لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۰۸

مجازات شلاق برای گلزن ایران در جام جهانی ۷۸


حسن روشن (سمت راست)، رضا افتخاری مدیرعامل سابق باشگاه استقلال (سمت چپ)

با حکم دادگاه کیفری مجتمع قضایی کارکنان دولت در رابطه با شکایت مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال، مهاجم سابق تیم ملی فوتبال ایران به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

جرم حسن روشن که باز کردن دروازه تیم ملی پرو در جام جهانی ۱۹۷۸ ازجمله افتخارات اوست، «افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» عنوان شده است.

آقای روشن تنها فوتبالیست تاریخ ایران است که در جام جهانی، المپیک، جام ملت‌های آسیا و بازی‌های آسیایی موفق به گلزنی شده است.

او که یکی از مفاخر تاریخ باشگاه تاج سابق و استقلال فعلی است، هنگام عضویت در کمیته فنی استقلال از منتقدان رضا افتخاری، مدیرعامل وقت این باشگاه، بود.

حسن روشن به خبرگزاری تسنیم گفته بود «افتخاری گفته دنبال فاتح تریم هستیم. آقای افتخاری، لجنزاری که درست کردی را بیشتر از این هم نزن. هرکس را بیاوری شرایط تغییر نمی‌کند. می‌خواهند مردم را گول بزنند.»

مهاجم پیشین الاهلی امارات همچنین گفته بود که «زمان ما پیش از انقلاب، کسی مدیرعامل را نمی‌دید. الان مدیرعامل اول از همه می‌آید عکس بگیرد. افرادی هم که در باشگاه شاغل می‌شوند شوهر خواهر یا برادر زن مدیر عامل‌اند. افتخاری مثل اختاپوس روی استقلال افتاده.»

حالا آقای روشن می‌گوید حکم شلاق و جریمه نقدی به وکیل او ابلاغ شده است. حکمی که قطعی نیست و امکان تجدیدنظر دارد.

ستاره سابق تیم ملی ایران درباره امکان تبدیل حکم به جزای نقدی، به ورزش سه گفت: «نه آقا. ما که پولش را نداریم. می‌رویم تا شلاق‌شان را بزنند. البته بهتر است این کار را در استادیوم امجدیه انجام دهند.»

حسن روشن نخستین چهره شاخص فوتبال ایران نیست که به مجازات شلاق محکوم می‌شود.

احمدرضا عابدزاده در سال ۱۳۹۱، به دلیل شکایت فیروز مددی، پزشک جراحش، به تحمل ۵۴ ضربه شلاق محکوم شد.

او اول فرودین قصد سفر داشت اما در فرودگاه گذرنامه‌اش را ضبط کردند و گفتند ممنوع‌الخروج است.

دلیل شکایت از آقای عابدزاده و صدور حکم دادگاه این بود که دروازه‌بان سابق تیم ملی ایران گفته بود «پس از عمل، پایم کوتاه و بلند شد. پزشکان آلمانی تأیید کردند که مقصر این اتفاق، جراحی در ایران بوده.»

تیرماه همان سال وکیل احمد عابدزاده گفت حکم شلاق موکلش به جریمه نقدی تغییر کرده است.

اما این اتفاق برای ضیا عربشاهی رخ نداد. مجازات اسلامی در مورد او اعمال شد و ضربات تازیانه روی کمرش فرود آمد. مهر ۹۴​ این بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس، ۵۰ ضربه «شلاق حد» خورد.

ضیا عربشاهی گفت حکم به دلیل شکایت افشین پیروانی بابت مصاحبه‌های انتقادی او صادر شده است. زمانی که حمید درخشان و افشین پیروانی علیه هم مصاحبه می‌کردند، ضیا عربشاهی در حمایت از آقای درخشان، اتهاماتی را به آقای پیروانی نسبت داده بود.

آقای عربشاهی گفت: «پیروانی مدعی بود فحاشی کردم، درحالی‌که فقط گفتم پیروانی به نان بربری می‌گوید بیسکویت! در دادگاه حکم کردند یا پول بده یا مجازات را بپذیر. من هم حکم را قبول کردم و ۵۰ ضربه شلاق خوردم.»

آقای پیروانی در واکنش به این ماجرا، در اینستاگرامش، نوشت: «به خاطر حرف‌های کذب شما شکایت کردم. پس از آن منصرف شدم و تمام. امروز که نمی‌دانم چرا شما را حد زدند اسمم به میان آمده. با این‌که از حد خوردن شما اشکبارم، نمی‌دانم و نمی‌خواهم بدانم چرا حد خورده‌اید.»

حالا، با صدور حکم شلاق برای حسن روشن با شکایت مدیرعامل سابق باشگاه استقلال، مدیر فعلی این باشگاه از اعلام نظر و موضع‌گیری در این باره خودداری کرده است.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG