لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۳۴

بانک جهانی: سالانه ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز در مرحله تولید تلف می‌شود


میدان نفتی در ایران (عکس از آرشیو)

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود که چهارشنبه اول مرداد ماه منتشر کرد می‌گوید، سالانه ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز در همان مرحله تولید با سوزاندن در مشعلها به هدر می‌رود.

بسیاری از کشورها برای جمع‌آوری گازی که همراه نفت از میادین نفتی تولید می‌شود (گاز همراه) سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و آن را در مشعل‌ها سوزانده و به هدر می‌دهد که اصطلاحا به آن فلِیرینگ می‌گویند. تجهیزات جمع‌آوری گاز همراه معمولا گران قیمت است و بسیاری از کشورها مایل به سرمایه‌گذاری در این زمینه نیستند.

بانک جهانی می‌گوید سالانه ۴۰۰ میلیون تن کربن دی‌اکسید از مشعل‌سوزی‌ها تولید می‌شود که چهار کشور روسیه، عراق، آمریکا و ایران روی‌هم‌رفته سهمی ۴۵ درصدی از کل مشعل‌سوزی‌ها در جهان را دارند.

ایران تا سال ۲۰۱۸، همپای عراق بعد از روسیه بزرگترین سوزاننده گاز در مشعل‌ها بود، اما افت چشمگیر تولید نفت کشور و بسته شدن درب بسیاری از چاهای نفتی باعث شده میزان مشعل‌سوزی گاز در کشور طی سال گذشته نسبت به ۲۰۱۸ حدود ۲۰ درصد کاهش یافته و به ۱۳.۸ میلیارد متر مکعب رسیده است.

این میزان هدردهی گاز در مشعل‌ها تقریبا با کل صادرات گاز کشور برابری می‌کند و ارزش آن سالانه به بالای ۳ میلیارد دلار می‌رسد.

همچنین افت ۲۰ درصدی میزان مشعل‌سوزی در ایران در حالی است که تولید نفت کشور در این دوره تقریبا نصف شده و انتظار می‌رفت مشعل‌سوزی نیز به همین نسبت کاهش یابد، اما ظاهرا تولید نفت از میادین جدید نفتی ایران، از جمله غرب کارون که توسط شرکتهای ایرانی و چینی توسعه یافته و سهم بالایی در مشعل‌سوزی دارند، ادامهدارد و میادینی که تجهیزات جمع‌آوری گاز همراه دارند، تولیدشان را کاهش داده یا متوقف کرده‌اند.

تولید روزانه نفت ایران از بالای ۳.۸ میلیون بشکه در دوران قبل از تحریم‌ها به حدود ۱.۹ میلیون بشکه در ماه‌های گذشته سقوط کرده است.

ایران بخاطر کمبود سرمایه‌گذاری و تکنولوژی، بخش اعظمی از گازی را که همراه نفت از میادین نفتی تولید می‌شود، در مشعلها سوزانده و به هدر می‌دهد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران سال ۹۶ طی سخنرانی در مجلس نیز اعلام کرد که برای قطع مشعل‌سوزی نیاز به ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است.

عراق که طی سال گذشته ۹ میلیارد متر مکعب گاز از ایران خریده بود، خودش دو برابر این میزان مشعل‌سوزی انجام داده است. آمریکا ماههاست که عراق را تحت فشار قرار داده که خرید گاز از ایران را متوقف کند و با جمع‌آوری گازهای همراه و قطع مشعل‌سوزی، خودکفا شود.

آمریکا بصورت موقت و دوره‌های ۲ تا سه ماهه به عراق معافیت می‌دهد تا خرید گاز از ایران را فعلا ادامه دهد.

مشعل‌سوزی گاز در روسیه که تولید نفتش تقریبا ثابت بوده، در سال گذشته بیش از ۹ درصد افزایش داشته و به بالای ۲۳ میلیارد متر مکعب رسیده است. مشعل‌سوزی گاز در آمریکا نیز ۲۳ درصد رشد داشته، در حالی که تولید نفتش تنها ۲۰ درصد رشد داشت.

برای کشورهای درگیر جنگ و تحریم آمریکا نیز وضعیت بدتر شده است. سوریه که تولید نفتش بصورت محدود انجام می‌شود، پارسال با افزایش ۳۵ درصدی مشعل‌سوزی گاز مواجه شده و ونزوئلا که تولید نفتش ۴۰ درصد سقوط کرده، مشعل‌سوزی گازش حتی ۱۶ درصد افزایش یافته است.

کلا میزان مشعل‌سوزی گاز در جهان طی سال گذشته نسبت به ۲۰۱۸ حدود ۳.۵ درصد رشد داشته و به ۱۵۰ میلیارد متر مکعب رسیده که معادل کل مصرف گاز آفریقای سیاه در همین سال است.
منابع: بانک جهانی، رادیو فردا. ف.ق
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG