لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۳۳

سازمان جهانی بهداشت: بیشتر افراد هنوز در معرض ابتلا به کووید-۱۹ هستند


شمار رسمی موارد ابتلا به ویروس کرونای جدید در جهان از ۸.۵ میلیون نفر گذشته‌است.

رئیس سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن «هنوز با سرعت در حال گسترش است، هنوز مرگبار است، و هنوز بیشتر افراد در معرض ابتلا به آن قرار دارند».

تدروس آدانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت، در کنفرانس خبری خود گفته «جهان در فاز خطرناک و تازه‌ای قرار دارد».

اظهارات تدروس در حالی‌ست که شمار رسمی موارد ابتلا به ویروس کرونای جدید در جهان از ۸.۵ میلیون نفر گذشته‌است.

تا بامداد واپسین روز خرداد ماه شمار کل درگذشت‌ها در سراسر جهان به حدود ۴۶۰ هزار تن رسیده است.

نهاد تحت رهبری آقای تدروس، یعنی سازمان جهانی بهداشت، با انتقاد شدید رئیس‌جمهوری آمریکا در مدیریت آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ روبه‌رو است. سازمان جهانی بهداشت این انتقادها را رد کرده است.

ایالات متحده بیشترین شمار موارد ابتلا را در سطح جهان تائید کرده‌است. در حالی‌که برزیل، کشور دیگر قاره آمریکا، روسیه، هند و بریتانیا، دیگر کشورهای بحران‌زده در صدر فهرست همه‌گیری هستند.

تدروس در مورد افزایش بیماران در قاره آمریکا، همچنین جنوب آسیا و خاورمیانه هشدار داده است.

در ایران مقام‌های دولتی از رسیدن «پیک دوم» در برخی استان‌ها سخن می‌گویند؛ در حالی‌که برخی از مناطقی که در همان آغاز شیوع ویروس در کشور مرکز بحران شدند، بار دیگر در وضعیت افزایش خطر قرار گرفته‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی شمار جان‌باختگان کووید-۱۹ در ایران را در حدود ۹۴۰۰ نفر و شمار مبتلایان را بیش از ۲۲۰ هزار نفر عنوان کرده‌اند.

رادیو فردا به‌تنهایی قادر به تائید آمار اعلام‌شده از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی نیست. شمار رسمی و تائید شده از سوی کشورهای مختلف به‌دلیل نحوه و کیفیت آزمایش‌ها، و مسائل دیگر مانند شفافیت در اطلاع‌رسانی، قطعیت ندارد.

مقام‌های سازمان جهانی بهداشت همچنین با اشاره به راه «سختی» که برای تولید واکسن در پیش است، خواستار کاهش محتاطانه محدودیت‌های اجتماعی شده‌اند.

دکتر مایک رایان، مسئول امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت تاکید کرده این روند باید گام به گام و با استناد به داده‌ها و آمار انجام شود: «اگر ندانید ویروس کجاها بخت ظهور دارد، غافلگیر خواهید شد».

او همچنین گفته افزایش موارد ابتلا لزوما به معنی «موج دوم» نیست، بلکه تنها می‌تواند حاکی از پیک دوم در موج فعلی شیوع کووید باشد.

با استفاده از گزارش‌ رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG