملل همکاری داشتند، در مجموع به بیش از ۱۲ سال زندان محکوم شدند.

در این پرونده نام علی غروی، شهروند ایرانی-سوئدی نیز به عنوان متهم مطرح بود که دادگاه استانبول رای به تبرئه او داده است.

در حکم دادگاه، رئيس افتخاری عفو بین‌الملل در ترکیه، رئيس سابق عفو بین‌الملل و دو همکار دیگر این سازمان به «عضویت یا حمایت از سازمان تروریستی» متهم شده‌اند.

آقای غروی که در حوزه ادبیات و نمایشنامه‌نویسی نیز فعال است، در مرکز قربانیان شکنجه وابسته به سازمان عفو بین‌الملل همکاری داشت.

این افراد تیرماه سال ۹۶ در جریان برگزاری یک سمینار آموزشی در جزیره بیوک‌آدای استانبول بازداشت شدند.

بازداشت این گروه از فعالان حقوق بشر بخشی از بازداشت‌های گسترده دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام در این کشور است.

سازمان عفو بین‌الملل اتهامات طرح شده علیه این افراد را «بدون مدرک» و نمونه «استفاده ابزاری» دولت ترکیه از دستگاه قضایی برای اهداف سیاسی خوانده است.

سواحل «اختصاصی» در ایران جمع‌آوری می‌شود

یک مقام وزارت کشور ایران از جمع‌آوری سواحل «اختصاصی» در شمال کشور خبر داد.

خبرگزاری دانشجو روز شنبه، ۱۴ تیر، به نقل از بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور، نوشت که دوران نصب تابلوی «ساحل اختصاصی است؛ ورود ممنوع» در سواحل کشور به سر آمده است.

به گفته آقای دین‌پرست، «تصرفات ساحلی غیرقانونی» در شمال کشور شناسایی شده که شامل «۱۸۰ کیلومتر از ۸۹۰ کیلومتر از کل نوار ساحلی دریای خزر هستند.»

وی اضافه کرد: «۹۶ کیلومتر از این سواحل اختصاصی در اختیار دستگاه‌های دولتی و هزار و ۲۱۴ متر هم در اختیار دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه است.»

به گفته وی، ۲۲۰ متر این سواحل در اختیار دستگاه‌های تابعه قوه مقننه، ۲۸ کیلومتر در اختیار نیروهای مسلح، ۱۸.۵ کیلومتر در اختیار شهردار‌ها و ۳۳ کیلومتر هم در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی قرار دارد.

آن‌ طور که آقای دین‌پرست توضیح داده، ۱۵۹ کیلومتر از سواحل دریای عمان و خلیج فارس در تصرف غیرقانونی اشخاص حقیقی و حقوقی است و ۹۷ کیلومتر دیگر هم در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار دارد.

تنها ۱۹ درصد مردم سیستان و بلوچستان به آب شرب دسترسی دارند

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، گفته است استان سیستان و بلوچستان «پایین‌ترین میزان شاخص دسترسی به آب شرب» در کشور را دارد و فقط ۱۹ درصد از مردم ساکن این استان به آب شرب بهداشتی دسترسی دارند.

این نماینده مجلس که روز شنبه، ۱۴ تیرماه، با خبرگزاری برنا گفت‌وگو کرده و با اشاره به برنامه ششم توسعه گفته است که وزارت نیرو مکلف شده که «۷۰ درصد از آب مصرفی نوار ساحلی جنوب را از طریق آب‌شیرین‌کن‌ و با دادن تضمین خرید تأمین کند اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است».

به گفته آقای سعیدی، این اتفاق در سیستان و بلوچستان در حالی رخ داد که «تنها بندر اقیانوسی کشور» در این منطقه وجود دارد.

او در بخش دیگری از گفت‌وگو به وضعیت بحرانی روستاها اشاره کرده و گفت: «در همه روستاهای حتی ساحلی چابهار یک متر لوله‌گذاری هم صورت نگرفته است» و برخی پروژه‌های مربوط به آب و فاضلاب از سال ۶۷ تاکنون در حال ساخت مانده‌اند.

پیش از این هم علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس با اشاره به ابعاد گسترده محرومیت در این استان گفته بود ۷۰ درصد مردم این استان به شبکه مخابراتی دسترسی ندارند و اساسا حدود ۷۴ درصد ساکنان این استان نیز «زیر خط فقر امنیت غذایی هستند».

هشدار به دولت درباره ارسال دیرهنگام لایحه «صیانت» از زنان

زهره الهیان، نماینده مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در صورتی که دولت در طول مهلت یک ماهه خود، لایحه «صیانت از بانوان» را به مجلس ارسال نکند، آن را به عنوان طرح و بدون دخالت دولت در مجلس «بررسی می‌کنیم».

خانم الهیان افزود که در حال حاضر «حدود یک سال» از ارسال این لایحه از سوی قوه قضائیه به دولت می‌گذرد، اما هنوز مجلس آن را دریافت نکرده است.

لعیا جنیدی، معاونت حقوقی رئیس جمهوری هم هفتم خرداد سال جاری خواستار بررسی خارج از نوبت «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت» شده بود.

به گزارش ایسنا، خانم جنیدی از هیئت دولت خواسته با توجه به وقوع شماری از خشونت‌ها علیه زنان و ضرورت وجود قانون جامع برای پیشگیری و برخورد قانونی با این پدیده، این لایحه را که چندی پیش با تغییراتی از سوی قوه قضاییه به دولت ارسال شده، بررسی کنند.

زهره الهیان، عضو فراکسیون زنان مجلس یازدهم، در عین حال مجلس پیشین را متهم کرده که وقت خود را «صرف معضلات حاشیه‌ای زنان از جمله کودک‌همسری، ورود زنان به ورزشگاه و…» کرد.

وی کودک‌همسری و ورود زنان به ورزشگاه‌ها را «مطالبه اقل زنان» عنوان کرده است.

نطق «آتشین» ترامپ علیه معترضان به مرگ جورج فلوید در روز استقلال آمریکا

کوه راشمور

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه، ۱۳ تیرماه، در یک سخنرانی در آستانه تعطیلات روز استقلال آمریکا معترضان به مرگ جورج فلوید را به حمله میراث کشور و تلاش برای پاک کردن تاریخ آمریکا متهم کرد.

در این سخنرانی که آقای ترامپ در آستانه روز چهارم ژوییه، روز استقلال آمریکا، در کوه راشمور در ایالت داکوتای جنوبی ایراد کرد، او همچنین به معترضانی که مجسمه‌ برده‌داران را تخریب کردند حمله کرده و آنها را متهم کرد که «کارزاری بی‌رحمانه برای پاک کردن تاریخ» ایالات متحده به راه انداخته‌اند.

در پی مرگ جورج فلوید، مرد سیاهپوستی که یک پلیس سفیدپوست زانوی خود را بر گردنش گذاشت، در دو هزار شهر آمریکا اعتراضاتی گسترده به راه افتاد.

تظاهرکنندگان همچنین به مجسمه برده‌داران و فرماندهان کنفدراسیون آمریکا در زمان جنگ داخلی این کشور حمله و تعدادی از آنها را پایین کشیده یا تخریب کردند.

در جنگ داخلی آمریکا در نیمه دوم قرن نوزدهم، نیروهای موسوم به کنفدراسیون برای دفاع از برده‌داری در برابر ایالات شمالی آمریکا ایستادند که رهبری‌شان را آبراهام لینکلن رئیس جمهور بر عهده داشت.

گرچه این نیروها در نهایت شکست خوردند، مجسمه تعدادی از فرماندهان آنها هم‌چنان در گوشه و کنار آمریکا برپاست و همین مجسمه‌ها به هدف خشم و اعتراض تظاهرکنندگان تبدیل شده است، خشمی که به کشورهای دیگر از جمله بریتانیا نیز سرایت کرد.

دونالد ترامپ روز جمعه در سخنرانی خود به این تظاهرکنندگان حمله کرد و گفت که اعتراض آنها «کارزاری» است برای «پاک کردن تاریخ ما، بی‌آبرو کردن قهرمانان ما و از بین بردن ارزش‌های ما».

او در ادامه گفت: «ولی ما ساکت نخواهیم شد.»

کوه راشمور در ایالت داکوتای جنوبی که رئیس جمهور آمریکا برای سخنرانی خود برگزیده بود محل نقش صورت چهار رئیس جمهور آمریکا بر دیواره کوه است. از میان این چهار نفر، دو تن، جورج واشینگتن و توماس جفرسون، برده‌دار بودند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG