لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۳۵

کوشنر: گام‌های بعدی طرح صلح خاورمیانه هفته آینده اعلام می‌شود


جرد کوشنر تحریم کنفرانس اقتصادی بحرین از سوی فلسطینیان را «اشتباه راهبردی» خوانده است

جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، روز چهارشنبه ۱۲ تیر گفت دولت آمریکا گام‌های بعدی در مورد صلح اسرائیل و فلسطینیان را هفته آینده اعلام خواهد کرد.

آقای کوشنر در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود مسئولان طرح صلح اسرائیل و فلسطینیان که او هدایتش را برعهده دارد هنوز مشغول کار روی فصل سیاسی این طرح هستند. از فصل اقتصادی این طرح به تازگی رونمایی شده است.

آقای کوشنر تکرار کرد که این طرح به تمامی مسائل مورد مناقشه از جمله مسئله آوارگان فلسطینی خواهد پرداخت.

او تحریم کنفرانس اقتصادی بحرین از سوی فلسطینیان را «اشتباه راهبردی» خواند و رهبری فلسطینیان را به «عصبانیت» متهم کرد.

جارد کوشنر گفت که دولت آمریکا هنوز به همکاری با دولت خودگردان فلسطینی علاقمند است و دونالد ترامپ به محمود عباس علاقه دارد. او سپس تاکید کرد که این طرح صلح «فرصتی» برای فلسطینیان خواهد بود.

از هجده ماه پیش که دولت دونالد ترامپ بیت المقدس (اورشلیم) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا را از تل آویو به آن شهر منتقل کرد بین دولت خودگردان فلسطینیان و دولت آمریکا هیچ تماس رسمی برقرار نشده است.

کنفرانس اقتصادی موسوم به «صلح تا بهروزی» هفته گذشته به میزبانی آمریکا در بحرین برگزار شد و گروهی از دیپلمات‌ها، مدیران نهادهای مالی بین المللی و فعالان رشته‌های اقتصادی در آن شرکت کردند.

دولت آمریکا به دنبال ایجاد یک صندوق بین المللی است که حدود ۵۰ میلیارد دلار در مناطق فلسطینی و اقتصاد آن سرمایه‌گذاری کند. کمی بیش از نیمی از این رقم به مناطق فلسطینی و بقیه آن به کشورهای همجوار مثل اردن، لبنان و مصر اختصاص خواهد یافت که میزبان جمعیت گسترده‌ای از فلسطینیان هستند.

طرح موسوم به «صلح تا بهروزی» حاوی برنامه‌های اقتصادی و توسعه متعددی است که قرار است با این بودجه اجرا شوند ولی در مورد نحوه تامین و جمع‌آوری این بودجه کلان توضیحی ارائه نمی‌دهد.

در کنفرانس بحرین که موضوع بحث آن فصل اقتصادی طرح صلح پیشنهادی آمریکا برای خاورمیانه بود نمایندگان رسمی دولت خودگردان فلسطینیان و دولت اسرائیل شرکت نداشتند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG