لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۵۷

کاخ سفید: مرگ الکسی ناوالنی برای روسیه عواقب خواهد داشت


پزشکان می‌گویند آزمایش‌ها نشان می‌دهد که میزان پتاسیم خون آقای ناوالنی به «حد بحرانی» رسیده و او هر لحظه می‌تواند با ایست قلبی مواجه شود.

یک روز بعد از هشدار پزشکان نسبت به احتمال مرگ «قریب‌الوقوع» آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین، به خاطر بدتر شدن وضعیت جسمانی وی در زندان، کاخ سفید روز یکشنبه ۲۹ فروردین اعلام کرد مرگ ناوالنی برای دولت روسیه عواقب خواهد داشت.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن به سی‌ان‌ان گفته است دولت آمریکا به روسیه اطلاع داده است مرگ ناوالنی در زندان برای کرملین عواقب خواهد داشت.

او گفت دولت مسکو مسئول جان آقای ناوالنی است و در مقابل جامعه جهانی حساب پس خواهد داد.

جمعی از پزشکان، از جمله پزشک شخصی آلکسی ناوالنی روز شنبه با انتشار نامه‌ای نسبت به وضعیت جسمی این فعال سیاسی زندانی در روسیه هشدار داده‌ و اعلام کردند سلامتی ناوالنی به شدت در حال وخیم شدن است و هر لحظه احتمال ایست قلبی وی وجود دارد.

آقای ناوالنی ۴۴ ساله، اواخر ماه گذشته میلادی در اعتراض به آنچه ممانعت مسئولین زندان برای دسترسی وی به خدمات پزشکی و دارو در رابطه با درد کمر و پا عنوان کرده بود، اعتصاب غذا کرد. او هفته گذشته با بدتر شدن وضعیت جسمی‌اش به بیمارستان منتقل شد.

آقای سالیوان گفته است قصد ندارد برنامه آمریکا برای اتخاذ تدابیر و هزینه‌ عواقبی که دامنگیر دولت روسیه خواهد شد، از هم‌اکنون اطلاع‌رسانی عمومی کند، اما به دولت روسیه گفته شده است که مرگ ناوالنی عواقب خواهد داشت.

پزشکان می‌گویند آزمایش‌ها نشان می‌دهد که میزان پتاسیم خون آقای ناوالنی به «حد بحرانی» رسیده و او هر لحظه می‌تواند با ایست قلبی مواجه شود.

آلکسی ناوالنی اوایل ماه ژانویه و پس از چند ماه درمان در آلمان به خاطر مسمومیت با ماده مخرب اعصاب «نوویچوک» به روسیه بازگشت و هنگام ورود به فرودگاه مسکو بازداشت شد. دولت روسیه مدعی است در مسموم کردن آقای ناوالنی دست نداشته است.

دادگاهی در شهر مسکو در ماه فوریه با تجدیدنظر در حکم حبس تعلیقی که چند سال پیش به جرم اختلاس صادر شده بود او را به دو سال و نیم زندان محکوم کرد.

طی چند ماه گذشته، خصوصا با بازداشت آلکسی ناوالنی مهمترین چهره مخالف پوتین، اعتراضات گسترده‌ای در روسیه برگزار شد که به شدت سرکوب شدند.

مقامات امنیتی و پلیس ضدشورش روسیه در ماه‌های گذشته هزاران نفر از معترضان به زندانی شدن آقای ناوالنی را بازداشت کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا/ف.ق/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG