لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۱۱

موج تازه تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا


خوان گوایدو، رهبر مخالفان می‌گوید موج تازه اعتراضات، ضربه «نهایی» برای وادار کردن مادورو به کناره‌گیری از قدرت است.

مخالفان و معترضان به دولت نیکلاس مادورو، بار دیگر راهی خیابان‌ها شده‌اند تا به وضعیت سیاسی و اقتصادی، بحران ناشی از بی‌برقی و مشکلات دیگر اعتراض کنند و خواستار کناره‌گیری مادورو از قدرت شوند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شهروندان و معترضان در ونزوئلا می‌گوید شرایط کشور طی یک ماه گذشته بدتر شده‌است؛ آن‌هم در حالی‌که بحران ناشی از بی‌برقی، ابـرتورم، کمبود مواد خوراکی و پزشکی و بهداشتی، ادامه دارد.

علاوه بر قطعی گسترده برق، شبکه آب‌رسانی و شبکه مخابرات در ونزوئلا نیز اکنون با مشکل روبه‌رو شده‌است.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان و فردی که مشروعیت نیکلاس مادورو به‌عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا را به چالش کشیده، خواستار برگزاری دور تازه‌ای از اعتراضات و تظاهرات شده بود.

آقای گوایدو می‌گوید موج تازه اعتراضات، ضربه «نهایی» برای وادار کردن آقای مادورو به کناره‌گیری از قدرت است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید او در جمع گروه بسیار بزرگی از راهپیمایان در کاراکاس، پایتخت، گفته «همه به خیابان بیایید. بگذارید مرحله نهایی برای پایان دادن به این [دولت] غصبی، آغاز شود».

خوان گوایدو از مخالفان خواسته‌است بر فشارها بیافزایند و تلاش‌های خود را برای پایان‌دادن به دولت نیکلاس مادورو دو چندان کنند.

گوایدو با استناد به قانون اساسی ونزوئلا، و در حالی‌که در صدر پارلمان آن کشور، سلامت انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته را رد کرده و در نتیجه دولت مادورو را نامشروع می‌داند، خود را رئیس‌جمهوری موقت نامیده‌است. او از حمایت آمریکا و بیش از ۵۰ کشور دیگر برخوردار است.

نیکلاس مادورو از سوی دیگر گوایدو را عامل دست آمریکا نامیده و می‌گوید «قانون در مورد او به اجرا درخواهد آمد». او از حمایت ارتش کشورش، روسیه، ایران، چین و شماری دیگر از کشورها برخوردار است.

معترضان روز شنبه شعار داده‌اند «آب رفته، برق رفته، وقت مادورو است که برود».

بیشتر از یک هفته پیش مادورو اعلام کرد برای مقابله با بحران ناشی از کمبود و قطع برق و آب، برای مدت ۳۰ روز ساعت کاری اداره‌ها کاهش یافته و مدارس فعلا تعطیل خواهند شد.

خوان گوایدو، «کارآمد نبودن» دولت را دلیل بحران فعلی از جمله در زمینه آب، برق و انرژی می‌داند. نیکلاس مادورو از سوی دیگر بدون ارائه مدارک مشخصی مدعی شده بی‌برقی ناشی از «خرابکاری» آمریکا و مخالفان دولت است.

روز شنبه اعتراضاتی علیه مادورو در شهرهای دیگر به جز کاراکاس نیز برپا شده‌است. هواداران مادورو نیز در حالی‌که پوشش سرخ‌رنگ بر تن داشتند در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری تجمع کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید دو تن از معاونان خوان گوایدو در جریان اعتراضات در غرب کشور بازداشت شده‌اند. گوایدو ساعاتی بعد اعلام کرد هر دو تن آزاد شده‌اند. یکی از نمایندگان پارلمان ونزوئلا به این خبرگزاری گفته معترضان در مناطق غربی با خشونت نیروهای گارد ملی و شبه‌نظامیان هوادار دولت، موسوم به «کوُلکتیووس» روبه‌رو شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه، رویترز|ت

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG