لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۰۸

هشدار آمریکا درباره تحریم احتمالی خط لوله انتقال گاز از روسیه به آلمان


تاسیسات خط لوله گاز موسوم به «مسیر شمالی ۲»

یک دیپلمات ارشد آمریکایی هشدار داد که خط لوله انتقال گاز از روسیه به آلمان که از دریای بالتیک عبور می‌کند باعث نگرانی‌های امنیتی است و با احتمال تحریم آمریکا روبرو است.

ساندرا اودکرک، کارشناس انرژی و از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در جریان دیدار از برلین گفت، آمریکا با خط لوله موسوم به «مسیر شمالی ۲» مخالف است و به خاطر تاثیر این طرح روی افزایش اقدامات «زیانبار» روسیه در اروپا ممکن است علیه آن تحریم وضع کند.

او اظهار داشت: «ما تلاش خواهیم کرد ابتدا از طریق دیپلماتیک همه اقدامات لازم برای جلوگیری از اجرای این طرح را انجام دهیم و کنگره آمریکا به دولت اختیار داده که در صورت لزوم در خصوص پروژه‌های انتقال گاز و انرژی روسیه تحریم اعمال کند.»

خانم اودکرک سپس افزود که عدم اجرای این پروژه موجب خوشنودی آمریکا خواهد شد.

سخنان این این دیپلمات آمریکایی درست یک روز قبل از ملاقات آنگلا مرکل با ولادیمیر پوتین در ناحیه تفریحی سوچی منتشر شد. انتظار می رود رهبران آلمان و روسیه در خصوص طرح اين خط لوله انتقال گاز و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفتگو کنند.

خانم مرکل با وجود اتخاذ موضعی قاطع در برابر اقدامات روسیه در سال‌های اخیر از جمله بحران اوکراین و موضوعات دیگر از طرح احداث خط لوله انتقال گاز دفاع کرده و می‌گوید آلمان به شدت نیاز دارد که منابع تامین گاز کشور را تضمین کند.

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و بزرگترین وارد کننده گاز طبیعی، همزمان با تعطیل کردن نیروگاهه‌ای هسته‌ای کشور در نظر دارد اتکا به انرژی‌های دیگر از جمله گاز را افزایش دهد.

دیرک ویس، مسئول روابط با روسیه در دولت آلمان گفت با وجود اختلاف نظرهای شدید روسیه و غرب در مورد اوکراین و مسایل دیگر از نظر آلمان موضوع خط لوله انتقال گاز و توافق هسته‌ای با ایران از معدود مسائلی است که می‌توان با مسکو همکاری کرد.

خط لوله موسوم به «مسیر شمالی ۲» که هزینه احداث آن حدود ۱۱ میلیارد دلار است حجم صادرات گاز طبیعی روسیه به اروپای غربی را دو برابر خواهد کرد و قرار است بهره برداری از آن در پایان سال میلادی آینده آغاز شود.

شرکت روسی گاز پروم، شرکت شل و چند شرکت غربی دیگر کارهای مقدماتی احداث خط لوله را هفته جاری در سواحل آلمان در دریای بالتیک آغاز کردند و کارخانه‌های آلمانی از مدت‌ها پیش تولید لوله‌هایی را که قرار است در دریا نصب شوند شروع کرده‌اند.

ساندرا اودکرک گفت این طرح چون انتقال گاز از اوکراین را که به شدت به درآمد ترانزیت گاز روسیه محتاج است به مخاطره می‌اندازد و ممکن است به روسیه امکان دهد که در منطقه نظامی حساسی مثل دریای بالتیک وسایل پیشرفته شنود کار بگذارد نگرانی‌های امنیتی را افزایش داده است.

او افزود: «این طرح جدید امکان کار گذاشتن وسایل پیشرفته شنود در مسیر خط لوله را فراهم می‌کند و این یک تهدید است.»

خانم اودکرک یادآوری کرد که دولت روسیه در گذشته هنگام اختلاف با اوکراین انتقال گاز از طریق آن کشور را متوقف کرد و واشنگتن نگران است که خط لوله دریای بالتیک نیز به همان ترتیب بتواند اروپای غربی را در برابر روسیه «آسیب پذیر» کند و وابستگی آنها به گاز روسیه را افزایش دهد.

او این موضوع را رد کرد که دلیل مخالفت با این خط لوله تمایل آمریکا به فروش بیشتر گاز مایع به کشورهای اروپایی است.

یک سخنگوی مسیر شمالی ۲ این نگرانی که خط لوله جدید وابستگی به گاز روسیه را افزایش خواهد داد رد کرد و گفت این فقط یکی از منابع تامین گاز اروپای غربی است.

دولت آلمان اذعان کرده که منافع اوکراین باید در نظر گرفته شود. وزیر اقتصاد آلمان در روزهای اخیر و با هدف رسیدن به توافق برای عبور بخشی از گاز روسیه از خاک اوکراین به مسکو و کی‌یف سفر کرد. اوکراین در حال حاضر از محل ترانزیت گاز روسیه به اروپای غربی سالانه حدود ۲ میلیارد یورو درآمد دارد.

وزیر اقتصاد آلمان گفت خوشبین است که حتی با بهره برداری از خط لوله دریای بالتیک هنوز «حجم قابل توجهی» از گاز صادراتی روسیه از طریق اوکراین عبور خواهد کرد.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو لیبرتی؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG