لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۵۱

آمریکا با مقررات جدید تقاضای پناهندگی را برای مهاجران دشوارتر می کند


مهاجران که از مرز مکزیک عبور کرده و وارد خاک آمریکا شده اند. (عکس از آرشیو)

دولت آمریکا روز دوشنبه ۲۴ تیر اعلام کرد با تصویب مقررات جدیدی تقاضای پناهندگی برای مهاجرینی که از مرزهای جنوبی وارد این کشور می شوند را دشوارتر خواهد کرد و آنها را موظف می کند تا در کشورهای دیگر پناهندگی بگیرند.

اداره امنیت داخلی در بیانیه مشترکی با وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که این مقررات موقت «در زمینه تقاضای پناهندگی مهاجران محدودیت‌ها و سختگیری‌های جدیدی اعمال خواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز این مقررات درخواست پناهندگی برای مهاجرانی که در یکی از کشورهای مسیر حرکت خود به آمریکا تقاضای پناهندگی نداده اند را دشوارتر خواهد کرد.

دولت آمریکا می کوشد از موج حرکت متقاضیان پناهندگی به مرزهای این کشور با مکزیک بکاهد. اکثر این افراد اهالی کشورهای آمریکای مرکزی هستند که با سفر از خاک مکزیک و یا گواتمالا خود را به مرزهای آمریکا می رسانند. البته در میان آنها اهالی کشورهای دورتر مثل کشورهای آفریقایی نیز دیده می شوند.

کوین مک آلینان، سرپرست موقت اداره امنیت داخلی گفت این طرح «یکی از عوامل مهم در جذب مهاجران غیرقانونی به آمریکا را کاهش خواهد داد.»

جمهوری خواهان از این اقدام استقبال کرده و دوگ کالینز، عضو جمهوری خواه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا گفت:«این اقدام با تمرکز امکانات روی افرادی که واقعا در خطر سرکوب هستند کمک می کند تا حرمت سیستم پذیرش پناهجو احیا شود.»

ولی اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا به سرعت مخالفت خود با این تصمیم را اعلام کرد. یکی از مسئولان بخش پناهجویی این نهاد گفت:«دولت دونالد ترامپ می کوشد به شکل یکجانبه‌ای تعهد حقوقی و اخلاقی جامعه آمریکا به افرادی که از خطر می گریزند را نقض کند. این مقررات از اساس غیرقانونی است و ما به سرعت علیه آن شکایت خواهیم کرد.»

خبرگزاری رویترز می افزاید هنوز مشخص نیست که کشورهای محل عبور مهاجران چه واکنشی نشان خواهند داد. دولت گواتمالا روز یکشنبه ضمن مخالفات با تعیین این کشور بعنوان «کشور ثالث و امن برای پناهجویان» گفت سفر رییس جمهور گواتمالا به واشنگتن به تعویق خواهد افتاد.

ویلیام بار دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای گفت:«آمریکا کشور سخاوتمندی است ولی صدها هزار نفر مهاجری که به مرزهای جنوبی آمده اند برای کشور ما فشار زیادی است و بسیاری از آنها بدون آنکه سزاوار باشند، تقاضای پناهندگی می دهند.»

قرار است این مقررات جدید همزمان با انتشار رسمی از روز یکشنبه ۲۵ تیر اجرا شود.

اعضای جمهوری خواه کنگره در سال جاری بارها خواستار تصویب مقرراتی شدند که تقاضای پناهندگی برای مهاجران غیرقانونی را دشوار تر کند.

اما دمکرات‌ها که در مجلس نمایندگان اکثریت دارند و با تکیه بر کرسی‌های خود در مجلس سنا می توانند مانع تصویب چنین مقرراتی شوند با آن مخالفند.

دمکرات‌ها خواهان بررسی تقاضای پناهندگی برخی از متقاضیان در کشورهای محل تولد آنها هستند و در عین حال از دولت خواسته اند بعضی از قوانین مهاجرت را تغییر دهد. یکی از این موارد دادن اقامت دائم به افرادی است که در سنین کودکی به آمریکا آمده و پس از گذشت سالهای هنوز مهاجر بدون مدرک قانونی تلقی می شوند.

با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری و کنگره و برجسته شدن اختلافات دو حزب بعید است کنگره آمریکا بتواند در سال جاری قانون مهمی در زمینه مهاجرت تصویب کند.

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG