لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۲۱

محدوديت ورود به آمريکا برای افراد واکسينه شده از ۸ نوامبر لغو می‌شود


کاخ سفید روز جمعه ۲۳ مهر اعلام کرد که از ۸ نوامبر (۱۷ آبان) محدوديت ورود مسافران خارجی که واکسن زده‌اند به خاک آمریکا لغو می‌شود.

ممنوعیت سفر اتباع بسیاری از کشورهای جهان به آمریکا از بهار سال گذشته و به دلیل محدودیت‌های کرونا به اجرا گذاشته شدکه طولانی‌ترین اعمال محدودیت سفر در تاریخ آمریکا محسوب می‌شود.

این محدودیت‌ها علاوه بر کاهش درآمد صنعت جهانگردی به اقتصاد نواحی مرزی آمریکا لطمه زده و بسیاری از کارگران خارجی ساکن این کشور را از دیدار خانواده‌های خود محروم کرده است.

با وجود آنکه بسیاری از کشورهای اروپایی از ماه‌ها پیش ورود اتباع آمریکا را آزاد کردنه‌اد دولت آمریکا بدون ارائه شواهد علمی قانع کننده ممنوعیت ورود حتی برای مسافران اروپایی را لغو نکرد. این درحالی است که درصد واکسیناسیون جمعیت در بسیاری از کشورهای اروپایی در ماه‌های اخیر بالاتر از آمریکا بوده است.

مرزهای زمینی آمریکا با مکزیک و کانادا نیز از مارس ۲۰۲۰ برای سفرهای غیرضروری مسدود بوده است.

در پی اعلام خبر لغو این محدودیت‌ها ارزش سهام شرکت‌های هوایی آمریکا و هتل‌های زنجیره‌ای بزرگ افزایش یافت.

کاخ سفید روز سه‌شنبه نیز اعلام کرد که محدودیت‌ها در مرزهای زمینی و تردد کشتی‌های مسافربری بین این کشور و کانادا و مکزیک را برای مسافرانی که واکسن زده‌اند در اوایل ماه نوامبر لغو خواهد کرد. ورود افرادی که واکسن نزده‌اند از مرز مکزیک و یا کانادا کماکان ممنوع خواهد بود.

مرکز پیشگیری از بیماری‌های عفونی و مسری آمریکا هفته گذشته به خبرگزاری رویترز گفت به همه مسافرانی که واکسن‌های تایید شده در آمریکا و یا واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی را زده‌اند اجازه ورود داده خواهد شد.

کاخ سفید هنوز موارد معافیت از این مقررات را دقیقا اعلام نکرده ولی طبق آخرین اظهار نظرهای مقام‌های آمریکایی در حال حاضر افراد زیر سن ۱۸ سال مشمول مقررات واکسن نیستند.

رییس اتحادیه شرکت‌های مسافرتی آمریکا گفت بر اثر محدودیت‌هایی که از زمان بحران کرونا اجرا شده بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار در صنعت مسافرت و گردشگری از بین رفته است.

با لغو این محدودیت‌ها اتباع اکثر کشورهای اتحاديه اروپا، بریتانیا، چین، هند، برزیل، ایران و آفریقای جنوبی که در فهرست ممنوعه بودند در صورت واکسینه بودن از روز ۸ نوامبر می‌توانند وارد آمریکا شوند.

طبق اين مقررات مسافرانی که قصد پرواز به سوی آمريکا دارند قبل از ورود به هواپيما بايد مدرک واکسيناسيون و نتيجه منفی تست کرونا را ارائه دهند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG