لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۰۷

سه آتش‌سوزی بزرگ در کالیفرنیا ده‌ها هزار هکتار زمین را به کام خود کشید


عکسی آرشیوی از آتش‌سوزی در کالیفرنیا

آتش‌سوزی‌های وسیع در ایالات کالیفرنیا روز دوشنبه ۱۷ شهریور ده‌ها هزار هکتار زمین را در کام خود فرو برد و ساکنان شهرک‌های مختلف را مجبور به تخلیه خانه‌های خود ساخت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالت کالیفرنیا اکنون درگیر سه آتش‌سوزی گسترده است که تنها یک مورد آن ۳۲ هزار هکتار زمین را در مرکز این ایالت به کام خود فرو برده.

این آتش‌سوزی همچنین باعث شد که مقامات کالیفرنیا دستور به تخلیه کامل شهرک اوبری در مرکز این ایالت بدهند.

به گفته مقامات جنگل‌بانی و آتش‌نشانی در کالیفرنیا، شرایط آب و هوایی به این آتش‌سوزی که هنوز دلیل وقوعش مشخص نیست، دامن می‌زند.

مقامات محلی همچنین دستور به تخلیه کانتی مادرا داده‌اند و از ۱۵۷ هزار سکنه آن خواسته‌اند که آنجا را ترک کنند.

همزمان آتش‌سوزی دیگری در کانتی سن برناردینو، جنوب شرق لس‌آنجلس، تمام روز ادامه یافته و تنها ۷ درصد آن کنترل شده است. به گفته مقامات کالیفرنیا، علت این آتش‌سوزی استفاده از ترقه در یک مهمانی بوده است.

همچنین حدود ۴۰۰ آتش‌نشان نیز در سن دیگوی شرقی، واقع در جنوب کالیفرنیا در تلاش برای مهار آتش‌سوزی دیگری هستند که تاکنون بالغ بر ۴ هزار هکتار زمین را به کام خود کشیده است.

گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا، شامگاه یکشنبه در کانتی‌های فرسنو، مادرا، ماریپوسا، سن برناردینو و سن دیگو اعلام وضعیت اضطراری کرد، امری که سازمان جنگل‌داری ایالات متحده را واداشت تا به طور موقت برخی جنگل‌های ملی از جمله جنگل‌های ملی سیرا، آنجلس و سن برناردینو را ببندد.

برآوردها نشان می‌دهد که آتش‌سوزی‌های امسال در ایالت کالیفرنیا از نظر گستره‌ آن بدترین در تاریخ این ایالت بوده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG