لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۵۰

کاخ سفید: ایران به تعهدات خود در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبند باشد


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه یازدهم تیرماه از ایران خواست به تعهداتش در قبال آٓژآنس بین المللی انرژی اتمی پایبند باشد و با بازرسان این نهاد همکاری کند.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص نگرانی درباره عدم تمدید توافق ایران و آژانس و تاثیر چنین موضوع بر مذاکرات احیای توافق موسوم به برجام گفت، ما (از آغاز) این انتظار را داشتیم که در مسیر دستیابی به توافقی در این مذاکرات با چالش‌هایی روبرو شویم. ما قبلا هم یک چنین تجربه‌ای را در (مذاکرات پیشین با ایران) داشته‌ایم.

جن ساکی اضافه کرد، همانطور که وزیر خارجه آمریکا گفته است، ما معتقدیم که ایران باید تعهداتش را نسبت به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرا کند و به تعهداتش تحت پادمان با آژانس پایبند باشد.

دولت ایران اسفندماه سال گذشته بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای را محدود و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد، ولی پس از آن تهران و آژانس اوایل اسفند پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای به مدت سه ماه فعالیت کند.

این توافق سه ماهه با نظر شورای عالی امنیت ملی ایران، به مدت یک ماه دیگر تمدید شده بود و این مهلت روز پنج‌شنبه، ۳ تیر به پایان رسید.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته گفته بود٬ جمهوری اسلامی الزامی برای تمدید تفاهم با آژانس ندارد.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان هم روز جمعه به نقل از یک مقام بلندپایه ایران گزارش داد که جمهوری اسلامی در صدد است تا زمانی که توافقی بر سر احیای برجام حاصل نشود، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به تصاویر دوربین‌های نظارتی مراکز هسته‌ای را ندهد.

سی ان ان می‌گوید ایران با این اقدام مذاکره کنندگان حاضر در گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام را در وین، پایتخت اتریش تحت فشار قرار می‌دهد.

این مقام ایرانی که هویتش فاش نشده تصریح کرده است، اگر مذاکرات با موفقیت همراه باشد، ایران مطمئناً تصاویر دوربین‌های نظارتی را به آژانس انرژی هسته‌ای نشان می‌دهد.

او اضافه کرده است، به اشتراک گذاشتن تصاویر ضبط شده به نحوه ادامه مذاکرات بستگی دارد. سوال کلیدی توافق است. اگر آنها بر سر چیزی توافق کنند، این زمینه همکاری و درک بهتر از جمله در زمینه شفافیت را باز خواهد کرد.

تمدید توافق ایران و آژانس در میانه مذاکرات هسته‌ای انجام شد؛ زمانی که همه طرفین از «پیشرفت چشمگیر در مذاکرات» خبر داده بودند، اما طی روزهای گذشته گزارش‌ها از «اختلافات» میان طرفین پررنگ‌تر شده است.

همکاری با متحدان

سخنگوی کاخ سفید در ادامه این کنفرانس خبری تصریح کرده است که آمریکا در حال رایزنی و مذاکره با متحدان و شرکای خود جهت تاکید بر حمایت گسترده از وظایف آژانس و مدیر کل آن نهاد برای انجام اقدامات مهم آنها است.

جن ساکی اضافه کرده است: از آغاز پیام و هدف ما از برای پیگیری‌های دیپلماتیک و احیای تعامل با اعضای گروه ۱+۵ و همچنین ایران به طور غیر مستقیم این بوده است که دسترسی قابل اعتمادی برای آگاهی و دیدن اقدامات (هسته‌ای) ایران داشته باشیم و این که آنها دارند چه کار می‌کنند و تا به چه اندازه به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک شده‌اند.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه اظهار داشت، به تازگی ششمین دور مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام در وین پایان یافته است و همه برای رایزنی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند.

او اضافه کرد، هرچند اطلاعات تازه‌ای در خصوص برگزاری دوره آینده مذاکرات (احیای برجام) ندارم، اما امیدوارم که این گام بعدی باشد.

ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات وین و با میانجیگری کشورهای باقی مانده در توافق برجام به طور غیر مستقیم در حال مذاکره هستند تا به توافقی برای بازگشت به تعهدات خود دست یابند. تاکنون شش دور از این مذاکرات برگزار شده است اما اختلافات بین تهران و واشینگتن همچنان پابرجاست.

در همین زمینه، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام روز گذشته گفت٬‌برخی از طرف‌های گفت‌‎وگو هنوز به زمان بیشتری تا آغاز دور هفتم مذاکرات نیاز دارند.

میخائل اولیانوف اضافه کرد٬ هنوز همه کشورهای عضو مذاکرات برای حضور در نشستی که انتظار می‌رود دور پایانی باشد، آمادگی ندارند.

با استفاده از یوتیوپ و رادیو فردا

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG