لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۰۳

هشدار در مورد «نقش محسوس» ۲۰ تا ۴۰ ساله‌ها در انتشار کرونا


کره جنوبی با موجی تازه مجبور به بازگرداندن برخی مقررات و محدودیت‌ها شده‌است و هشدارها و ممنوعیت‌ها در توکیو (در تصویر) نیز در بالاترین سطح قرار دارد.  

در حالی‌که موج تازه‌ای از موارد ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه شکل گرفته، سازمان جهانی بهداشت می‌گوید شهروندان ۲۰ تا ۴۰ ساله نقش مهمی در انتشار ویروس دارند.

تاکه‌شی کاسائی، مدیر امور غرب اقیانوس آرام در سازمان جهانی بهداشت می‌گوید این افراد بدون علائم هستند یا با علائم خفیفی دارند و خیلی از آن‌ها احتمالا نمی‌دانند که در حال انتقال و انتشار ویروس کرونا هستند.

آقای کاسائی در یک کنفرانس خبری در مانیل، پایتخت فیلیپین گفته این موضوع «احتمال انتقال ویروس به گروهی که در خطر هستند را افزایش می‌دهد؛ یعنی سالخورده‌ترها و بیماران و در بازه زمانی طولانی‌تر، افرادی که ساکن مناطق پر ازدحام شهری یا مناطق دورافتاده روستایی هستند».

مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت تاکید کرده کسانی که بین ۲۰ تا ۴۰ سال دارند ممکن است علائم مشخص بیماری را بروز ندهند یا به‌دلیل خفیف بودن آن اساسا اهمیتی ندهند، تست ندهند و از بیماری بی‌خبر باشند.

تاکه‌شی کاسائی گفته برآوردها نشان می‌دهد ۱۶ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا هرگز هیچ علائمی نشان نمی‌دهند، هرچند همچنان مستعد به انتشار آن بین دیگران هستند.

منطقه غرب اقیانوس آرام که دربرگیرنده حدود ۲ میلیارد نفر از جمعیت کل جهان است، تا کنون بیش از ۴۰۰ هزار مورد ابتلا را به‌طور رسمی ثبت کرده‌است. این منطقه دربرگیرنده بخش‌های اصلی شرق و جنوب‌شرق آسیا، و اقیانوسیه است.

البته بسیاری از کشورهای این منطقه در ماه‌های گذشته موفق شده بودند تا حد زیادی انتشار ویروس را کنترل کنند، هرچند در برخی از کشورها از جمله فیلیپین شرایط همچنان بحرانی‌ست.

اما حتی کشورهای موفق در کنترل کووید-۱۹ مانند ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، استرالیا یا نیوزیلند در هفته‌های اخیر یا روزهای اخیر با موارد تازه و فزاینده‌ای از شیوع ویروس روبه‌رو شده‌اند.

از جمله نیوزیلند که با گذشت ۱۰۲ روز بدون یک مورد ابتلا ناگهان موارد تازه‌ای را ثبت کرده‌است. کره جنوبی با موجی تازه مجبور به بازگرداندن برخی مقررات و محدودیت‌ها شده‌است و هشدارها و ممنوعیت‌ها در توکیو، پایتخت ژاپن نیز در بالاترین سطح قرار دارد.

اما هشدارها در مورد انتشار ویروس توسط افراد بیست، سی و چهل ساله تنها محدود به این بخش از جهان نیست و سازمان جهانی بهداشت به‌طور کلی در مورد این روند هشدار داده‌است. این نهاد با تاکید بر افزایش روند انتشار توسط افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله می‌گوید نحوه و شکل همه‌گیری در حال تغییر است.

منابع: خبرگزاری کیودو و رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG