لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۲۵

فعال‌شدن «آتش زیر خاکستر» اُمیکرون در ایران؛ افزایش ۱۷۵ درصدی نرخ ابتلای روزانه


گزارش‌ها از ایران حاکی از افزایش «۱۷۵ درصدی» نرخ ابتلای روزانه به کرونا و فعال‌شدن «آتش زیر خاکستر» سویه اُمیکرون است.

خبرگزاری تسنیم نوشته است که بررسی آمارهای رسمی منتشر شده از همه‌گیری کرونا نشان می‌دهد پس از یک دوره کاهش قابل توجه شمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران، طی سه روز اخیر، میزان ابتلا در روز، رشد ۱۷۵ درصدی را تجربه کرده است.

بر اساس این گزارش، علاوه بر این، از اول هفته جاری تا کنون، نرخ بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها در ایران نیز ۷۷.۳ درصد صعود داشته است.

این گزارش هشدار داده به دلیل «جهش ۴۲.۳۰ درصدی» موارد فوتی، باید انتظار یک «بحران جدی» طی دو هفته آینده را داشت.

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا هم پیش‌بینی کرده است که پیک کرونا با اُمیکرون در کشور طی چند هفته آینده به وقوع بپیوندد.

وی گفته بر اساس گزارش‌ها تقریبا ۲۷ درصد از کل تست‌هایی که در هفته گذشته انجام شده، مربوط به اومیکرون بوده و «وقتی در عرض یک هفته اینقدر افزایش یافته، طی چند هفته می‌تواند به پیک خودش برسد.»

حمیدرضا جماعتی به طور ویژه نسبت به گرفتار شدن هشت میلیون نفری که در ایران هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند، هشدار داده و گفته است که در صورت ابتلای آنها، «چرخه ویروس» در جامعه ادامه خواهد یافت.

نگرانی‌ها از احتمال افزایش مبتلایان به سویه اُمیکرون، موجب شده کمیته علمی کرونا درخواست کند مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع، دست‌کم تا چند هفته آینده، بسته بمانند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران از شهروندان خواسته‌اند برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، برای دریافت دوز سوم کرونا اقدام کنند.

افزایش آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا تنها به ایران اختصاص ندارد و بیشتر کشورهای جهان را نگران کرده است.

همزمان، شرکت آمریکایی فایزر اعلام کرده که با شریک آلمانی خود، بیو‌ان‌تک در حال طراحی جدید واکسن خود است که می‌تواند اُمیکرون را هدف قرار دهد و تاثیر خود بر سویه‌های قبلی را نیز کماکان حفظ کند.

قرار است این واکسن در ماه مارس برای سازمان‌های نظارتی بر دارو در آمریکا و اروپا عرضه شود.

با استفاده از گزارش‌های تسنیم، ایرنا و وب‌سایت فایزر؛ ب.ب / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG