لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۸

بانک جهانی: انتظار رشد ۴.۱ درصدی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲


به خاطر کاهش محدودیت‌های اجتماعی، اقتصاد جهانی رشدی ۵.۵ درصدی را تجربه کرد که بالاترین رشد سالانه اقتصاد جهانی طی ۸۰ سال گذشته است.

بانک جهانی می‌گوید انتظار می‌رود رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی ۴.۱ درصد باشد؛ اگرچه عوامل مختلفی مانند ظهور سویه اومیکرون ویروس کرونا یا امکان پیدایش سویه‌های جدیدتر بر چشم‌انداز اقتصاد جهان سایه انداخته است.

با این‌حال، به خاطر کاهش محدودیت‌های اجتماعی و شهربندان‌ها برای مبارزه با شیوع کرونا در سال گذشته، اقتصاد جهانی رشدی ۵.۵ درصدی را تجربه کرد که بالاترین رشد سالانه اقتصاد جهانی طی ۸۰ سال گذشته است.

اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ به خاطر محدودیت‌های گسترده ناشی از شیوع کرونا در جهانی ۳.۴ درصد کوچکتر شده بود.

بانک جهانی در گزارش تازه که روز یکشنبه ۲۶ دی‌ در سایت خود منتشر کرد، پیش‌بینی‌اش از میزان رشد اقتصادی جهان در سال‌های ۲۰۲۱ و سال جاری را نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی خود مقدار اندکی کاهش داده است.

علت این امر ادامه شیوع کرونا و کاهش حجم کمک‌های دولتی به بخش‌های مختلف اقتصادی است که از بحران کرونا دچار زیان شده‌اند.

این گزارش همچنین می‌گوید اوج‌گیری دوباره موارد ابتلای جدید به کرونا در نیمه دوم پارسال بر سرعت رشد اقتصادی جهان تاثیر منفی داشته است و کشورهای در حال توسعه که نسبت به کشورهای ثروتمند و پیشرفته، درصد کمتری از جمعیت خود را واکسینه کرده‌اند، در احیای اقتصاد خود دچار مشکل بوده‌اند.

این گزارش در ادامه به ظهور سویه جدید کرونا، اومیکرون، و شیوع سریع و گسترده آن در جهان اشاره کرده و می‌نویسد با پیدایش اومیکرون در نوامبر پارسال، اقتصادهای پیشرفته و حتی شمار زیادتری از اقتصادهای در حال توسعه سرعت واکسیناسیون را افزایش داده و بخش‌های بزرگی از جمعیت خود را با دو دُز واکسن کرونا تامین کرده‌اند؛ اما به رغم همه این تلاش‌ها، برخی کشورها مجبور به بازگرداندن محدودیت‌های گسترده و اعمال شهربندان شده‌اند.

بانک جهانی می‌گوید وضعیت واکسیناسیون در کشورهای فقیر به مراتب بدتر است و انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۳ تنها یک سوم جمعیت کشورهای فقیر بتوانند حداقل یک دُز واکسن کرونا دریافت کنند.

پارسال کشورهای فقیر کمترین رشد اقتصادی را در میان دیگر کشورها داشته‌اند و متوسط رشد اقتصادی آن‌ها تنها ۳.۳ درصد بود. البته این کشورها در سال ۲۰۲۰ تنها گروه در رده‌بندی کشورها بودند که با رشد منفی اقتصادی مواجه نشده بودند. شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰ بیشترین آسیب را به اقتصاد کشورهای پیشرفته و ثروتمند زده بود و تولید ناخالص داخلی آن‌ها بطور متوسط ۴.۶ درصد کاهش یافته بود.

این گزارش می‌افزاید هنوز اقتصاد جهانی با خطرات مختلفی مواجه است که مهمترین آن ویروس کرونا است.

بانک جهانی می‌گوید با توجه به عدم توازن در سطح واکیسناسیون کشورها، امکان ظهور سویه‌های جدید این ویروس وجود دارد.

این گزارش به آمارهای ایران نیز اشاره کرده و نوشته است در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ برعکس بسیاری از کشورهای خاورمیانه، شیوع کرونا در ایران فروکش کرد و بخش‌های صنعتی و خدمات با محدودیت‌های کمتری به فعالیت‌های خود ادامه دادند و لذا رشد اقتصادی کشور در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۱ درصد بوده است، اما در سال جاری میلادی این رقم ۲.۴ درصد خواهد بود.

رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ منفی ۶.۸ درصد و منفی ۶ درصد بود، اما در سال ۲۰۲۰ افزایشی ۳.۴ درصدی داشته است.

با استفاده از گزارش بانک جهانی و سایت رادیو فردا/ د.خ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG