لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۲۷

سازمان جهانی بهداشت: بدون رعایت اصول این همه‌گیری فقط بدتر و بدتر خواهد شد


گورکنان روسی در حال آماده کردن محل دفن شهروندان جان‌باخته به‌دلیل همه‌گیری کووید-۱۹

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ضمن هشدار در مورد «مسیر اشتباه» در روند مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹ در «بسیاری از کشورها»، در مورد بدتر شدن اوضاع هشدار داده‌است.

تدروس آدانوم ۲۳ تیر ماه در نشست خبری خود گفته «بگذارید رک و راست بگویم؛ بسیاری از کشورها در مسیر اشتباهی قرار دارند، ویروس [کرونا] هنوز دشمن شماره یک مردم است».

تدروس افزوده «اصول اولیه رعایت نشوند، تنها راهی که این همه گیری خواهد پیمود این است: بدتر و بدتر و بدتر خواهد شد».

سازمان جهانی بهداشت بارهای خواستار آزمایش موارد مشکوک به ابتلا، ردیابی موارد تماس، جدا کردن و قرنطینه بیماران یا موارد مشکوک به ابتلا با هدف شکستن زنجیره انتشار ویروس شده‌است.

دکتر مایک رایان، مدیر برنامه‌های اضطراری بهداشت جهانی روز دوشنبه تاکید کرده در برخی نقاطی در قاره آمریکا مقام‌ها باید به‌سوی اجرای محدودیت‌های رفت‌وآمدی با تمرکز و محدود به مناطق بحران‌زده بروند.

داده‌ها و برآوردها نشان می‌دهد دست‌کم ۱۳ میلیون نفر تا کنون در سراسر جهان به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و بیش از نیم میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار و ارقام البته در بسیاری از نقاط جهان با تردیدهایی روبه‌رو است؛ نه کیفیت، نه میزان و نه نحوه تست‌گیری، ردیابی و قرنطینه مبتلایان در کشورهای مختلف یکسان است و نه شفافیت و اطلاع‌رسانی هم‌سطح است.

سازمان جهانی بهداشت و مدیریت آن با انتقادهای شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و شماری از مقام‌های ارشد دولت او در نحوه مدیریت مقابله با همه‌گیری، همچنین پی‌گیری رویکردی «چین محور» متهم است. اتهام‌هایی که این نهاد رد کرده‌است.

در حالی‌که چین و بسیاری از کشورها در شرق آسیا مدتی‌ست که همه‌گیری را تا حد زیادی کنترل کرده‌اند، اما ایالات متحده و شماری دیگر از کشورهای قاره آمریکا و برخی دیگر کشورها مانند هند در مسیر اوج‌گیری فزاینده موارد ابتلا قرار دارند.

در ایران نیز هر روز بر شمار هشدارها در مورد بدتر شدن شرایط در گوشه و کنار کشور افزوده می‌شود.

آمار رسمی موارد ابتلا در ایران از مرز ۱۳ هزار نفر گذشته‌است؛ در حالی‌که برخی از پژوهشگران و متخصصان ستاد مقابله با کووید-۱۹ در ایران گمانه می‌زنند دست‌کم ۲۰ درصد شهروندان تا کنون به بیماری مبتلا شده‌اند. آمار رسمی قربانیان نیز با تردیدهای مختلفی روبه‌رو شده‌است.

در ایالات متحده، بحران‌زده‌ترین کشور جهان در شرایط فعلی، تنها در ایالت فلوریدا در روزهای گذشته شمار روزانه بیماران از کل موارد ابتلای روزانه در کشورهای اتحادیه اروپا پیشی گرفت.

در برزیل شمار مبتلایان در آستانه دو میلیون نفر است در حالی‌که بیش از ۷۰ هزار مرگ به‌طور رسمی ثبت شده‌است.

در هند شمار بیماران در آستانه ۹۰۰ هزار نفر است با بیش از ۲۳ هزار مورد رسمی تلفات انسانی، در روسیه شمار بیماران از ۷۲۰ هزار و شمار درگذشت‌ها از ۱۱ هزار نفر گذشته‌است. وضعیت در پرو، شیلی و مکزیک نیز رو به وخامت بیشتر گذاشته‌است.

منابع: رویترز، دانشگاه جانز هاپکینز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG