لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۸

هشدار آمریکا به شهروندانش در چین: ممکن است خودسرانه بازداشت شوید


پلیس شبه‌نظامی چین در نزدیک سفارت آمریکا در پکن

وزارت خارجه ایالات متحده به شهروندان آمریکایی در چین هشدار داده ممکن است با خاطر بازداشت، ممنوع‌الخروجی یا اخراج ناگهانی روبه‌رو شوند و از آن‌ها خواسته «احتیاط‌های بیشتری در پیش گیرند».

در «هشداری» که سفارت و کنسولگری آمریکا در چین منتشر کرده گفته شده بازداشت‌های «خودسرانه» یا ممنوع‌الخروجی شهروندان ایالات متحده ممکن است حتی بدون امکان دسترسی به خدمات کنسولی یا تفیم اتهام انجام شود.

به گفته وزارت خارجه آمریکا این بازداشت‌های احتمالی شاید در پیوند با مسائل و اتهام‌های مربوط به «امنیت ملی» جمهوری خلق چین باشد.

این وزارت‌خانه می‌گوید شهروندان ممکن است «به‌دلیل ارسال پیامک‌های خصوصی منتقدانه نسبت به دولت جمهوری خلق چین» بازداشت و از خاک آن کشور اخراج شوند.

مشخص نیست آیا این هشدار در پیوند با مورد یا موارد تازه‌ای از بازداشت‌ها، ممنوع‌الخروجی یا اخراج شهروندان آمریکایی صورت گرفته یا نه، اما در زمانی منتشر شده که تنش‌ها بین واشینگتن و پکن روندی فزاینده به خود گرفته‌است.

علاوه بر انتقادهای شدید دولت آمریکا علیه اقدامات دولت چین در رابطه با همه‌گیری کووید-۱۹ و ویروس کرونا، واشینگتن اعتراضات شدیدی را در مورد تصویب قانون امنیتی هنگ‌کنگ ابراز کرده‌است.

چین اتهام‌ها در مورد «پنهان‌کاری» اطلاعات و سرپوش گذاشتن بر شیوع ویروس را رد کرده و در مورد هنگ‌کنگ نیز به کشورهای دیگر هشدار داده «در امور داخلی‌اش دخالت نکنند».

ایالات متحده اخیرا صدور روادید برای شماری از اعضای حزب حاکم بر چین را به‌خاطر مسائل مربوط به هنگ‌کنگ متوقف کرد و اعلام کرد به طور کلی مقررات سخت‌تری در مور رواید در پی خواهد گرفت.

در واکنش، چین نیز اعلام کرد دست به تلافی می‌زند و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های روادیدی برای آمریکایی‌ها پیش می‌گیرد.

پکن هنوز واکنشی رسمی به هشدار اخیر وزارت خارجه آمریکا نشان نداده است، اما به هشدار مشابهی از سوی استرالیا واکنش نشان داده بود و آن را «کاملا مضحک و جعلی» توصیف کرده بود.

با استفاده از وب‌سایت سفارت آمریکا در چین و خبرگزاری رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG