لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۲۴

در خشونت‌های ویرجینیا و وقایع پیرامون آن سه نفر کشته شدند


در جریان راهپیمایی‌ها و خشونت‌ها، یک خودرو به راهپیمایان در نزدیکی یکی از میدان‌های شارلوتزویل برخورد کرده؛ یکی از کشته‌شدگان و بیشتر زخمی‌ها نیز ناشی از این رخداد بود
در جریان راهپیمایی‌ها و خشونت‌ها، یک خودرو به راهپیمایان در نزدیکی یکی از میدان‌های شارلوتزویل برخورد کرده؛ یکی از کشته‌شدگان و بیشتر زخمی‌ها نیز ناشی از این رخداد بود

فرمانداری شارلوتزویل اعلام کرد خشونت‌ها در جریان تجمع «سفیدپوستان ملی‌گرا» و مخالفان آن‌ها، و وقایع پیرامون آن، در این شهر آمریکا، به کشته‌شدن سه نفر انجامیده و ۳۵ زخمی برجای ‌گذاشته‌است.

در جریان راهپیمایی‌ها و خشونت‌ها، یک خودرو به راهپیمایان در نزدیکی یکی از میدان‌های شارلوتزویل برخورد کرده؛ یکی از کشته‌شدگان و بیشتر زخمی‌ها نیز ناشی از این رخداد بود.

پلیس می‌گوید راننده خودرو، با نام جیمز الکس فیلدز، در حال حاضر در بازداشت نیروهای انتظامی‌ست. او اندکی پس از وقوع این رخداد بازداشت شده و اکنون نیز با اتهام «قتل درجه دو» -قتل عمدی که پیش‌بینی‌شده یا برنامه‌ریزی‌شده نبود- روبه‌رو است.

تصاویر ویدئویی از واقعه نشان می‌دهد که یک خودرو با سرعت زیاد به سوی جمعیت مردم می‌رود، پس از برخورد با آن‌ها، در نهایت به خودروی دیگر برخورد کرده و با سرعت به عقب برمی‌گردد. زنی ۳۲ ساله پس از این واقعه جان خود را از دست داده‌است.

مقام‌های رسمی هنوز مشخص نکرده‌اند که چرا راننده خودرو در محل بوده، و چرا با سرعت به‌سوی تظاهرات مخالفان نژادپرستان رانده‌است.

مقام‌های رسمی در عین حال گفته‌اند دو نفر از نیروهای پلیس ایالتی نیز پس از سقوط هلیکوپتری که در حال گشت‌زنی در محل در ارتباط با خشونت‌ها بوده، کشته شده‌اند.

مقام‌های شارلوتزویل اجازه داده بودند تا راست‌گرایان و «سفیدپوستان ملی‌گرا» در اعتراض به برداشته‌شدن تندیس یکی از فرماندهان جنگ داخلی آمریکا، تظاهرات کنند. اما اجازه رسمی پس از خشونت‌های خیابانی در صبح روز ۱۲ اوت، لغو شده بود.

پس از آن و شدت گرفتن درگیری‌ها، وضعیت فوق‌العاده اعلام شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا این حادثه را «نمایش مفرط از نفرت، خصومت و خشونت» نامیده و خواستار بازگرداندن سریع نظم و قانون برای حمایت از جان افراد بی‌گناه شد. ↔​ بیشتر بخوانید

در عین حال گروه بزرگی از کنشگران، نمایندگان حزب دمکرات و نیز شماری از قانون‌گذاران حزب جمهوری‌خواه، از رئیس‌جمهوری آمریکا به خاطر عدم نام بردن از شماری از گروه‌های سفیدبرترپندار در محل، مانند نئونازی‌ها و کوکلوکس‌کلان‌ها انتقاد کرده‌اند.

از جمله منتقدان به آقای ترامپ، مارکو روبیو، رقیب درون‌حزبی جمهوری‌خواهان در جریان کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری است که گفته «برای ملت بسیار مهم است که [از رئیس‌جمهوری آمریکا]، شرح رخدادهای شارلوتزویل را آن‌طور که واقعا صورت گرفته بشنود؛ یک حمله تروریستی توسط سفیدبرترپندارها».

بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا نیز می‌گوید همان‌طور که باید از آزادی بیان دفاع کرد، باید خشونت، نفرت و برترپنداری سفیدپوستان را رد کرد.

از سوی دیگر تری مکل‌آلیف، فرماندار ویرجینیا، روز گذشته گفت «من برای تمام برترپندارهای سفید و نازی‌ها که به شارلوتویلز آمده‌اند، یک پیام دارم. ساده و روشن: برگردید خانه‌هایتان».

XS
SM
MD
LG