لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۳۰

ادهانوم: کشورهای ثروتمند به جای واکسیناسیون کودکان، به کشورهای فقیر واکسن بدهند


تدروس ادهانوم،

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه ۲۳ اردیبهشت از کشورهای ثروتمند خواست که در برنامه واکسیناسیون کودکان برای مقابله با بیماری «کووید ۱۹» تجدیدنظر کنند و در عوض این واکسن‌ها را در قالب طرح «کوواکس» به کشورهای فقیر اهدا کنند.

به گزارش رویترز، سازمان بهداشت جهانی امیدوار است که کشورهای بیشتری از رویکرد فرانسه و سوئد پیروی کنند که پس از واکسیناسیون گروه‌های اصلی آسیب پذیر جامعه خود، از طریق طرح «کوواکس» به دیگر کشورها واکسن اهدا می‌کنند.

کانادا و آمریکا از جمله کشورهایی هستند که در هفته‌های اخیر مجوز واکسیناسیون نوجوانان را صادر کردند.

با این حال ، یک مقام سازمان بهداشت جهانی هم گفته است که مذاکرات با آمریکا جهت ترغیب این کشور برای اهدا واکسن در جریان است.

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در این زمینه گفت، من می‌فهمم که چرا بعضی از کشورها می‌خواهند کودکان و نوجوانان خود را واکسینه کنند، اما در حال حاضر من از آنها می‌خواهم که در مورد آنها تجدید نظر کنند و به جای آن واکسن ها را طرح کوواکس اهدا کنند.

طرح «کوواکس» تاکنون بیش از ۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا را در بین ده‌ها کشور در قاره‌های مختلف توزیع کرده است، اما طی هفته اخیر به دلیل شیوع کرونا در هند با کمبود دریافت واکسن کرونا از این کشور مواجه شده و نمی‌تواند به اهداف تعیین شده در این زمینه دست یابد.

طبق این گزارش، تاکنون یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا در سطح جهان تزریق شده است .

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که سال دوم کرونا مرگبارتر خواهد بود.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نسبت به افزایش شیوع ویروس کرونا در این کشور هشدار داد. آمار رسمی مبتلایان به کرونا در هند از ۲۴ میلیون نفر عبور کرد و برای سومین روز متوالی بیش از چهار هزار نفر طی ۲۴ ساعت جان خود را از دست دادند.

براساس آمار خبرگزاری رویترز، نزدیک به ۱۶۱ میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و شمار قربانیان به سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نزدیک شده است.

از زمان شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در دسامبر سال ۲۰۱۹ در چین، تاکنون شیوع این ویروس در ۲۱۰ کشور و منطقه جهان گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهانی همچنین خواستار احتیاط بیشتر در کاهش محدودیت‌های مقابله با کرونا از جمله تسهیل مقررات زدن ماسک شده است و می‌گوید همچنان گونه‌های تازه‌تری از این ویروس شناسایی می‌شود.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا روز گذشته به افرادی که کاملا واکسینه شده‌اند، توصیه کرد که دیگر نیازی به زدن ماسک یا رعایت فاصله اجتماعی در فضای باز ندارند و نیز می‌توانند در اکثر فضاهای بسته نیز از ماسک استفاده نکنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها همچنین اعلام کرد افرادی که دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند، نیازی به رعایت فاصله اجتماعی ندارند.

با استفاده از رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG