لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۴۰

سازمان بهداشت جهانی سطح هشدار درباره ویروس کرونا را افزایش داد


روز جمعه ۳۲۹ مورد دیگر ابتلا به ویروس کرونا در چین شناسایی شد
روز جمعه ۳۲۹ مورد دیگر ابتلا به ویروس کرونا در چین شناسایی شد

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه ۹ اسفند درجه هشدار درباره ویروس کرونا برای جامعه جهانی را از «بالا» به «بسیار بالا» تغییر داد.

این ارزیابی به خاطر شیوع سریع ویروس در بیرون از مرزهای چین است. تنها در ایران بنا بر گزارش‌های رسمی مقامات جمهوری اسلامی، تا ظهر جمعه ۳۸۸ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۳۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

قرار بود هیات سازمان بهداشت جهانی دوشنبه هفته جاری به ایران برود، اما همان زمان اعلام شد که این سفر به تعویق انداخته شده است.

مایکل ریان، مدیر برنامه وضعیت‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه اعلام کرد که اگر «معضل پرواز به ایران» نبود، الان باید هیاتی از این سازمان در ایران می‌بود.

وی از امارات و دیگر کشورها به خاطر تسهیل سفر به ایران و فراهم آوردن امکان ارسال تجهیزات پزشکی به ایران تشکر کرد.

قرار است هیات یاد شده یکشنبه یا دوشنبه از امارات به تهران برسند. تقریبا کل کشورهای همسایه ایران پروازها به جمهوری اسلامی را تعلیق کرده‌اند و ظاهرا هیات سازمان بهداشت جهانی به همین خاطر سفر خود به ایران را با تاخیر انجام می‌دهد.

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی روز جمعه اعلام کرد هنوز ردیابی ویروس کرونا بر اساس ارتباطاتی که مبتلایان با دیگران داشته‌اند و شناسایی مبتلایان احتمالی، ممکن است.

وی اظهار داشت: «آنچه که می‌بینیم شیوع ویروس در برخی کشورهاست و هنوز نشانه‌ای از شیوع آزادانه و غیرقابل کنترل ویروس در جوامع دیده نمی‌شود.»

این مقام سازمان بهداشت جهانی همچنین گفت که تاکنون ۹۷ نفر در ۱۱ کشور به خاطر شیوع ویروس کرونا از ایران مبتلا شده‌اند.

ادهانوم عنوان کرد تا روز جمعه به غیر از چین حداقل ۴۳۵۱ نفر در ۴۹ کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که ۶۷ نفر آنها جان خود را از دست داده‌اند.

در چین تاکنون نزدیک ۷۹ هزار نفر به ویروس مبتلا شده‌اند و بیش از ۲۸۰۰ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

روز جمعه ۳۲۹ مورد دیگر ابتلا به ویروس کرونا در چین شناسایی شد. در کره جنوبی شمار مبتلایان به دو هزار و ۳۳۷ نفر رسیده که تست۵۷۱ نفر آنها روز جمعه مثبت اعلام شد. تاکنون ۱۳ نفر در کره جنوبی جان خود را از دست داده‌اند.

در ایتالیا نیز ۶۵۵ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۱۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. شمار مبتلایان در آلمان ۶۰ نفر، فرانسه ۳۸ نفر و اسپانیا هم ۲۳ نفر است.

بر اساس گزارش‌ها هنوز ویروس کرونا در خود بریتانیا مشاهده نشده، اما یک شهروند این کشور که در کشتی تفریحی دایموند پرینسس که در سواحل ژاپن قرنطینه شده، حضور داشت، امروز جان خود را از دست داده است.

در مجموع دست‌کم ۵۰ کشور درگیر ویروس کرونا هستند و شمار کشورهای آلوده به ویروس به سرعت افزایش می‌یابد.

با استفاده از وبسایت سازمان بهداشت جهانی و گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

XS
SM
MD
LG