لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۱۸

مراسم حج به دلیل محدودیت‌های کرونا متفاوت از سال‌های قبل


شهر مکه و اماکن مقدس در عربستان سعودی از ماه‌ها پیش در قرنطینه هستند

زائران با ماسک و حفظ فاصله فيزيکی پس از طی دوره قرنطینه از روز چهارشنبه ۸ مرداد برای آغاز مراسم حج وارد مکه شدند.

امسال تحت تاثیر محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا مراسم حج بسیار متفاوت و با شرکت تعداد اندکی از زائران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، زائران علاوه بر زدن ماسک در گروه‌های کوچک (حداکثر تا ۲۰ نفر) حرکت می‌کنند و مراسم نماز با حفظ فاصله چند متری بین زائران برگزار می‌شود.

در سال‌های گذشته حدود ۲.۵ میلیون زائر از سراسر جهان برای انجام این فریضه مهم به عربستان سعودی می‌آمدند. برگزاری نماز، راهپیمایی و خوردن غذا در کنار سایر زائران از مذاهب و فرقه‌های مختلف اسلام یکی از جنبه‌های منحصر به فرد این مراسم است.

اما امسال زائران غذاهای از پیش آماده و بسته‌بندی شده را به طور انفرادی در اتاق هتل‌های خود صرف می‌کنند. حکومت عربستان سعودی تمامی هزینه‌های شرکت در مناسک حج از جمله هزینه غذا، هتل، رفت و آمد و حتی مخارج پزشکی را پرداخت می‌کند.

برای اولین بار در تاریخ دولت عربستان سعودی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ورود زائران از کشورهای دیگر را ممنوع کرده است.

در حج امسال که می‌توان آن را مراسمی نمادین توصیف کرد حدود هزار زائر شرکت می‌کنند. دو سوم آنها از میان اتباع ۱۶۰ کشور مختلف که ساکن عربستان سعودی هستند انتخاب شده و یک سوم دیگر کارکنان نهادهای بهداشتی و نیروهای امنیتی سعودی هستند که زائران را همراهی خواهند کرد.

داوطلبان از طریق وبسایت مخصوص درخواست شرکت در مراسم را ارسال کرده‌اند. به دلیل ملاحظات بهداشتی فقط افراد سالم و بین سنین ۲۵ تا ۵۰ سال برگزیده شده‌اند و اولویت به کسانی داده شده که برای اولین بار در مناسک حج شرکت می‌کنند.

در مورد تمام داوطلبان آزمایش کرونا انجام شده و به مدت دو هفته در هتل‌های مخصوص در قرنطینه بوده‌اند. در این مدت نهادهای مسئول از طریق دستبند الکترونیک که تمامی زائران به دست خود بسته‌اند حرکات آنها را کنترل می‌کردند.

شهر مکه و اماکن مقدس از ماه‌ها پیش در قرنطینه بود و مراسم حج عمره پس از شیوع ویروس کرونا لغو شد و تمامی زائرانی که به عربستان سعودی آمده بودند مجبور شدند این کشور را ترک کنند.

امسال به رسانه‌های خارجی اجازه داده نشده مراسم حج را پوشش دهند. رسانه‌های دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه اولین تصاویر مربوط به آغاز مراسم را پخش کردند.

در چارچوب اقدامات بهداشتی ویژه امسال آب چاه زمزم در بطری‌های پلاستیکی در اختیار زائران قرار می‌گیرد و به جای ریگ‌هایی که زائران برای پرتاب به سوی نماد شیطان در مسیر راه جمع‌آوری می‌کنند کیسه‌ای از ریگ‌های ضدعفونی شده قبل از ورود به منا در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

به هر یک از زائران سجاده انفرادی و یک پوشش مخصوص برای مراسم حج داده شده که به گفته مقامات پزشکی عربستان سعودی از ماده ویژه‌ای ساخته شده که ضد آب است و در عین حال باکتری‌ها را از بین می‌برد.

وسایل نظافت شخصی مثل صابون، حوله و ماده ضدعفونی نیز در اختیار زائران قرار گرفته است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG